“Wyprodukowanie” własnego mydła nie jest ani zajęciem trudnym ani skomplikowanym. Kolorowe i przejrzyste mydełka zapachowe o bajecznych kształtach możemy zrobić w domu razem z dziećmi. Od czego zacząć?
Przygotowujemy składniki
Większość składników, jakie potrzebne są do zrobienia mydełka zapachowego, kupimy w sklepie chemicznym, przemysłowym lub zamówimy przez internet (np. w naszym sklepie Dadum.pl). Najważniejszym surowcem jest tzw. baza glicerynowa, z której będziemy formować mydełka. Przyda się również kilka aromatów kosmetycznych oraz barwników, aby nasze mydełka ładnie pachniały i cieszyły oko kolorami. Potrzebujemy również się kilka form. Możemy kupić gotowe foremki albo kreatywnie wykorzystać to, co mamy w domu. Świetnie do tego celu nadadzą np. foremki do lodu, opakowanie po serku homogenizowanym, foremki do robienia babek z piasku i wszystko, co może nadać naszemu mydełku oryginalną formę.
Poniżej zestaw niezbędnych składników:
- baza glicerynowa do mydeł
- foremki do mydełek
- aromaty kosmetyczne
- barwniki kosmetyczne
- pipetki do dozowania.
- naczynie z uszkiem do roztapiania mydła
Topimy bazę glicerynową
Bazę glicerynową kroimy na mniejsze kostki (ok. 3x3cm), aby szybciej się rozpuściła. Wkładamy ją do wcześniej przygotowanego naczynia (koniecznie z uszkiem, żeby potem lepiej było ją wyciągać). Bazę najlepiej roztapia się w kuchence mikrofalowej ustawionej na niskim poziomie mocy. Można również topić bazę mydlaną w kąpieli wodnej (70°C), ale proces ten trwa w tym przypadku o wiele dłużej. Wybór poziomu mocy mikrofalówki zależy oczywiście od modelu mikrofalówki. Poniżej prezentujemy zalecany czas roztapiania bazy glicerynowej dla mikrofalówek o różnym poziomie mocy:
Moc 60W, czas 4 min.
Moc 90W, czas 2 min.30 sek.
Moc 180W, czas 1 min. 50 sek.
Moc 360W, czas 50 sek.
Topimy do momentu, gdy zauważymy, że mydło ma już w całości konsystencję płynną. Pamiętajmy, że mydło nie może zostać doprowadzone do stanu wrzenia. Lepiej jest topić je przez dłuższy czas w niższej temperaturze niż krócej w temperaturze zbyt wysokiej. Kiedy baza będzie zbyt gorąca może zacząć opalizować, zniekształci foremkę lub po prostu nas poparzy.
W czasie topienia bazy mydlanej mamy czas na przygotowanie pojemniczków z aromatami i barwnikami. Otwieramy pojemniczki i wkładamy do nich pipetki, za pomocą których będziemy dozować kolory i zapachy. Przygotujmy również formy, do którym będziemy wlewać roztopione mydło.
Barwimy i napełniamy aromatami
Barwniki i aromaty musimy dodawać do roztopionej bazy mydlanej w miarę szybko, aby nie dopuścić do utworzenia się „kożucha” na powierzchni mydła.
Do aromatyzowania mydełka należy wybrać jeden lub dwa zapachy i odmierzyć następującą liczbę kropli na 1 kostkę:
- 7 kropli dla mydełek o bardzo delikatnym zapachu.
- 14 kropli dla mydełek, które zostawiają delikatny zapach na skórze.
Następie dodajemy barwniki. Intensywność i kolor mydła będzie zależeć od liczby kropli, jaką dodamy do bazy glicerynowej. Poniżej przedstawiamy małą „ściągawkę”.
Aby uzyskać kolor…
- żółty dodajemy: barwnik żółty: 2-8 kropli, różowy: 0-1 kropla.
- pomarańczowy dodajemy: barwnik żółty: 3-5 kropli, różowy: 2-5 kropli.
- różowy dodajemy: barwnik różowy: 2-6 kropli.
- błękitny dodajemy: barwnik niebieski: 2-5 kropli, różowy: 2-4 kropli.
- turkusowy dodajemy: barwnik żółty: 0-1 kropla, niebieski: 1-6 kropli.
- zielony dodajemy: barwnik żółty: 3-5 kropli, niebieski: 2-5 kropli
Po aplikacji wszystkich barwników mieszamy mydło przez 2-3 sekundy za pomocą trzonka łyżeczki.
Nadajemy kształty i… myjemy się!
Płynne mydło przelewamy do wcześniej przygotowanych foremek i zostawiamy do wystygnięcia. Nie przenośmy pełnej formy z miejsca na miejsce, ponieważ na powierzchni mydełek mogą wytworzyć się zmarszczki i nasza praca pójdzie na marne. Po 30-40 minutach możemy wyjąć mydełka z foremek. I gotowe!
Domowa produkcja mydełek zapachowych to nie tylko dobra zabawa. Przygotowane w ten sposób mydełkami możemy np. wykorzystać do dekoracji łazienki lub dać na prezent. Mydełka znakomicie prezentują się w naczyniach (mydelniczkach) o jasnym kolorze, na których widać wszystkie refleksy. Najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest prezentowanie tego samego modelu mydła w różnych wersjach kolorystycznych na tej samej mydelniczce.
Mydełka własnej roboty można również po prostu… wykorzystać do codziennej higieny. Mydełka są delikatne i dobrze nawilżają skórę i idealnie nadają się do kąpieli i do mycia rąk zarówno dorosłych jak i dzieci.
Jeżeli nie mamy czasu na kompletowanie składników, możemy skorzystać z gotowego zestawu francuskiej marki SentoSphere, w którym będziemy już mieli wszystko, co niezbędne do wykonania mydełek zapachowych razem z dziećmi.