Jak wybrać prezent dla dziecka?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie są prezenty? Ogólnie rzecz biorąc, są to podarunki, które dajemy innym przy różnorodnych okazjach. Jest to związane zarówno z relacjami z innymi, jak i wyznawanymi wartościami.

 

Dzieci otrzymują prezenty przy wielu okazjach. Ze względu na zwyczaje kulturowe, jest to coś, czego często wręcz oczekują i jest to dla nich zupełnie oczywiste. Wśród okazji warto wymienić przede wszystkim: urodziny, Boże Narodzenie, Wielkanoc – zajączek, imieniny, pierwsza Komunia Święta, chrzest, Mikołajki, Dzień Dziecka.

Jeżeli zatem występuje tego typu okazja, zazwyczaj sprawiamy dziecku prezent. Przyjęcie zaproszenia na urodziny czy chrzest jest równoznaczne z tym, że przybywając przynosimy również podarunek. Warto jednak pamiętać o pewnych konwenansach. Jeżeli główny „bohater” wydarzenia ma rodzeństwo (zwłaszcza młodsze) warto pomyśleć również o jego uczuciach. Wręczenie mu niewielkiego upominku z pewnością zostanie przyjęte z radością i sprawi, że maluch również poczuje się doceniony. Zdarza się, że nie możemy uczestniczyć w wydarzeniu, na które otrzymaliśmy zaproszenie. Jeżeli solenizant jest nam bliski, możemy prezent przesłać pocztą, lub dać przy innej okazji – będzie to z pewnością miły gest.

Wybór prezentu może być trudny – zarówno kiedy dotyczy własnego dziecka, jak i czyjegoś. Nie mając dzieci trudno rozeznać się w tym, co dziecko w danym wieku potrzebuje. Jeżeli do tego nie znamy malucha, nie mamy pojęcia, co może go zainteresować. Z drugiej strony są dzieci, o których się mówi, że „mają wszystko”. To również problem dla darczyńcy, który chciałby, by jego prezent nie powielał czegoś, co już dziecko posiada.

Przyjrzymy się zatem temu tematowi i zastanowimy, kiedy i jaki prezent kupić.


Z jakich okazji dajemy dzieciom prezenty?

Począwszy od narodzin, jest wiele okazji, przy których można malucha obdarować prezentem. Są bardziej typowe, jak i te mniej popularne, ale traktowane z równą powagą. Prześledzimy zatem wszystkie momenty, od narodzin dziecka, po wiek niemal dorosły, kiedy kupujemy prezent i co przy danej okazji najlepiej wybrać.

Baby shower

To stosunkowo nowa tradycja, która przywędrowała do nas z zachodu. Jeszcze przed narodzinami dziecka organizowana jest impreza, podczas której prezentami obdarowuje się zarówno mamę, jak i malucha, którego niedługo przywitamy na świecie. Wśród podarków znajdują się głównie elementy z wyprawki.

Po narodzinach

Przynosimy prezent również wtedy, gdy odwiedzamy maluszka w szpitalu lub krótko po jego powrocie do domu. Są to zwykle ubranka oraz pierwsze zabawki. Wtedy też daje się albumy, które od narodzin do pierwszego roku życia rodzice mogą uzupełniać zdjęciami i pamiątkowymi wpisami z pierwszych miesięcy życia.

Chrzest Święty

To często okazja, kiedy szersze grono rodziny bądź znajomych ma przyjemność poznać maluszka. Najpopularniejsze prezenty na chrzest to większe zabawki oraz pamiątki z Chrztu Świętego.

Pierwsze urodziny

To okazja, by obdarować dziecko nieco większym prezentem bądź pamiątką, do której będzie wracać przez lata. Często to również moment, by dać coś, co będzie służyło dłużej, może nawet na wyrost, jak np. jeździk: o tym pisaliśmy w naszym poradniku o prezentach na roczek.

