Jak zrobić mydło zapachowe

“Wyprodukowanie” własnego mydła nie jest ani zajęciem trudnym ani skomplikowanym. Kolorowe i przejrzyste mydełka zapachowe o bajecznych kształtach możemy zrobić w domu razem z dziećmi. Od czego zacząć?

Przygotowujemy składniki

Większość składników, jakie potrzebne są do zrobienia mydełka zapachowego, kupimy w sklepie chemicznym, przemysłowym lub zamówimy przez internet (np. w naszym sklepie Dadum.pl). Najważniejszym surowcem jest tzw. baza glicerynowa, z której będziemy formować mydełka. Przyda się również kilka aromatów kosmetycznych oraz barwników,  aby nasze mydełka ładnie pachniały i cieszyły oko kolorami. Potrzebujemy również się kilka form.  Możemy kupić gotowe foremki albo kreatywnie wykorzystać to, co mamy w domu. Świetnie do tego celu nadadzą np. foremki do lodu, opakowanie po serku homogenizowanym, foremki do robienia babek z piasku i wszystko, co może nadać naszemu mydełku oryginalną formę.

Poniżej zestaw niezbędnych składników:

 • baza glicerynowa do mydeł
 • foremki do mydełek
 • aromaty kosmetyczne
 • barwniki kosmetyczne
 • pipetki do dozowania.
 • naczynie z uszkiem do roztapiania mydła

Topimy bazę glicerynową

Bazę glicerynową kroimy na mniejsze kostki (ok. 3x3cm), aby szybciej się rozpuściła. Wkładamy ją do wcześniej przygotowanego naczynia (koniecznie z uszkiem, żeby potem lepiej było ją wyciągać). Bazę najlepiej roztapia się w kuchence mikrofalowej ustawionej na niskim poziomie mocy. Można również topić bazę mydlaną w kąpieli wodnej (70°C), ale proces ten trwa w tym przypadku o wiele dłużej. Wybór poziomu mocy mikrofalówki zależy oczywiście od modelu mikrofalówki. Poniżej prezentujemy zalecany czas roztapiania bazy glicerynowej dla mikrofalówek o różnym poziomie mocy:

Moc 60W, czas 4 min.
Moc 90W, czas 2 min.30 sek.
Moc 180W, czas 1 min. 50 sek.
Moc 360W, czas 50 sek.

Topimy do momentu, gdy zauważymy, że mydło ma już w całości konsystencję płynną. Pamiętajmy, że mydło nie może zostać doprowadzone do stanu wrzenia. Lepiej jest topić je przez dłuższy czas w niższej temperaturze niż krócej w temperaturze zbyt wysokiej. Kiedy baza będzie zbyt gorąca może zacząć opalizować, zniekształci foremkę lub po prostu nas poparzy.

W czasie topienia bazy mydlanej mamy czas na przygotowanie pojemniczków z aromatami i barwnikami. Otwieramy pojemniczki i wkładamy do nich pipetki, za pomocą których będziemy dozować  kolory i zapachy.  Przygotujmy również formy, do którym będziemy wlewać roztopione mydło.

Barwimy i napełniamy aromatami

Barwniki i aromaty musimy dodawać do roztopionej bazy mydlanej w miarę szybko, aby nie dopuścić do utworzenia się „kożucha” na powierzchni mydła.

Do aromatyzowania mydełka należy wybrać jeden lub dwa zapachy i odmierzyć następującą liczbę kropli na 1 kostkę:

 • 7 kropli dla mydełek o bardzo delikatnym zapachu.
 • 14 kropli dla mydełek, które zostawiają delikatny zapach na skórze.

Następie dodajemy barwniki. Intensywność i kolor mydła będzie zależeć od liczby kropli, jaką dodamy do bazy glicerynowej. Poniżej przedstawiamy małą „ściągawkę”.

Aby uzyskać kolor…

 • żółty dodajemy: barwnik żółty: 2-8 kropli, różowy: 0-1 kropla.
 • pomarańczowy dodajemy: barwnik żółty: 3-5 kropli, różowy: 2-5 kropli.
 • różowy dodajemy: barwnik różowy: 2-6 kropli.
 • błękitny dodajemy: barwnik niebieski: 2-5 kropli, różowy: 2-4 kropli.
 • turkusowy dodajemy: barwnik żółty: 0-1 kropla, niebieski: 1-6 kropli.
 • zielony dodajemy: barwnik żółty: 3-5 kropli, niebieski: 2-5 kropli

Po aplikacji wszystkich barwników mieszamy mydło przez 2-3 sekundy za pomocą trzonka łyżeczki.

Nadajemy kształty i… myjemy się!

Płynne mydło przelewamy do wcześniej przygotowanych foremek i zostawiamy do wystygnięcia. Nie przenośmy pełnej formy z miejsca na miejsce, ponieważ na powierzchni mydełek mogą wytworzyć się zmarszczki i nasza praca pójdzie na marne. Po 30-40 minutach możemy wyjąć mydełka z foremek. I gotowe!

Domowa produkcja mydełek zapachowych to nie tylko dobra zabawa. Przygotowane w ten sposób mydełkami możemy np. wykorzystać do dekoracji łazienki  lub dać na prezent. Mydełka znakomicie prezentują się w naczyniach (mydelniczkach) o jasnym kolorze, na których widać wszystkie refleksy. Najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest prezentowanie tego samego modelu mydła w różnych wersjach kolorystycznych na tej samej mydelniczce.
Mydełka własnej roboty można również po prostu… wykorzystać do codziennej higieny. Mydełka są delikatne i dobrze nawilżają skórę i idealnie nadają się do kąpieli i do mycia rąk zarówno  dorosłych jak i  dzieci.

Jeżeli nie mamy czasu na kompletowanie składników, możemy skorzystać z gotowego zestawu francuskiej marki SentoSphere,  w którym będziemy już mieli wszystko, co niezbędne do wykonania mydełek zapachowych razem z dziećmi.