Wiosenne porządki bezpieczne dla dziecka

Gruntowne porządki w domu kojarzą się z wiosną. Nic dziwnego – pierwsze cieplejsze dni dodają nam energii do działania. Czy wiesz jednak, po które środki czyszczące sięgnąć, aby przedświąteczne sprzątanie było bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka?

Czy czytasz etykiety produktów czyszczących?

Na sklepowych półkach nie brakuje środków czyszczących. Niestety, nie każdy z nas zwraca uwagę na informacje znajdujące się na ich etykietach. Choć wszystkie preparaty czyszczące, które możesz zakupić w osiedlowym supermarkecie, zostały dopuszczone do obrotu, to niektóre mogą jednak uczulić i podrażnić skórę. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, których skóra jest wrażliwsza niż dorosłych.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że zakupione środki czyszczące będą w pełni bezpieczne dla Twojego dziecka, to nie obejdzie się bez uważnego czytania etykiet. Na jakie informacje zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź, czy na etykiecie produktu:

  • Widnieje informacja o tym, że środek nie podrażnia skóry i nie wywołuje alergii. Produkty bezpieczne dla najmłodszych często mają na opakowaniu napis „sensitive” lub „bezpieczny dla dzieci”.
  • Znajduje się informacja o chlorze w składzie środku czyszczącego. Staraj się wybierać preparaty bez dodatku chloru.
  • Producent wyszczególnił, do mycia jakich powierzchni nadaje się płyn. Na rynku są dostępne uniwersalne płyny – korzystanie z nich minimalizuje ilość związków chemicznych, które będą obecne powietrzu w domu po zakończeniu sprzątania.

Dobrym rozwiązaniem jest też zaopatrywanie się w chemię w sklepach oferujących ekologiczne produkty do czyszczenia. W składzie takich środków nie ma szkodliwych związków chemicznych.

Pamiętaj o przewietrzeniu posprzątanych pomieszczeń

Po użyciu środków czyszczących warto wywietrzyć poszczególne pomieszczenia. To sposób, aby do domu wpuścić świeże powietrze. Przebywanie w pokojach, które nie były wietrzone po sprzątaniu, może doprowadzić do np. bólu głowy.

Od prawidłowej cyrkulacji powietrza w domu zależy nasze samopoczucie. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma negatywny wpływ na zdrowie. Zwłaszcza najmłodsi mogą skarżyć się na niepokojące objawy. To główny powód, dla którego warto zadbać o jakość powietrza, którym oddycha cała rodzina.

Jak prawidłowo przechowywać środki czyszczące?

Wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby dziecko zainteresowało się kolorową butelką płynu do mycia szyb czy połknęło kapsułkę z proszkiem do prania. Gdy wiesz już, czym kierować się przy wyborze środków czyszczących, musisz jeszcze pamiętać o przechowywaniu zakupionych produktów w miejscu niedostępnym dla dziecka.

Jedną z wielu możliwości jest wygospodarowanie miejsca na środki czyszczące w szafce, do której dziecko nie jest w stanie się dostać. Innym sposobem, aby uniemożliwić dziecku dostęp do preparatów przeznaczonych do sprzątania, jest zakupienie specjalnych blokad na szafki i szuflady. To sposób, aby chronić zawartość wybranych szafek przed ciekawością maluszka.

Gdy mowa o środkach czyszczących, to niebezpieczeństwa czekają na dziecko nie tylko w domu. Jeżeli posiadasz samochód, który na co dzień stoi w przydomowym garażu, to również tam dziecko może znaleźć groźne preparaty.

Jeśli dziecko zetknie się lub połknie środek czyszczący i istnieje ryzyko zagrożenia życia, dzwonimy na numer alarmowy 112. Jeśli u dziecka występują objawy zatrucia, zgłaszamy się na oddział ratunkowy.