Każde kolejne urodziny

To okazja, kiedy dziecku daje się większy prezent. Tutaj wiele zależy od wieku. Maluchy uwielbiają dostawać zabawki lub książeczki i cieszy je niemal każdy podarek. Starsze dzieci są bardziej wybredne, mają swoje upodobania, więc trzeba się nieco bardziej wysilić. Czasem rozwiązaniem jest rozmowa i zapytanie wprost, zamiast robienia nietrafionej niespodzianki.

Dzień Dziecka

Dzieci czekają na tę wyjątkową okazję. Wielu rodziców, oprócz prezentów rzeczowych organizuje ten dzień swoim pociechom w wyjątkowy sposób. Może to być wycieczka, wyjście do parku rozrywki, czy do kina. Warto pamiętać o tym, że ważne są nie tylko przedmioty, ale i obecność rodziców, która daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i akceptację. Dzień Dziecka jest świetną okazją do pokazania im, że są dla rodziców wyjątkowe.

Mikołajki

To święto na początku grudnia to po części przedsmak tego, co wydarzy się na Gwiazdkę. Tradycje prezentowe są jednak różne – w niektórych rodzinach na Mikołaja daje się „duży prezent”, w innych jest to niewielki upominek wkładany do buta. Ważne jest przede wszystkim to, że cały czas utrzymuje się tradycja świętowania w tym dniu razem z dziećmi.

Pod choinkę

To prezenty, na które dzieciaki czekają często przez cały rok. Wcześniej piszą listy do Mikołaja wymieniając, co najbardziej chciałyby otrzymać. Dla wielu rodziców są to bezcenne wskazówki, choć często prośby dzieci wykraczają daleko poza możliwości rodziców. Warto jednak chociaż częściowo zmierzyć się z marzeniami najmłodszych.

Pierwsza Komunia

To okazja bardzo szeroko dyskutowana, ponieważ z roku na rok dzieci otrzymują coraz droższe prezenty. Laptop, drogi telefon czy quad są już właściwie normą. Z jednej strony rodzice nie chcą godzić się na tak konsumpcyjne podejście do wydarzenia stricte religijnego. Z drugiej – wiedzą, że dziecko obraca się w gronie rówieśników, którzy porównują między sobą, co otrzymali z okazji Pierwszej Komunii. Niezależnie od tego, jak podejdzie się do tej kwestii, warto pamiętać o dołączeniu również pamiątki związanej z wydarzeniem – obrazka, Pisma Świętego czy medalika.

Oczywiście dzieci otrzymują prezenty nie tylko od rodziców. Mogą to być również dziadkowie, czy dalsza rodzina. Poza tym, co jakiś czas maluchy otrzymują podarki w przedszkolu, szkole lub od kolegów i koleżanek, kiedy zapraszają je chociażby na imprezę urodzinową. Warto być na to przygotowanym – zwłaszcza wtedy, gdy ktoś pyta, co może dziecku kupić. Zamiast krygować się i uchylać się od odpowiedzi, lepiej wprost określić, jakie są potrzeby i upodobania dziecka, oraz jakiego typu prezentów wolelibyśmy uniknąć, z punktu widzenia rodziców.


Co wziąć pod uwagę kupując dziecku prezent?

Kupując prezent dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę nie jedną, a nawet kilka kwestii. Zarówno wtedy, gdy pragniemy obdarować własną pociechę, jak i w przypadku potomka znajomych, czy kogoś z rodziny. Jeżeli przeanalizujemy wszystkie poniżej wymienione punkty, łatwiej nam będzie sięgnąć po coś, co ucieszy dziecko i trafi w jego gust oraz potrzeby.

