Rowerek biegowy: trochę historii

Rowery biegowe w ostatnich latach zyskują na popularności. Wielu rodziców decyduje się na zakup takiego rowerka dla swoich pociech. Czym tak naprawdę jest rowerek biegowy i kiedy powstał? Poznajmy jego historię.

Czym jest rower biegowy?
Rower biegowy, tak samo jak klasyczny rower,  jest jednośladem dwukołowym. Na pierwszy rzut oka, przypomina normalny rower. Składa się z ramy, kierownicy i siodełka oraz dwóch kół. Może być wykonany z metalu, aluminium lub drewna. Najważniejszą cechą rowerka biegowego jest brak pedałów oraz mechanizmu napędowego z kołami zębatymi i łańcuchem. Na tego typu rowerze jeździmy odpychając się nogami od ziemi.

Kto wynalazł rower biegowy?
Rowerki biegowe, jako pojazdy przeznaczone dla małych dzieci, pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Sama historia roweru biegowego jest jednak znacznie dłuższa i sięga końca XVIII wieku.

W tym czasie po Paryżu jeździły już tzw. “maszyny do biegania”. Można je z powodzeniem nazwać dalekimi przodkami  współczesnych rowerków biegowych. Ich wynalazcą był Francuz de Sivrac. Pojazdy wykonane były z drewna i składały się z dwóch kół połączonych żerdzią, na której umocowane było siedzenie. Jak widać, „maszyna do biegania” miała dosyć prostą konstrukcję. Jej wadą był brak kierownicy, co znacznie utrudniało sterowanie, a i sam komfort jazdy na drewnianych kołach pozostawiał wiele do życzenia.
Nieco później niemiecki konstruktor Karl Drais wynalazł i opatentował w 1818 roku tzw. drezynę,którą z powodzeniem można nazwać  pierwowzorem współczesnego rowerka biegowego. Drais do konstrukcji de Sivrac’a dodał obrotowy widelec przedni, który połączony był z kierownicą, co pozwalało na sterowanie. W 1819 r. Brytyjczyk Denis Johnson udoskonalił dodatkowo układ kierowniczy drezyny, czyniąc ją szybszym i bardziej nowoczesnym pojazdem.

Niestety, moda na rower biegowy trwała stosunkowo krótko. Już w 1860 r. Pierre Michaux do klasycznej drezyny dodał pedały, które zostały zamocowane na piaście przedniego koła. Tego typu pojazd — welocyped — wyparł klasyczny rower biegowy, który zaczął tracić na popularności.

Współczesny rowerek biegowy
Rowery biegowe odeszły w zapomnienie na pewien czas. Odkryto je ponownie w czasach współczesnych jako… pojazdy dla dzieci.
Jednym z tych, który przypomniał wszystkim o rowerze biegowym, był Amerykanin Ryan McFarland. Jak to zwykle bywa w takich historiach, ponowne odkrycie rowerka biegowego było dziełem przypadku. Ryan z rosnącą frustracją obserwował, jak jego 2-letni syn próbuje nauczyć się jazdy na rowerku trójkołowym i klasycznym rowerku z bocznymi kółkami. Zaczął więc zastanawiać się nad tym, co zrobić, by rower były bardziej “przyjazny” dla jego syna. Postanowił go zrobić.  Po namyśle pozbył się pedałów i opuścił siodełko. W ten sposób rower stał się lżejszy, a syn mógł pewnie trzymać stopy na ziemi i miał pełną kontrolę nad pojazdem.

W 2007 roku McFarland założył Strider Bikes. Firmę, która jest obecnie jedną z czołowych marek produkujących rowerki biegowe dla dzieci. Oprócz marki Strider rowerki biegowe produkuje obecnie wiele firm, które od lat specjalizują się w konstruowaniu pojazdów  i jeździków dla dzieci. Jedną z nich jest niemiecka marka Puky.

Rowerki biegowe nie tylko gwarantują świetną zabawę i radość z jazdy, ale również pomagają w ćwiczeniu koordynacji ruchowej oraz zmysłu równowagi u małych dzieci. Dziecko, które pierwsze swoje kroki stawia właśnie na rowerku biegowym,  o wiele szybciej nauczy jazdy na dwóch kołach na rowerze klasycznym.