Co kupić na prezent na roczek?

Wybór produktów dla dzieci, w tym przede wszystkim zabawek, jest obecnie ogromny. Nic więc dziwnego, że rodzice i dalsza rodzina malucha ma niejednokrotnie problem z podjęciem decyzji dotyczącej najlepszej zabawki. Zwłaszcza, jeżeli ma to być prezent wręczony z okazji pierwszych urodzin, czyli ważnej i pełnej emocji uroczystości każdego dziecka.

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom dorosłych chcących sprawić roczniakowi przyjemność, przygotowaliśmy poradnik prezentujący najbardziej popularne typy zabawek odpowiednie dla malucha w tym wieku. Nie jest to kompletny przewodnik po rozwoju psychicznym i fizycznym rocznego dziecka, ale raczej zbiór podpowiedzi, które wynikają między innymi z rodzicielskiego doświadczenia.

Co potrafi roczne dziecko – jakie prezenty na roczek warto rozważyć?

Dziecko kończące roczek przestaje być już niemowlakiem. Z dużym prawdopodobieństwem około tej daty zaczyna się już poruszać na własnych nóżkach albo przynajmniej sprawnie raczkuje. Co za tym idzie – wzrasta jego ciekawość świata i skłonność do odkrywania jego zakamarków. Dla większości rodziców i dziadków pierwsze urodziny potomka to okazja do dużej celebracji. W wielu rodzinach organizuje się wówczas większą imprezę z obowiązkowym tortem, która jest również okazją do podarowania prezentów. Nierzadko mają one charakter pamiątkowy, ale nie brak wśród nich również praktycznych gadżetów.

Każde dziecko ma prawo do własnego tempa rozwoju, w które nie należy zbyt mocno ingerować. Pamiętaj, że kupowanie prezentów „na wyrost” nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Dziecko nie ma wtedy okazji od razu się nim nacieszyć. Dlatego prezentujemy kilka kategorii produktów, które spodobają się roczniakowi i wśród których warto szukać inspiracji. Lektura naszego obszernego poradnika dotyczącego prezentów na roczek pomoże ci w wyborze odpowiedniego prezentu dla dziecka. Zapoznaj się ze wskazówkami zawartymi w tym artykule jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwania prezentu w sklepach dla dzieci. Uzbrojony w przydatną wiedzę bez problemu wybierzesz prezent, który sprawi radość dziecku i który będzie dostosowany zarówno do wieku, jak i potrzeb malucha.

Jeżeli planujesz kupić prezent dla dziecka przyjaciół lub kogoś z rodziny, po przeczytaniu poradnika skonsultuj się również z jego rodzicami

Prezenty praktyczne

Czasami nawet prosty, niedrogi podarunek może sprawić maluchowi wiele przyjemności. W tej kategorii warto zwrócić uwagę na wszelkie przedmioty, które podkreślą wiek dziecka i jego dojrzałość. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na przykład na miarkę wzrostu. O ile tylko maluch stoi już bez podparcia, to pokazanie mu jaki jest duży i późniejsze śledzenie jego rozwoju może być świetną zabawą dla wszystkich. Zwłaszcza, jeżeli towarzyszą temu bajkowe, kolorowe postacie, idealne do dziecięcego pokoju.

Zestaw obiadowy Petit Jour Paris z robotami, w tle pokój dziecka

Na podobnej zasadzie dobrym pomysłem na prezent są różnego typu zestawy obiadowe. Własna zastawa stołowa zmobilizuje każdego brzdąca do nauki samodzielnego jedzenia, będzie również doskonałą zachętą dla niejadka. Zestawy obiadowe to prezent praktyczny, który jest potrzebny każdemu maluchowi, ucieszy więc również jego rodziców.

Prezenty wspierające chodzenie

Okres około pierwszych urodzin to czas intensywnego rozwoju umiejętności chodzenia. Nie wszystkie dzieci wówczas poruszają się już całkowicie samodzielnie. Niektóre potrzebują pomocy. Wówczas dobrym pomysłem jest wybór pchacza lub wózka do nauki chodzenia. Tego typu zabawki dbają o naturalny ruch nóg, nie wymuszają na dziecku przybierania żadnej niefizjologicznej postawy. Ponieważ są one najczęściej bardzo kolorowe i wzbogacone o edukacyjne zabawki, sprawią maluchowi olbrzymią przyjemność. Na podobnej zasadzie działają również jeździki, na przykład w formie samochodziku. Dzięki odpychaniu się od podłoża, wzmacniają się mięśnie nóg dziecka, a sama zabawka może być używana również na świeżym powietrzu. Tradycjonalistom spodoba się wybór koników (lub innych zwierzątek) na biegunach, które rozwijają równowagę.

Jeżeli dziecko potrafi już samodzielnie usiąść lub kucnąć z pozycji stojącej, odpowiednim pomysłem są zwierzątka lub inne przedmioty do ciągnięcia. Takie wykonane z drewna wyglądają wyjątkowo estetycznie i przypadną do gustu każdemu maluchowi. Dziecko często musi sprawdzać, czy z jego zwierzątkiem wszystko jest w porządku, co niemalże naturalnie sprzyja rozwojowi umiejętności chodzenia i kucania.