Budżet

Warto od razu określić, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na prezent – przede wszystkim górną granicę cenową. Naturalnie, niech to będzie coś, na co po prostu nas stać. Dlaczego określenie minimalnej kwoty nie jest tak ważne? Niedrogi prezent, bądź kupiony okazyjnie również może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Płeć dziecka

Znając płeć dziecka wiemy mniej więcej, w jakim obszarze prezentów się poruszać i który dział w sklepie z zabawkami odwiedzić jako pierwszy. Nie powinniśmy jednak ulegać stereotypom. Dzieci dość wcześnie przejawiają swoje upodobania, zainteresowania różnymi tematami oraz preferencje dotyczące kolorów – warto im się przyjrzeć. Różowa zastawa dla dziewczynki, a samochodzik dla chłopca? Takie typowe rozgraniczenie może okazać się zupełnie nietrafione.

Wiek dziecka

U młodszych dzieci – do drugiego roku życia – bierzemy pod uwagę wiek w miesiącach. Takie przedziały znajdziemy również na większości zabawek dla najmłodszych, np. 6 m-cy, 18 m-cy. To czas dynamicznego rozwoju, nie tylko z miesiąca na miesiąc, ale i z tygodnia na tydzień, więc przedział roku byłby zbyt duży. U starszych dzieci, powyżej 3-go roku życia, wystarczy, że znamy wiek w latach.

Dziewczynka ma pomysły na prezenty

Umiejętności dziecka

Oprócz wieku, bierzemy pod uwagę to, na jakim etapie rozwoju obecnie jest dziecko. W naszych poradnikach na temat rozwoju dziecka znajduje się wiele cennych informacji z tego zakresu.

Maluchy rozwijają się w indywidualnym tempie, więc ich wiek nie zawsze będzie wiązał się z występowaniem konkretnych umiejętności. Jeżeli nie mamy bliskiego kontaktu z dzieckiem, warto zapytać jego rodziców, czy maluch już siedzi, a może raczkuje, czy mówi, liczy, jeździ na rowerze, z ilu elementów puzzle układa, jakiego typu samodzielne aktywności podejmuje.

Ogromnie ważne jest to, by nie porównywać innych dzieci do swojego szkraba i jego umiejętności, które prezentował w tym samym wieku. Pamiętajmy o tym, że każde dziecko jest inne! Tak samo nie sugerujmy się starszym rodzeństwem dziecka, ponieważ nawet w najbliższej rodzinie dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie.

Upodobania dziecka

Wiele dzieci ma swoje konkretne upodobania, ulubione bajki, czy postaci. Dlatego zwróćmy uwagę:

  • czy dziecko szczególnie lubi jakiś kolor, bajkę, bohatera, zwierzę, zawód
  • czy preferuje konkretny typ zabawki – samochody, lalki, kolejkę, puzzle, prace manualne
  • czy kolekcjonuje coś, jeżeli tak, to czego jeszcze nie ma.

Takie informacje są znakomitym punktem wyjścia do obdarowania dziecka wymarzonym prezentem. To może być np. zestaw ubranek i akcesoriów dla lalki, dodatkowe elementy do budowania kolejki, czy zestaw ulubionych klocków.

Temperament dziecka

Kolejna kwestia, to temperament dziecka i aktywność, jaką chętnie podejmuje. Czy jest ono spokojne? Czy potrafi skupić się przez jakiś czas na jednym działaniu, np. układając puzzle, grając na instrumencie czy budując z klocków? Czy może nie potrafi usiedzieć w miejscu i najlepiej odnajduje się w ruchu? Czy wybiera zabawy takie jak gra w piłkę, berek, czy inne aktywności ruchowe? To również wskazówka dla osoby wybierającej prezent.

Rodzeństwa

Sięgając po zabawkę dla dziecka weźmy również pod uwagę to, czy jest ono jedynakiem, czy ma rodzeństwo (młodsze lub starsze). Dlaczego jest to istotne? Jedynaka ucieszy zabawka, którą może bawić się samo, bądź gra dostosowana również dla jednej osoby. Niektóre występują w wersji z elektronicznym przeciwnikiem, np. szachownica, na której dziecko może mieć za przeciwnika komputer. W końcu rodzic nie zawsze ma czas, żeby usiąść i pobawić się z dzieckiem akurat wtedy, kiedy ono ma chęć pograć w grę. Maluchy, które mają rodzeństwo zwykle omija ten problem.

