Latać z małym dzieckiem: 8 pomysłów na bezstresową podróż

Perspektywa wakacji z dziećmi może być bardzo radosna, ale jeżeli włączymy w to podróż samolotem, przestaje być tak kolorowo. Już kilkugodzinny lot potrafi popsuć humory zarówno rodzicom, jak i ich pociechom. Co zrobić, żeby podróż samolotem nie była tak stresująca i przebiegła w możliwie najmilszej atmosferze? O tym poniżej.

1. Nastawienie psychiczne

To po prostu trzeba przeżyć. Zrobisz, co możesz, żeby było jak najlepiej, ale nie jesteś w stanie uniknąć tego etapu podróży. Włącz zatem tryb przetrwania i pomyśl, że po przybyciu na miejsce będzie już tylko lepiej.

2. Zabawy i tablet.

Przygotuj się na różne zabawy z dzieckiem, ale takie, które nie będą przeszkadzać współpasażerom. Idealne są wszelkie gry słowne i nie wymagające gadżetów. Jeżeli jednak trudno jest uspokoić rozbrykane dziecko – sięgnij po tablet albo telefon. Zdecydowana większość dzieciaków z chęcią będzie oglądać bajki albo grać w gry. Na co dzień twoje dziecko nie może korzystać z tego typu urządzeń, więc nie chcesz, by również w samolocie ich używało? Zapewnij mu inną rozrywkę, która pozwoli współpasażerom na odpoczynek. A może jednak zrobisz wyjątek na czas jednego lotu?

3. Ciśnienie w uszach.

Podczas startu oraz lądowania zmienia się ciśnienie w uszach. U dzieci trudniej przebiega wyrównanie go, dlatego pojawia się ból, a w jego konsekwencji płacz. Niemowlętom podaje się mleko, ponieważ ssanie pomaga w tej sytuacji. Starszym dzieciom daj cukierki do ssania.

4. Słodycze.

Dzieciaki lubią w podróży podjadać różne smakołyki. Żeby je zająć i może poprawić humor, podsuń im co jakiś czas coś dobrego. Nie muszą to być koniecznie słodycze. Jeżeli jesteś zwolennikiem zdrowego odżywiania, weź ze sobą kilka paczek suszonych owoców, orzechów czy innych przekąsek.

5. Wybierz lot pasujący do codziennej rutyny.

Oczywiście zrób tak, o ile jest to możliwe. Kiedy przyjdzie pora spania, przebierz dziecko w piżamkę i postaraj się o to wszystko, co ma w domu, gdy kładziesz je do łóżka. Przykryj kocykiem, daj mu przytulankę, pośpiewaj albo przeczytaj bajkę. Postaraj się, aby czuło się jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie.

6. Jak najdłużej zatrzymaj wózek.

Jeżeli masz niemowlę w wózku, zatrzymaj go przy sobie jak najdłużej. Jeżeli lot będzie opóźniony, maluch będzie mógł dłużej spać lub odpoczywać. Poza tym, dopóki twoje dziecko jest w wózku, masz nad nim najlepszą kontrolę, a to lepsze niż bieganie po lotnisku i szukanie szkraba, który bawi się w chowanego.

7. Zajmij miejsce z łóżeczkiem obok.

Postaraj się zarezerwować miejsce, przy którym jest przytwierdzone do ściany łóżeczko dla małego dziecka. Maluszki nie otrzymują w samolotach miejsca dla siebie, a taka kołyska będzie dla nich idealna na drzemkę, czy odpoczynek podczas lotu. To z pewnością o wiele wygodniejsza opcja, niż trzymanie niemowlęcia przez cały czas na rękach.

8. Zwróć uwagę na współpasażerów.

Nie musisz przepraszać innych za to, że masz dzieci i z nimi podróżujesz. Niestety rodzice zbyt często przyjmują przeciwną pozę – zbyt roszczeniową. Znajdź zatem balans i pozwól innym na zachowanie ich granic i ich nie przekraczaj. Uśmiechaj się, zajmuj się swoim dzieckiem, a osobom, które np. narzekają, że dziecko płacze podczas startu, wyjaśnij skąd się to bierze. Jeżeli wszyscy będą dla siebie życzliwi, lot upłynie w o wiele milszej atmosferze.