Kiedy niemowlę zaczyna siadać?

Moment, w którym dziecko zaczyna siadać, jest kwestią bardzo indywidualną. Dzieci zazwyczaj zaczynają siadać między 4 – 7 miesiącem życia. Większość dzieci potrafi pewnie siedzieć przez kilka minut bez wsparcia już po ukończeniu 8 miesięcy. (Nawet dzieci, które opanowały siedzenie, w końcu się obrócą, często dlatego, że pionowa pozycja szybko im się nudzi).

Kiedy niemowlę siedzi?

Jak dziecko uczy się siadać? Prawdziwe, niezależne siedzenie nie rozpocznie się, dopóki dziecko nie przejmie kontroli nad głową. Począwszy od ok. 4 miesiąca życia, mięśnie szyi i karku dziecka gwałtownie się  wzmacniają, dzięki czemu coraz łatwiej  podnosi i przytrzymuje głowę podczas leżenia na brzuchu.

Gdy już pewnie trzyma głowę, zaczyna unosić klatkę piersiową, podpierając się łokciami. Pozycja ta przypomina mini pompkę. Po ukończeniu 5 miesiąca może już usiąść na chwilę bez pomocy. W tym okresie maluch potrzebuje jeszcze asekuracji. Dobry pomysłem jest otoczenie go poduszkami, aby złagodzić ewentualny upadek.

Wkrótce  dziecko uczy się utrzymywać równowagę podczas siedzenia, pochylając się do przodu na jednej lub obu rękach w pozycji trójnogu. Po ukończeniu 7-8 miesięcy niemowlak prawdopodobnie będzie mógł już usiąść bez wsparcia i bez podpierania się rękami.