Upodobania rodziców

Jest to coś, czego nie można pominąć. Rodzice decydują, w jaki sposób chcą wychować swoje dzieci i jak wygląda ich najbliższe otoczenie – również zabawki.

Zorientujmy się lub po prostu zapytajmy wprost, jakiego typu zabawki rodzice dziecka preferują:

  • zabawki tradycyjnie (drewniane, z naturalnych materiałów, bez elektronicznych elementów)
  • zabawki nowoczesne (plastikowe, z elektroniką, wydające dźwięki etc.)
  • zabawki po prostu estetycznie wykonane
  • zabawki na licencji, np. Disneya

Weźmy pod uwagę również to, czy rodzice chętnie bawią się z dzieckiem i pomagają mu w obsłudze niektórych zabawek. W przeciwnym wypadku lepiej postawić na coś, z czym maluch poradzi sobie sam. Dotyczy to zarówno zabawek, które mają elementy elektroniczne, jak i takich, przy których rodzic musi przygotować stanowisko do zabawy i posprzątać. Na przykład niezwykle kreatywny zestaw z plasteliną wymaga od rodzica przygotowania miejsca pracy, nadzorowania działań dziecka i posprzątania po wszystkim. Nie każdy rodzic będzie miał na to czas, chęć i siłę. To, co jest rewelacyjnym prezentem dla malucha, niestety nie zawsze spotka się z aprobatą jego rodziców. Powinniśmy to uszanować.


Prezenty dla dzieci, które już wszystko mają

Zdarza się tak, że wybór prezentu dla dziecka sprawia problem dlatego, że właściwie ma ono już wszystko. Nie warto oceniać, czy jest to dobre, czy nie, ale bywa tak, że maluch ma praktycznie zabawki każdego typu i bardzo trudno jest go czymś zaskoczyć. Warto wtedy sięgnąć po coś nietypowego, zamiast kupowania kolejnej zabawki, która szybko zginie w gąszczu innych podobnych. Możliwości jest wiele, m.in.:

  • karnet na zajęcia np. taneczne, sportowe, artystyczne. Jeżeli będą oparte na zainteresowaniach dziecka, wtedy również doceni ono fakt, iż zwróciliśmy uwagę na jego indywidualne potrzeby,
  • bilet na wydarzenie, np. koncert, mecz, do kina. Dodatkową przyjemnością będzie wspólne uczestniczenie w tym razem z dzieckiem;
  • książki, a zwłaszcza specjalne wydania książek, którymi dziecko jest zainteresowane,
  • ubrania, ale takie, które na pewno trafią w gust dziecka. Młodsze na pewno ucieszą elementy garderoby z ulubionymi postaciami z bajek, czy bohaterami filmów;
  • kupon – przygotowany indywidualnie. Dziecko może wykorzystać go w dowolnym momencie – niech to będzie spólne wyjście na lody, możliwość pójścia spać godzinę później niż zwykle, bądź seans filmowy z popcornem i chipsami z wybranym przez dziecko filmem. Popuśćmy wodze fantazji i pomyślmy, co najbardziej może je ucieszyć;
  • materiały do prac artystycznych. Wiele dzieci lubi przygotowywać ozdoby, kartki czy zabawki własnoręcznie. Każdy dodatkowy materiał czy ozdoba będzie cennym elementem zbiorów, które dziecko do tej pory zgromadziło. Niech to będzie zestaw koralików, kolorowych papierów, stempli bądź kolorowych pisaków.

Dziewczynka w sukience balowej Souza!

Co polecamy z asortymentu, który mamy w naszym sklepie?

