Pojazdy do jeżdżenia dla dzieci: dlaczego każde roczne dziecko powinno mieć swoje?

Aktywność fizyczna jest ważna od pierwszych miesięcy życia dziecka. Wspomaga nie tylko rozwój fizyczny, ale również umysłowy. Jednym zabawek, które mogą pomóc w zapewnieniu odpowiedniej dawki ruchu na co dzień, są jeździki.

Jak ważny jest ruch dla dziecka?

Zazwyczaj jako rodzice, wychowawcy, nauczyciele, opiekunowie,  przyjmujemy, że dzieci są w naturalny sposób aktywne i dlatego w pierwszych latach życia (0-5 lat) nie zwracamy aż tak wielkiej wagi na planowanie aktywności fizycznej dziecka. Tymczasem współczesne dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują niezbędnej i regularnej dawki ćwiczeń na co dzień.

Chodzi tutaj aktywność, która byłaby przez nas, w jakiś sposób zaplanowana i która odbywała się regularnie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci w pierwszych latach życia miały przynajmniej 60 minut aktywności fizycznej dziennie. 60 minut na dzień to niezbędne minimum, które gwarantuje optymalny rozwój dziecka.
Od narodzin do piątego roku życia, a szczególnie w wieku 12- 36 miesięcy u dziecka dokonuje się najwięcej zmian. To decydujący etap w ich życiu, w którym nabywa kluczowe umiejętności. Aktywność fizyczna, oprócz oczywistych korzyści fizjologicznych (utrzymanie zdrowej masy ciała, zdrowe kości, zdrowy układ sercowo-naczyniowy itp.), wspomaga rozwój wszystkich pięciu dziedzin rozwojowych — społecznej, emocjonalnej, językowej, poznawczej i motorycznej.

60 minut codziennej aktywności… na jeździku

Z tego względu naszym zadaniem jako rodziców jest stymulowanie aktywności dzieci, inspirowanie ich do działania. Wbrew pozorom zapewnienie dziecku niezbędnej aktywności fizycznej nie jest ani kosztowne, ani czasochłonne. A korzyści, jakie dzięki temu  osiągniemy, są nie do przecenienia. W aktywności i ruchu warto uwzględniać naturalne potrzeby maluchów w określonym wieku. Dla maluchów począwszy od ukończenia pierwszego roku życia (12- 36 miesięcy) i przedszkolaków bycie aktywnym skupia się wokół wszystkiego, co porusza ich ciała (chodzenie, wspinaczka, taniec, przemieszczanie, bieganie, skoki itp). Z tego względu doskonałą pomocą mogą być wszelkiego typu pojazdy i jeździki, które są napędzane siłą mięśni.

Jeżdzik jest świetnym  prezentem dla dziecka, które ukończyło pierwszy rok życia. Doskonale sprawdzi  się nawet w przypadku dzieci nie do końca radzących sobie z chodzeniem.

  • dziecko w tym wieku zafascynowane jest ruchem i przemieszczaniem się. Jeździk jest doskonałym zabawką, którą zaspokaja te potrzeby;
  • jeździki napędzane są siłą mięśni. Dziecko przez odpychanie się nogami wzmacnia odpowiedniej partii mięśni nóg, rozwija koordynację ruchową,
  • jeździk uczy utrzymywania równowagi,przygotowuje do jazdy na rowerze,
  • jazda na jeździku podczas spaceru zapewni z pewnością odpowiednią dawkę aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Jeździk jest pojazdem uniwersalnym. Sprawdzi się jako prezent dla dziewczynki, jak i chłopaka. Zaletą jeździka jest to, że dziecko samo decyduje o szybkości poruszania. Z powodzeniem będzie się nim bawić zarówno dziecko spokojne, jak i to,  które z natury jest bardzo ruchliwe.