Prezenty wspierające małą motorykę

Prezenty wspierające chwyt pęsetkowy

Dla małego dziecka istotny jest rozwój małej motoryki. To właśnie dzięki niej zaczyna umieć unieść dwoma palcami drobny przedmiot, wyciągnąć coś z niewielkiej przestrzeni, czy wkładać jedną rzecz w drugą. Na takiej zasadzie bawi się na przykład pudełkami. Aby sprawić mu mnóstwo frajdy, można wybrać różnego typu kostki edukacyjne. Różnorodność zabaw, które oferują, wciągnie malucha na wiele godzin. Podobnie działają drewniane labirynty, czy tak zwane kolejki do przesuwania koralików po torze.

Prezenty wspierające precyzję ruchów

Klocki to znakomita propozycja zabawki dla rocznego dziecka. Wspólne budowanie chociażby wieży, również wpływa na rozwój motoryki. Dzięki temu maluch ćwiczy precyzję ruchów, uczy się cierpliwości i ustalania celu, który chce osiągnąć. Pomocne będą różnego typu klocki. Oczywiście takie w wersji dla maluszków muszą mieć odpowiednią, bezpieczną wielkość. Do wyboru są produkty kartonowe, sensoryczne, drewniane, a także układanki z ułatwieniami w formie na przykład wkładanych bolców.

Prezenty wspierające umiejętność układania

Dla malucha zainteresowanego układankami, pierwsze puzzle będą świetnym wyborem. Można zdecydować się na model piankowy lub drewniany. Proste, kolorowe wzory zainteresują dziecko, a do tego są one na tyle łatwe, że maluch nie porzuci ich zbyt szybko. Konieczność dopasowania czegoś to także ukłon w stronę zdolności logicznych małego człowieka.

Prezenty wspierające rozwój mowy

Roczne dziecko jeszcze nie mówi, co wcale nie oznacza, że nie próbuje się ono porozumiewać z otoczeniem. W tym czasie najczęściej artykułuje ono swoje pierwsze słowa, takie jak „mama”, „tata”, „baba”. Chętnie także powtarza sylaby po dorosłych. Dziecko w tym wieku jest już również zainteresowane książeczkami, może na przykład chcieć samodzielnie przewracać stronice. W trakcie przeglądania kolorowych obrazków, paluszkiem wskazuje ono konkretny przedmiot. To bardzo ważny element jego rozwoju, wpływający na identyfikację otaczającego go świata. Warto malucha w tym wspierać, decydując się na kolorowe książeczki, na przykład z miękkimi stronami. Wybierając zabawki, takie jak barwne pacynki, masz okazję ćwiczyć z maluchem nowe słowa.

Prezenty wspierające myślenie przyczynowo-skutkowe

Dziecko w tym wieku rozwija swoje myślenie przyczynowo-skutkowe. Co za tym idzie, powinno ono starać się wykonać określone czynności w konkretnej kolejności. Dzięki temu nauczy się rozwiązywać problemy oraz planować każde swoje działanie. Warto wspierać go w tym również na poziomie zabawek. Wybierz modele, które narzucają określony skutek. Na przykład proste instrumenty muzyczne, takie jak grzechotki-marakasy, dzięki ruchowi wydają z siebie określone dźwięki. Podobnie ma to miejsce na przykład w przypadku nakręcanych bączków.

Prezenty wspierające logikę – sortowanie, nauka kolorów i kształtów

Dzięki zabawie przedmiotami wspierającymi małą logikę, maluch nauczy się segregować przedmioty ze względu na wielkość, kształt lub kolor. Zacznie rozpoznawać poszczególne przedmioty i dopasowywać je do siebie. Nauczy się również myśleć o skutkach podjętych przez siebie decyzji. W tym celu dobrym pomysłem jest skorzystanie z różnego typu wież służących do układania klocków w odpowiedniej kolejności, na przykład od największego do najmniejszego. Popularną zabawką dla rocznych dzieci są również sortery klocków, dzięki którym dzieli się je ze względu na różne czynniki. To także świetna okazja do zaznajomienia malucha z nazwami kolorów i figur geometrycznych.

Zabawa ogólnie

Roczne dziecko ma silnie rozwiniętą potrzebę zabawy. Dlatego prezent w tym wieku nie musi być koniecznie edukacyjny. Przedmioty takie jak lalki i akcesoria do nich, czy samochodziki i inne pojazdy, są bardzo mile widziane. Z jednej strony są one atrakcyjne pod względem wizualnym, ale z drugiej – mogą także uczyć pewnego rodzaju zachowań społecznych, wpływać na rozwój mowy etc. Dziewczynki chętnie utulą lalę lub misia do snu, przez co im samym łatwiej będzie nauczyć się samodzielnie zasypiać. Chłopcy natomiast są zainteresowani autkami i innymi maszynami, dzięki nim mogą ćwiczyć poruszanie się i naśladowanie dźwięków. Dziecięce wyobraźnia nie ma ograniczeń, a dobrze wykonane zabawki posłużą maluchowi naprawdę długo.

 

 Zobacz również: