Kiedy niemowlę zaczyna widzieć?

Kiedy niemowlę widzi?


Niemowlę zaczyna wyraźnie widzieć po ukończeniu pierwszego roku, ale wzrok dziecka w pełni rozwinie się między 3 a 5 rokiem życia.

W chwili narodzin niemowlę „widzi” jedynie światło,  ruch i kontrastowe zestawienia bieli i czerni. Pod koniec pierwszego miesiąca życia noworodek dostrzega przedmioty i osoby znajdujące się w odległości 20–30 cm od swojej twarzy. Wzrok 2-3 miesięcznego dziecka zaczyna przystosowywać się do widzenia bardziej ostrego i wyrazistego. Maluch rozpoznaje rysy twarzy osób, które pochylają się nad łóżeczkiem.

Gdy dziecko ma 3 – 4 miesiące może już rozróżnić kolory (czerwony, żółty, niebieski i zielony)  i skupić się na mniejszych obiektach. Gdy jego percepcja głębi się poprawi, zaczyna zauważać obiekty znajdujące się w odległości do 1 metra i obserwować aktywność wokół nich. Jeśli będziesz przesuwać grzechotkę z jednej strony na drugą kilka centymetrów od jego twarzy, podąży za nią swoimi oczami — to umiejętność znana jako „śledzenie”.

Jeżeli twoje dziecko przed ukończeniem  4 miesięcy nie śledzi obiektów w ruchu lub wydaje się, że ma problemy z poruszaniem jednym lub obojga oczami w dowolnym kierunku, porozmawiaj o tym z lekarzem.