Jak dbać o włosy swojej lalki?

Nowa lalka, ta wyciągnięta prosto z pudełka, zachwyca pięknymi, lśniącymi włosami. Niestety po pewnym czasie i wielu godzinach zabawy, włosy bardzo często się kołtunią, plątają i nie wyglądają już tak zachwycająco. Jak dbać o włosy lalki, żeby na długo utrzymały swój idealny wygląd? Oto kilka sprawdzonych rad dotyczących odpowiedniej pielęgnacji włosów lalek.

Na początku warto zaznaczyć, że nie wszystkie włosy lalek nadają się do czesania i pielęgnacji. Najczęściej włosy wykonane są z:

  • z wełny lub poliestru — z tego wykonane są włosy, które znajdują się na głowach lalek szmacianych i tych przeznaczonych dla niemowląt. Takie włosy nie nadają się do czesania. Jedyne zabiegi fryzjerskie, jakie możemy wykonywać z tego typu włosami, to wiązanie i upinanie.
  • z tworzywa syntetycznego imitujące prawdziwe włosy — takie włosy posiadają lalki dla dzieci powyżej 3 roku życia. Włosy syntetyczne przy odpowiedniej pielęgnacji zachowają piękny wygląd na długi czas.

Zaopatrz się w odpowiednie akcesoria.
Syntetyczne włosy swoim wyglądem przypominają włosy naturalne, jednak różnią się znacząco składem i właściwościami. Z tego powodu do ich pielęgnacji nie możemy wykorzystywać tych samych akcesoriów i środków, co w przypadku włosów naturalnych.

Do czesania włosów syntetycznych lalki najlepsza jest szczotka z drucianą szczeciną, bez gumowych końcówek. Dobrze sprawdzi się również plastikowy grzebień lub dobra szczotka np. Tangle Teezer.
Ważne jest, żeby twoja lalka miała osobną szczotkę do włosów. W żadnym wypadku nie należy używać szczotki do włosów używanej przez dziecko lub innego domownika. Mogą znajdować się na niej pozostałości łoju z włosów naturalnych, które mogą negatywnie wpływać na strukturę włosów lalki.

Szczotkujemy włosy lalki.

Co będzie potrzebne?

  • szczotka do włosów
  • spryskiwacz
  • wsuwki, gumki

Przed rozpoczęciem szczotkowania  trzeba spryskać włosy lalki wodą. Można wykorzystać do tego spryskiwacz (np. nalać wodę do butelki po płynie do mycia szyb).
Szczotkowanie włosów lalki najlepiej wykonywać partiami. Zaczynamy od końcówek włosów zazwyczaj najbardziej splątanych i szczotkujemy je krótkimi delikatnymi pociągnięciami. Każdy kosmyk włosów czeszemy od końca, a potem przenosimy się do środkowej partii włosów i do ich nasady delikatnie usuwając wszelkie sploty.

Myjemy włosy lalki.

Co będzie potrzebne?

  • miska
  • szampon dla dzieci
  • chłodna woda
  • miękka ściereczka, mały ręcznik

Do mycia włosów nie używamy ciepłej ani gorącej wody, ponieważ ciepło może źle wpłynąć na strukturę syntetycznych włosów. Świetnie sprawdzi się tutaj szampon dla dzieci (np. popularny Bambino). Niewielką ilość szamponu wcieramy delikatnie we włosy lalki uważając, aby ich nie  splątać. Następnie moczymy włosy w wodzie ok. 10 minut. Po namoczeniu spłukujemy włosy delikatnie chłodną, ​​czystą wodą do momentu aż będą pozbawione szamponu. Mokre włosy najlepiej jest zawinąć w miękki ręcznik i delikatnie wycisnąć wodę z włosów. Pamiętajmy, żeby nie skręcać i nie zawijać włosów na głowie.

Suszenie włosów.
Do suszenia włosów lalki nie można używać suszarki, ponieważ ciepłe powietrze po prostu je stopi. Po umyciu i uczesaniu włosów odstawiamy lalkę w suche miejsce i czekamy aż włosy naturalnie wyschną.

Pozostała pielęgnacja włosów

Należy zawsze szczotkować włosy, które są lekko wilgotne. Aby zapobiec wypadaniu włosów lalki można podczas szczotkowania przytrzymywać włosy na czubku głowy u nasady palcem.

Jeżeli chcesz nadać włosom lalki więcej połysku, możesz wykorzystać do tego olejek dla dzieci. Nakładaj na palec olejek i delikatnie pokryj nim kosmyki włosów lalki. Pamiętaj, żeby olejek używać z rozwagą i w małych ilościach, ponieważ zbyt duża ilość tłuszczu na włosach lalki może spowodować, że będzie na nich osiadał kurz.

Dzięki tym czynnościom  i nieumiejętnej pielęgnacji,  włosy lalki będą zawsze wyglądać fantastycznie i świetnie się układać. Lalka będzie wyglądać jak nowa.