Buciki jako prezent dla niemowląt

Buciki często kupowane są na prezent dla noworodka. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów bucików o miniaturowych rozmiarach. Czy to dobry pomysł? Jakie buciki dla maluszka warto kupić?

Czy noworodek potrzebuje butów ?

Buciki nie są potrzebne dzieciom, które jeszcze nie potrafią chodzić. Nie powinniśmy kupować i zakładać maluszkowi butów z twardą podeszwą, zanim zacznie pewnie stąpać po ziemi. Tego typu buty, które mają twarde, nieelastyczne podeszwy mogą utrudnić mu nauczenie się chodzenia, ponieważ ograniczają naturalne ruchy stopy.
Na zimne stopy małego dziecka najlepsza jest ciepła skarpeta lub niechodki (o który powiemy poniżej) a dla tych raczkujących skarpeta z antypoślizgową podeszwą. Gdy jest taka możliwość pozwólmy dzieciom chodzić boso, to wpływa najlepiej na rozwój stopy.

Buciki dla noworodka z twardą podeszwą mogą być natomiast świetnym i oryginalnym pomysłem na prezent z okazji narodzin. Rodzicom dziecka, którzy uwielbiają sport można kupić miniaturowe buty do koszykówki, piłki nożnej lub parę adidasów. Noworodkowi oczywiście tych butów nie będziemy ubierać, ale stanowić będą miłą i oryginalną pamiątkę.

Jakie buty dla niemowlaka?

W sklepach z artykułami dla noworodków, niemowlaków można kupić miniaturowe buciki, tzw. niechodki. Nie są przeznaczone do chodzenia i służą głównie ochronie stópek dziecka podczas zabawy w kojcu, łóżeczku czy wózku w trakcie spaceru. Tego typu buciki są miękkie, przypominają grubszą skarpetę, mają elastyczną podeszwę i wykonane są z ciepłych, naturalnych i  miłych w dotyku materiałów (często z pluszu).

Buciki niechodki zachwycają kolorami, mają ciekawe wzory. Niektóre z nich przypominają małą zabawkę-pluszaka (np. miś, zajączek, myszka) lub mają wszyte grzechotki. Tego typu buciki nie tylko dobrze chronią nóżkę dziecka, ale również mogą służyć do zabawy. Niemowlę, które ma 2-3 miesiące,  leżąc w łóżeczku interesuje się tym, co znajduje się w zasięgu jego wzroku, również na nodze. Jeżeli założymy maluszkowi na nóżki takie kolorowe buciki np. w kształcie pluszowego zwierzaka, z pewnością się nimi zainteresuje. Będzie chciał schwytać zwierzątko, które ma na nóżce lub potrząsnąć grzechotką.  W ten sposób buciki mogą pomagać w rozwoju słuchu, wzroku i koordynacji ruchowej dziecka.

Podsumowując
Jeżeli myślisz o zakupie bucików, które mają być oryginalną pamiątką dla rodziców z okazji narodzin dziecka (a dziecko nie będzie zakładał ich na stopy) to świetnym wyborem są małe, markowe buciki z twardą podeszwą. Aktywni rodzice ucieszą się z adidasów, a elegancka mama z bucików — szpilek (też takie są!). Pamiętajmy — to nie są buty do noszenia, ale pamiątka.
Jeżeli szukamy czegoś ładnego i praktycznego, wówczas najlepiej wybierać spośród asortymentu butów niechodków. Ciepłych bezpiecznych i świetnych do zabawy.