  • dla młodszych dzieci – stroje i przebrania, np. pszczółki, księżniczki, rycerza. Maluchy lubią odgrywać role, zatem tego typu prezent będzie zapewne trafiony. Oprócz tego – wszelkie akcesoria do strojenia się, np. boa z piór, buciki czy różdżka.
  • dla starszych dzieci – zestawy kreatywne oraz zestawy do przeprowadzania eksperymentów. Będą to zatem zarówno zestawy do samodzielnego wykonania mydełka czy czekoladek, jak i do eksperymentów z wodą bądź optyką. W naszym sklepie znajduje się wiele tego typu propozycji dla starszych dzieci.

Rady dla osób, które nie mają dzieci

Kiedy jest się rodzicem, samemu przechodzi się przez wszystkie etapy kupowania prezentów dla dzieci z powodu wszelakich okazji. Jeżeli jednak nie posiada się tego doświadczenia, warto zorientować się, jakie podarunki będą trafione, które trafią do zapomnianego pudła pod łóżkiem, a które sprawią, że rodzice malucha zdecydowanie zaprotestują. Trudno mieć oczywiście pretensje do kogoś, kto nigdy nie ubierał dziecka w śpiochy zapinane na 15 guzików bądź nie słuchał przez kilka godzin z rzędu irytujących dźwięków wydawanych przez zabawkę.

Jeżeli zatem nie masz dzieci, oto lista rzeczy, których lepiej byś unikał, wybierając podarek:

Wspomniane zabawki dźwiękowe

Uwierzcie, że rodzice z małymi dziećmi mają na co dzień mnóstwo sytuacji, kiedy muszą zachować spokój i cierpliwość, mimo, że rzeczywistość wokół nich sprawia, że mają ochotę wybiec z domu z krzykiem i zniknąć za horyzontem. Zabawki, które wydają dźwięki, może przez chwilę są OK, ale jeżeli dziecko wciąż bombarduje dźwiękami otoczenie – jest to naprawdę uciążliwe. Pomyśl, że ty wpadasz z wizytą na kilka godzin, a rodzice są tam non stop. Poza tym – dźwiękowe zabawki wcale nie rozwijają lepiej niż te manualne.

Pluszowe zwierzątka

Dzieci posiadają ich zazwyczaj ogromną ilość, ale bawią się jednym albo dwoma. W efekcie tego, w pokoju malucha jest pełno maskotek, które tylko zalegają na łóżku i podłodze, kurzą się i zabierają przestrzeń do zabawy. Jeżeli wpadłeś na pomysł, by kupić pluszaka, a do tego ma być on gigantycznych rozmiarów – upewnij się, że rodzice widzą miejsce w swoim domu dla takiej zabawki.

Słodycze

Chyba nie trzeba wyjaśniać dlaczego. To rodzice rozwijają w swoich dzieciach nawyki żywieniowe i to oni powinni decydować na jakiego rodzaju słodycze i w jakich ilościach pozwalają.

Ubrania

Problematyczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Sukienka dla noworodka z guzikami na plecach? To nie najlepszy pomysł, skoro dziecko prawie całą dobę na nich leży. Sztywne trampki dla dziecka, które jeszcze nie chodzi? Od razu je zrzuci i ewentualnie wykorzysta w formie gryzaka. Fikuśne koronki na ubrankach dla dziewczynek? Może wyglądają słodko, ale pranie ich jest problematyczne. Zanim po coś sięgniesz, zastanów się, czy będzie praktyczne – zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Lepiej wybrać coś w neutralnych kolorach, uniwersalnego, jak piżamka czy t-shirt.

Jednocześnie podsuwamy kilka pomysłów na prezenty, które są uniwersalne i sprawdzają się w większości przypadków:

Książki

Ponieważ książek nigdy za wiele. Jeżeli nie wiesz, co wybrać, sięgnij po klasykę, zajrzyj na listę bestsellerów bądź sprawdzonych autorów. Dzieci lubią czytać tę samą książkę wiele razy, więc nie będzie to prezent, który szybko się znudzi.

