Jak grać w gumę?

To jedna z najprostszych i jednocześnie niesamowicie angażujących zabaw, które zajmowały nas w dzieciństwie. Gra w gumę była popularna głównie wśród dziewczynek, choć zdarzali się również chłopcy, którzy popisywali się swoimi umiejętnościami. Gra w gumę, choć obecnie nie jest aż tak bardzo popularna, nadal jest lubiana przez dzieci. To niezwykle prosta zabawa ruchowa, z zasadami, które bardzo łatwo przyswoić. Nie wymaga specjalnego sprzętu, czy miejsca. Wystarczy guma do skakania i niewielka przestrzeń. Można w nią zatem grać w domu, ogrodzie, mieszkaniu, szkole czy gdziekolwiek podczas wakacji.

Zabawa to ważny element dzieciństwa. Jako rodzice zwracamy oczywiście również uwagę na to, że wszelkie aktywności związane z ruchem są bezcenne w procesie rozwoju naszych pociech. Gra w gumę z pewnością do nich należy.

Gra w „dziesiątki”

Sposobów na grę w gumę jest wiele. Można przyjąć określone zasady, albo wymyślić swoje. Jedną z najpopularniejszych gier są „dziesiątki”. Jeżeli ktoś przejedzie wszystkie figury, skacząc przez gumę zawieszoną na wysokości kostek, wtedy podwyższa się ją na wysokość kolan, a następnie bioder.

W „dziesiątkach” skacze się po kolei dziesięć figur. Wyglądały one tak:

 1. Przeskakujemy obunóż z jednej strony gumy na drugą.
 2. Wskakujemy pomiędzy gumy i wyskakujemy po drugiej stronie.
 3. Wskakujemy z jedną nogą pozostawioną na zewnątrz a drugą do środka i przeskakujemy dalej, by następnie pierwsza noga znalazła się między gumami, a druga po drugiej stronie, na zewną
 4. Naskakujemy jednocześnie jedną stopą na jedną gumę, drugą na drugą, po czym zmieniamy nogi, podskakując (licząc do trzech).
 5. Wskakujemy jedną nogą do środka, po czym naskakujemy na gumę, którą mieliśmy między nogami. To samo robimy z drugą gumą.
 6. 5 razy przeskakujemy między gumami, by za każdym razem mieć jedną gumę między nogami.
 7. 3 razy naskakujemy jedną nogą na gumę, zmieniając na niej nogi, po czym przeskakujemy na drugą stronę i robimy to samo, przy czym po przeskoku od razu jedna noga ma znaleźć się na drugiej gumie.
 8. Zaczepiamy stopą za gumę i przeskakujemy tą nogą na drugą stronę poza drugą gumę. 7 razy zmieniamy stopę w tej pozycji, za każdym razem wykorzystując do tego jeden skok.
 9. Wskakujemy jedną nogą do środka, po czym naskakujemy obydwiema na gumę, znów jedną nogą do środka i na gumę. Następnie przeskakujemy na drugą stronę i powtarzamy sekwencję.
 10. Zaczepiamy stopą za gumę i przechodzimy tą nogą poza drugą gumę, po czym drugą stopę wkładamy do powstałej dziury i też zaczepiamy o gumę. Teraz 9 razy przeskakujemy o 180 stopni wokół własnej osi, cały czas mając gumę poza stopami.
 11. Zaczepiamy stopami o gumę i przechodzimy z nią nad drugą gumą. Następnie cofamy się i mamy teraz tę drugą gumę za pię Stajemy na niej, podskakujemy i lądujemy na gumie, która była przed nami.

Jak widać, gra w gumę jest bardzo angażująca ruchowo. Niejedna dorosła osoba nie jest w stanie do końca wykonać wszystkich figur. Na szczęście dzieci są na co dzień bardziej aktywne i przychodzi im to z większą łatwością. Cieszy to, że guma do skakania nadal cieszy się zainteresowaniem dzieci i zachęca je do wspólnej zabawy.