Świąteczne dekoracje DIY z dzieckiem

Wraz z nadejściem grudnia coraz częściej myślimy o świętach. Aby w domu panowała wyjątkowa świąteczna atmosfera, należy go odpowiednio udekorować. Oczywiście, możemy zakupić potrzebne dekoracje, ale możemy również zrobić je samodzielnie, co może okazać się świetną zabawą dla naszych dzieci. Dlaczego warto samodzielnie zrobić świąteczne ozdoby? Niestety pomimo radości, które święta niosą dla naszych dzieci, …

Czytaj dalej

Dlaczego zręczność manualna (mała motoryka) jest ważna?

Zręczność manualna, inaczej zwana małą motoryką, to umiejętność wykorzystania małych mięśni kontrolujących dłonie, palce, kciuki. Wraz z rozwojem tych umiejętności, dziecko może realizować coraz bardziej skomplikowane zadania, takie jak: pisanie, samodzielne jedzenie, czy korzystanie z guzików przy ubraniach. Z czasem dziecko jest coraz bardziej zdolne pod tym względem, dzięki codziennemu doświadczeniu, używaniu różnorodnych zabawek i …

Czytaj dalej

Zręczność manualna, mała motoryka: co to jest?

Niemowlę bawi się na brzuchu pętlą motoryczną

Mianem zręczności manualnej lub małej motoryki określa się koordynację ruchową małych mięśni (przede wszystkim dłoni i palców) z oczami. Poziomy sprawności manualnej są bardzo złożone. Zadania te kontroluje układ nerwowy. Umiejętności motoryczne zazwyczaj dzieli się na dwie grupy: duże zdolności motoryczne oraz motorykę małą. Duża motoryka jest zaangażowana w ruch i koordynację ramion, nóg i …

Czytaj dalej

Dlaczego pluszaki są ważne dla niemowląt?

Dlaczego pluszaki są ważne dla niemowląt?

Nie jest tajemnicą, że maluchy kochają swoich pluszowych przyjaciół. Jednak tak naprawdę ci wyobrażeni towarzysze odgrywają dużo istotniejszą rolę w rozwoju dziecka, niż sądzą dorośli. Zapewniają bardzo potrzebny komfort Być może najbardziej oczywistą funkcją pluszaków jest złagodzenie niepokoju. Dla niemowląt świat może czasami przypominać niepewne, przerażające miejsce. Pluszaki mogą pomóc im poradzić sobie z tymi …

Czytaj dalej

Obiekt przejściowy

Termin obiekt przejściowy został ukuty w 1951 roku przez Donalda Winnicotta, brytyjskiego psychoanalityka jako: „określenie dla każdego materiału, któremu maluch przypisuje szczególną wartość i za pomocą którego dziecko jest w stanie dokonać niezbędnej zmiany od najwcześniejszej oralnej relacji z matką do prawdziwych relacji z obiektem”. Obiekty przejściowe to wybrane samodzielnie przedmioty jak kocyk, miś, smoczek, …

Czytaj dalej

Jak ograniczyć cukier w diecie dziecka?

Jak ograniczyć cukier w diecie dziecka?

Wbrew temu, co niegdyś sądzono, cukier nie krzepi, ale szkodzi. Spożywanie nadmiernych ilość cukru przez dzieci może być przyczyną poważnych chorób w wieku późniejszym. Jak ograniczyć cukier w diecie dziecka? Ile cukru dziecko może jeść dziennie? Najlepiej byłoby, gdyby nie jadło w ogóle cukru. Oczywiście jest to sytuacja idealna, ale bardzo trudna w realizacji. Zwłaszcza …

Czytaj dalej

Kiedy niemowlę zaczyna widzieć?

kiedy niemowlę zaczyna widzieć

Kiedy niemowlę widzi? Niemowlę zaczyna wyraźnie widzieć po ukończeniu pierwszego roku, ale wzrok dziecka w pełni rozwinie się między 3 a 5 rokiem życia. W chwili narodzin niemowlę „widzi” jedynie światło,  ruch i kontrastowe zestawienia bieli i czerni. Pod koniec pierwszego miesiąca życia noworodek dostrzega przedmioty i osoby znajdujące się w odległości 20–30 cm od …

Czytaj dalej

Kiedy pójść z dzieckiem do piaskownicy?

Małe dzieci bawią się w piaskownice

Decyzja o tym, kiedy zabrać dziecko do piaskownicy jest zależna od potrzeb dziecka i stopnia jego rozwoju. Większość dzieci można zabierać do piaskownicy już w wieku 12 – 18 miesięcy, a niektóre dzieci lubią bawić się w piasku nawet przed pierwszymi urodzinami. Dotyczy to zwłaszcza dzieci dużo „eksperymentujących”, które np. lubią wylewać rzeczy z pojemników. …

Czytaj dalej

Kiedy niemowlę zaczyna mówić?

Mama trzyma niemowlę, które zaczyna mówić

Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Pierwsze słowa dziecko wypowiada między 10-18 miesiącem życia. Roczne dziecko zazwyczaj potrafi powiedzieć już 2-3 proste słowa jak: „mama”, „tata”, „baba”, „daj”, „papa”, „bam”. Werbalne umiejętności dziecka przechodzą przez różne etapy, podczas których jego aparat mowy dojrzewa, a dziecko tworzy słowa, które coraz bardziej odnoszą się do otoczenia. W wieku 2-3 …

Czytaj dalej

Kiedy niemowlę przesypia noc?

Rodzice niewyspane kiedy niemowlę nie przesypia noc

Przyjmuje się, że dziecko po ukończeniu 6 miesiąca powinno już przesypiać całą noc. Niektóre niemowlęta już w wieku 3 miesięcy są w stanie przespać sześć do ośmiu godzin w ciągu nocy. Inne przesypiają całą noc dopiero po ukończeniu 12 miesięcy. Wg przeprowadzonych badań większość dzieci (70%) śpi przez całą noc, zanim skończy 9 miesięcy. Dlaczego …

Czytaj dalej

Kiedy niemowlę zaczyna siadać?

Niemowlę siedzi na podłodze

Moment, w którym dziecko zaczyna siadać, jest kwestią bardzo indywidualną. Dzieci zazwyczaj zaczynają siadać między 4 – 7 miesiącem życia. Większość dzieci potrafi pewnie siedzieć przez kilka minut bez wsparcia już po ukończeniu 8 miesięcy. (Nawet dzieci, które opanowały siedzenie, w końcu się obrócą, często dlatego, że pionowa pozycja szybko im się nudzi).

Czytaj dalej

O ojcostwie

Chłopiec z tatą reguluje swój rower.

Bycie ojcem to najpełniejszy wyraz męskości. Jednak dla wielu mężczyzn życie polega na poszukiwaniu zagubionego wzoru swojego ojca.

Wiemy, że wychowywanie dzieci jest centralnym doświadczeniem życia, największym źródłem samoświadomości, prawdziwą fontanną dumy i radości, najsilniejszą więzią z partnerką. Dlaczego więc tak wielu ludzi zrezygnowało z tego na tak długo i czy obecne wzorce post-patriarchalnych ojców będą lepsze?

Czytaj dalej