21 pomysłów na aktywne zabawy na plaży dla dzieci

Wraz z początkiem lata rozpoczynamy sezon na długie plażowanie nad wodą. Nad jeziorem, bądź na plaży można zrelaksować się, bawić i po prostu przyjemnie spędzać czas z rodziną. Zawsze staramy się, aby dzieci miały możliwość zajęcia się czymś interesującym. Dzielimy się zatem długą listą zabaw, o których pamiętamy, zawsze gdy wyruszmy z pociechami na plażę.

1. Kopanie dziury

Organizujemy zawody, w których trzeba wykopać najgłębszą dziurę w piasku. Można potem sprawdzić, czy zmieści się w niej dorosła osoba, bądź jak szybko uda nam się wspólnie wypełnić ją wodą.

Potrzebne: wystarczy mieć sporo czasu i porządne narzędzia do kopania w piasku: przykładowo koparka do poszukiwania skarbów marki Haba lub duża łopata B.Toys.

zabawa na plaży dla chłopców

2. Mini Golf

W piasku zakopujemy plastikowe kubki tak, by było widać ich otwory. Kupujemy też piłeczkę, bądź znajdujemy jakąś niedużą w zabawkach, które dzieci już mają. Potem wyznaczamy cele, do których trzeba trafić.

Potrzebne: kubki i piłeczka lub zestaw do golfa.

Chłopczyk gra w golf - zabawka Haba

3. Golfowe freesbee

Zabawa polega na tym, że bierzemy frisbee i rzucamy nim do celów. Tworzymy je za pomocą rzeczy, które ze sobą przynieśliśmy – toreb, ręczników czy parasola. Można też wykopać dziurę w ziemi. Aby małe dzieci nie zrezygnowały szybko z gry, pozwalamy im stanąć bliżej celu.

Potrzebne: frisbee.

4. Przenoszenie wody

To zabawa, w której urządzamy dzieciom wyścigi. Otrzymują po plastikowym kubeczku, łyżce czy muszli, mają nabrać nimi wodę i jak najszybciej przynieść ją do wiaderka, które stoi na plaży. Oczywiście wygrywa ten, kto doniesie zawartość, nie rozlewając jej po drodze!

Potrzebne: wiaderko i pojemniczki do przenoszenia wody.

Chłopczyk nosi wodę w wiaderku Quut Ballo5. Puszczanie latawca

Dzieciaki to uwielbiają. Potrafią spędzić kilka godzin próbując wzbić latawiec w powietrze, a potem go utrzymać. To świetna zabawa dla całej rodziny.

Potrzebne: latawiec – przygotowany samodzielnie, albo kupujemy już gotowy.

6. Limbo na plaży

Zabawa polega na przechodzeniu pod tyczką bądź sznurkiem z plecami skierowanymi w stronę ziemi, nie podpierając się rękoma. Kiedy wszystkim uda się przejść, obniżamy linkę. To znakomite ćwiczenie z utrzymywania równowagi i upadania. Przyjemnie jest puścić do zabawy muzykę, ale trzeba się upewnić, czy nie będzie ona przeszkadzać innym plażowiczom.

Potrzebne: coś służącego za pasek (np skakanka) i ew. urządzenie do puszczania muzyki.

7. Plażowe kręgle.

Ustawiamy puste butelki bądź zakupiony zestaw do kręgli. Jaka jest przewaga takiej zabawy nad tą profesjonalną w kręgielni? Można biegać boso i unika się noszenia butów, które przed nami miały na nogach setki osób. Pamiętajmy, by mniejszym dzieciom nieco ułatwić zabawę – niech staną bliżej kręgli. Dla wszystkich jest to świetny trening rzucania do celu.

Potrzebne: zestaw kręgli.

8. Siatkówka plażowa.

Starsze dzieci mogą bawić się przy założonej siatce, grając w prawdziwą siatkówkę. Maluchom wystarczy piłka i rozłożony ręcznik. Można liczyć odbicia, zanim piłka spadnie na ziemię. Dzieci uczą się walczyć o piłkę i rzucać w jej stronę.

Potrzebne: piłka.

9. Przeciąganie liny.

Zamiast liny, można wykorzystać powiązane ręczniki. Na piasku, tuż przy brzegu, wyznaczamy linię i nad nią umieszczamy środek liny. Na obydwu końcach ustawiają się drużyny złożone z dzieci i dorosłych. Przegrywają ci, którzy zostaną przeciągnięci na stronę przeciwnika. Jeszcze zabawniej będzie, jeżeli przeciwna drużyna wpadnie do wody!  Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, to świetne ćwiczenie z utrzymywania równowagi.

