Zbliża się Dzień Dziecka – ale właściwie co to za święto?

Dzień Dziecka w Polsce obchodzimy pierwszego czerwca, ale na świecie święto to odbywa się w różnych terminach. Niezależnie od tego, niezwykle istotne jest, by był to czas, kiedy wyjątkowo podkreśla się to, jak ważne są dla nas dzieci i jak niezwykle istotne jest wspieranie ich w rozwoju – na wielu płaszczyznach. To dzień, który zazwyczaj spędzamy z naszymi pociechami, obdarowujemy je prezentami, ale przede wszystkim – pokazujemy, że są dla nas ważne.

Historia tego święta sięga roku 1856. Jego inicjatorem był pastor dr Charles Leonard ze Stanów Zjednoczonych. Jako narodowe święto zostało jednak po raz pierwszy przyjęte w roku 1929 w Turcji, z datą 23 kwietnia, a w 1931 roku oficjalnie podpisane przez prezydenta i połączone ze świętem niepodległości.

W 1954 roku, Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło oficjalnie Międzynarodowy Dzień Dziecka. W ten sposób zwrócono uwagę na fakt, iż konieczne jest promowanie ideałów związanych z prawami dzieci, które znajdują się w Karcie Narodów Zjednoczonych. W bloku krajów socjalistycznych, a zatem również w Polsce, od 1950 roku Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca.

Przy okazji tego święta, zwraca się uwagę na fakt, iż dzieci mają ważny głos w społeczeństwie i nie można pomijać ich praw i potrzeb, ustanawiając prawo i podejmując decyzje istotne dla obywateli kraju. Dlatego w Polsce, ale też i innych krajach na świecie, przedstawiciele wybrani wśród dzieci, w ten jeden dzień zasiadają w parlamencie i obradują, poruszając ważne dla nich kwestie.

W Dniu Dziecka zwraca się również uwagę opinii publicznej na dzieci na całym świecie, których dzieciństwo jest trudne, wypełnione dramatami lub samotnością. Powodem tego mogą być chociażby wojny, agresja, przebywanie w patologicznym środowisku, czy brak dostępu do edukacji. Organizacje, takie jak Children International czy Unicef, tworzą programy, które pozwalają na realne wsparcie finansowe dzieci, które wychowują się w trudnych warunkach. Dzięki temu, możemy niewielką wpłatą wspomóc tych najmniejszych, którzy mają niełatwy start w dorosłość.

Organizując Dzień Dziecka dla swoich dzieci, warto pomyśleć nie tylko o prezentach, ale i o tym, by spędzić z nimi czas i pokazać, że są dla nas wyjątkowe i interesujące również jako ludzie, którzy mają swoje troski, problemy, ale też radości i marzenia. Wspaniałym doświadczeniem z pewnością będzie zaplanowanie różnych ciekawych atrakcji, w których udział weźmiemy razem z naszą pociechą. Niech to będzie zarówno święto dzieci, jak i ich rodziców, dla których są one największym skarbem.