Kiedy pójść z dzieckiem do piaskownicy?

Decyzja o tym, kiedy zabrać dziecko do piaskownicy jest zależna od potrzeb dziecka i stopnia jego rozwoju. Większość dzieci można zabierać do piaskownicy już w wieku 12 – 18 miesięcy, a niektóre dzieci lubią bawić się w piasku nawet przed pierwszymi urodzinami. Dotyczy to zwłaszcza dzieci dużo „eksperymentujących”, które np. lubią wylewać rzeczy z pojemników.

Początki zabawy w piaskownicy bywają trudne, zwłaszcza dla tych mniejszych dzieci, które poznają świat za pomocą zmysłu smaku. Niemowlaki i małe dzieci bardzo często wkładają rzeczy do ust, aby zobaczyć, jak smakują. Z tego powodu często zdarza się, że zabawa w piaskownicy kończy się degustacją piasku.

Podczas pierwszych wizyt w piaskownicy trzymaj się zawsze blisko dziecka, żeby móc szybko reagować. Gdy zaczyna brać piasek do ust, powiedz: „Do ust wkładamy jedzenie, a nie piasek”. Większość dzieci szybko odkrywa, że ​​piasek nie smakuje dobrze i przestaje go jeść.

Jeżeli jednak obawiasz się, że dziecko zrobi sobie krzywdę, zabierz je do piaskownicy dopiero wtedy,  gdy dziecko wyjdzie z intensywnej fazy „brania wszystkiego do ust”.

Piaskownica jest świetnym miejscem, w którym Twoje dziecko rozwija umiejętności motoryczne i manualne. Zabawa piaskiem pozwala na poznawanie różnych tekstur i form. Zabawa w piaskownicach w parkach publicznych daje dodatkowo dziecku szansę na rozwój kompetencji społecznych, zabawę i naukę dzielenia się i współdziałania z innymi.