Jak bawić się w lekarza?

Zabawa w lekarza to jedno z ulubionych zajęć dzieci w wieku przedszkolnym. Może być ona również bardzo pouczająca. Nie tylko jest okazją do poznania nazw wszystkich części ciała i organów, ale może również oswajać lęk przed nieznanym, w tym przypadku wizytą w gabinecie lekarza, dentysty, a nawet weterynarza. Aby jednak taka zabawa przyniosła prawidłowy skutek, należy dobrze przygotować jej scenariusz.

Opatrywanie zranień „na niby”

Zabawa z dzieckiem w lekarza na pierwszy rzut oka wydaje się być dość trywialna. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, w jaki sposób ją urozmaicić. Przyda się zestaw gadżetów, takich jakie oferują na przykład torby lekarskie z wyposażeniem dla dzieci. Oprócz nich warto jest także przygotować plastry albo bandaże, dzięki którym możliwe będzie opatrywanie zranień „na niby”. Sam przebieg takiej zabawy zależy jedynie od preferencji dziecka. Maluch może być pacjentem lub lekarzem, do którego przychodzi rodzic – pacjent. Role mogą zostać dowolnie odwrócone. Na początku dobrze jest pobawić się w ten sposób lalkami lub misiami. Dzięki temu dziecko pozna zastosowanie dla wszystkich medycznych akcesoriów, takich jak stetoskop, termometr, strzykawka. Nazywaj dokładnie każdy przedmiot i wnikliwie wytłumacz jego działanie. Możecie wspólnie wykonać odznaki dla dzielnych pacjentów.

Chłopiec i dziewczynka bawią się w lekarz z zestawem Le Toy Van

Pierwsza pomoc

Misie i lalki mogą otrzymać plasterki na skaleczenia, a ich łapki mogą wymagać opatrzenia bandażem. Taka zabawa pomoże dziecku poznać sposoby zachowania się w razie jakiegoś wypadku. Odgrywanie scenek nie tylko oswoi lęk przed wizytą w gabinecie lekarskim, dentystycznym lub zabiegowym, ale również może być doskonałym tłem do pogadanki na temat tego co zrobić, kiedy komuś przydarzy się jakiś wypadek (poprosić dorosłą osobę o pomoc, zadzwonić pod numer alarmowy).

Innym pomysłem jest uczenie dziecka w ten sposób nazw ciała w języku obcym, na przykład po angielsku. Nauka poprzez taką zabawę to zawsze jest najlepszy sposób na wprowadzenie nowych, niekiedy trudnych słówek.

Pomysły na zabawy w lekarza mogą być naprawdę różnorodne. Dzięki zaopatrzeniu się w zabawkową torbę z wieloma akcesoriami, każde dziecko chętniej zbada arkana medycyny.