Potrzebne: lina i silne mięśnie.

10. Spryskiwane piłki.

Każde dziecko otrzymuje piłkę plażową i pistolet na wodę. Ich zadaniem jest dotarcie z jednego punktu do drugiego, w jak najszybszym tempie, prowadząc przed sobą piłkę, ale popychając ją do przodu wyłącznie za pomocą strumienia wody z pistoletu. Jeżeli woda się skończy, uczestnik zabawy musi szybko napełnić pistolet wodą i wrócić do gry. Dzieci ćwiczą przy tej zabawie koordynację i szybkość.

Potrzebne: pistolety na wodę i piłki plażowe.

11. Gra w klasy na piasku.

W tę popularną grę można bawić się również na piasku. Patykiem rysujemy siatkę, a jako znacznik wykorzystujemy kamyczek lub muszlę. Jeżeli piasek jest gorący, można założyć klapki lub buty do wody.

Potrzebne: energia do skakania – to wystarczy.

12. Zabawy spadochronowe.

Dzieci uwielbiają rzucanie spadochronów. Na plaży można je zrobić z piłki plażowej i ręcznika. Dzieci muszą odpowiednio sterować spadochronem, rzucając go, żeby jak najdłużej utrzymał się w powietrzu.

Potrzebne: plażowa piłka i ręcznik lub gotowy spadochron do zabawy.

13. Poruszający się wąż.

Dwie osoby trzymają końce liny leżącej na ziemi i delikatnie nią ruszają. Gracz musi przeskakiwać przez nią, aby „wąż” nie dotknął jego stóp. Im dzieci są starsze, tym szybciej porusza się liną.

Potrzebne: lina (albo skakanka)

14. Puszczanie baniek.

Plaża to idealne miejsce do robienia mydlanych baniek. Jeżeli płyn rozleje się przez przypadek na skórę lub strój kąpielowy – wystarczy wskoczyć do wody i się umyć. Dzieci biegają, skaczą i zazwyczaj starają się rozbić jak najwięcej baniek.

Potrzebne: Płyn do baniek i akcesoria do ich puszczania.

15. Bule

To rewelacyjna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Najlepiej jest mieć kupiony zestaw przeznaczony do gry. Na piasek rzuca się kulkę, która będzie celem, a następnie każdy z graczy stara się rzucić swoją kulę jak najbliżej. Jeżeli nie ma się zestawu, można improwizować z kamykami, czy innymi rzeczami znalezionymi na plaży. Trzeba uczulić dzieci na to, by nie rzucały, kiedy w pobliżu ktoś przechodzi.

Potrzebne: zestaw do gry w bule.

16. Budowanie Inukshuk

Zainspirowani pomysłami Kanadyjczyków, możemy również zbudować z kamieni tradycyjny Inukshuk, czyli rzeźbę o kształcie człowieka. Na plaży sięgniemy po kamyki, które znajdują się na plaży. Dzieci muszą pracować w grupie i koordynować swoje ruchym aby budowla się nie rozpadła.

Potrzebne: kamienie.

17. Poszukiwanie skarbu.

Przygotowujemy listę skarbów, które dzieci mają znaleźć na plaży. Mogą to być np. patyki, muszle, bursztyny, kamyczki. Dziecko otrzymuje wiaderko na znaleziska i listę na tyle długą, by było w stanie sobie z nią poradzić.

Potrzebne: wiaderko i lista.

18. Aniołki na piasku.

Skoro można tworzyć aniołki na śniegu, dlaczego by nie spróbować robić je również na piasku? Dzieciom nie będzie przeszkadzać piasek we włosach. Poza tym, można potem od razu wskoczyć do wody!

19. Bałwan z piasku.

To kolejna alternatywa dla zimowej zabawy w robienie bałwana ze śniegu. Postać można ozdobić wszystkim tym, co dzieci znajda na plaży.

Potrzebne: wiaderko, łopatka, znaleziska z plaży.

20. Rzeźby z piasku.

Kopcie w piasku i zbudujcie zamek, fort obronny czy rzeźby zwierząt. Jeżeli zrobicie zdjęcia ze swoich prac, będziecie mieć pamiątkę na lata. Nie warto narzucać dzieciom pomysłów – niech poniesie je wyobraźnia.

Potrzebne: Łopaty, wiadra i akcesoria do zabawy w piasku.

21. Picasso na plaży.

Rękami, kijkiem, łopatką albo kamieniem rysujcie obrazy na piasku, albo twórzcie napisy. Sięgnijcie po skarby znalezione na plaży.

Potrzebne: kreatywność i coś do rysowania.
Zabawa z kubkami Quut Cuppi