Drewniane zabawki

Nie tylko rodzice odetchną z ulgą na wieść o zabawce bez baterii. Drewniane zabawki bardzo angażują dzieci i wyzwalają w nich pokłady kreatywności. Mogą to być np. klocki, puzzle, samochody bądź gryzaki dla niemowląt.

Doświadczenia

Prezenty to nie tylko przedmioty. Przekonasz się, że zabranie dziecka do wesołego miasteczka, na gokarty czy do kina będzie dla niego i dla ciebie wspaniałym doświadczeniem.

Karta prezentowa

To dobry pomysł, jeżeli dziecko już potrafi określić, czego chce. Może wtedy samo zadecydować, co kupi za określoną kwotę.

Oczywiście warto pamiętać o tym, że zawsze można zapytać rodziców dziecka, jakie maluch ma aktualnie potrzeby, zainteresowania i tym się kierować.


Rady dla rodziców

Z punktu widzenia rodziców, prezenty mają również funkcję edukacyjną oraz psychologiczną. Istotne jest to, by dziecko zobaczyło, że radość z dawania prezentu ma nie tylko obdarowywany, ale i darczyńca. Poza tym, prezenty nie powinny przesłaniać maluchom okazji, zwłaszcza gdy wiąże się ona z konkretnym świętem, jak Boże Narodzenie. Warto nauczyć dzieci, że prezent jest czymś, co ktoś daje z dobrej woli, a nie jest to obowiązkiem – nie powinny stawiać wymagań. Najlepszym sposobem jest rozmowa z dziećmi o okazji i nie sprowadzanie całego wydarzenia do kwestii prezentów. Podsuwamy kilka rad i spostrzeżeń, które podejmują ten temat:

  • rozmawiaj z dzieckiem nie tylko o prezentach, ale i o całym wydarzeniu. Jeżeli są to Święta Bożego Narodzenia – opowiedz mu, jaka historia za tym stoi, zaangażuj w przygotowywanie dań i ubieranie choinki. Podobnie w innych sytuacjach. Z okazji urodzin, czy dnia dziecka, zaplanujcie razem ten dzień, co będziecie razem robić, a prezenty niech będą jedynie miłym dodatkiem, a nie głównym punktem dnia.
  • adekwatnie do wieku, staraj się, by dzieci nie były wyeksponowane na działanie mediów komercyjnych i reklam. Ze starszymi dziećmi możesz już rozmawiać o tym, jak reklamy działają na odbiorców i wpływają na ich wybory.
  • stawiaj na proste drewniane zabawki oraz zestawy edukacyjne. Dzieci w ten sposób będą angażowały się w zabawę, jednocześnie ucząc się i rozwijając swoją kreatywność.
  • wybieraj również prezenty polegające na doświadczeniu. Niech to będzie wspólna wizyta w aquaparku, na torze kartingowym lub wesołym miasteczku. Pozwoli to dziecku budować przekonanie, że ważne są nie tylko rzeczy, ale też relacje i wspólne spędzanie czasu.
  • angażuj dzieci w przygotowywanie prezentów dla innych. To pozwoli im wyzbyć się egoizmu i jedynie oczekiwania na prezenty. Przygotowanie laurki dla babci, wspólne pieczenie ciasteczek na urodziny koleżanki czy ręcznie uszyta lalka – to tylko kilka pomysłów.
  • pokazuj dziecku, że są osoby, które w życiu mają nieco trudniej. Wspólnie przygotujcie paczkę dla dzieci z domu dziecka bądź domu samotnej matki. W ten sposób uczysz je empatii i otwarcia na potrzeby innych.

Pamiętajmy, by prezentami nigdy nie wynagradzać dzieciom swojej nieobecności, braku zainteresowania czy porażek rodzicielskich. Najważniejsza jest obecność rodziców, ich zainteresowanie i wytworzona od najwcześniejszych dni więź z dzieckiem. A w kwestii samych zabawek – stawiajmy na ich jakość i wartość edukacyjną, a nie ilość.


Zobacz również: