Zabawa i zabawki dla dzieci

Zabawa to aktywność, która ma nieoceniany wpływ na rozwój fizyczny, intelektualny, emocjonalny i psychiczny dziecka na każdym etapie rozwoju. Niemowlak przez zabawę odkrywa swoje ciało, zmysły, nabywa umiejętności motoryczne i oswaja się otoczeniem. Przedszkolak i dziecko w wieku szkolnym w trakcie zabawy rozwija się fizycznie i emocjonalnie, kształtuje swój charakter, a także poznaje nowe role społeczne. Wszystkie przedmioty, jakimi dziecko się otacza i aktywności, w jakich bierze udział, wpływają na jego postrzeganie świata. Dlatego tak ważne jest wybór odpowiednich zabawek.

Przedstawiamy poniżej podstawową bazę wiedzy o rozwoju dziecka, o zabawach i zabawkach -ich funkcje, właściwości.

Bezpieczeństwo zabawek

Bezpieczeństwo zabawek

W jaki sposób zabawki mogą zagrażać bezpieczeństwu dziecka? Na co warto zwrócić uwagę podczas kupowania dziecku zabawek? Instytucje, normy i certyfikaty, które pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa zabawek.
Dlaczego dzieci lubią się przebierać?

Dlaczego dzieci lubią się przebierać?

Zabawa w przebieranie to odzwierciedlenie naturalnej potrzeby dzieci. Poprzez zakładanie nowych masek oraz przymierzanie bajkowych kostiumów mały brzdąc nie tylko zwraca na siebie uwagę i ogranicza swoje lęki, ale również czuje się ważniejszy. Odczuwa moc płynącą z pozornie zwykłych przedmiotów. Kawałek kija może być nagle mieczem, a kamień czarodziejską kulą.

Zabawa w sklep i gotowanie

Zabawa w sklep i w gotowanie jest jednym z najlepszych przykładów zabawy naśladujących zachowania dorosłych. Pierwsze tego typu zabawy dziecko podejmuje około 3-4 roku życia. W trakcie rozwoju emocjonalnego, społecznego poznawczego dziecka, zmienia się ich poziom komplikacji i tematyka, ale naśladowanie jest niezbędnym elementem procesu rozwoju, który pozwala dziecku nauczyć się świata i tego jak należy w nim funkcjonować.