Pointylizm: jak malować?

Pointylizm jest ciekawą techniką malarską, którą z powodzeniem mogą wykorzystywać również dzieci. Tworząc własne obrazki, bądź korzystając z przygotowanych szablonów, mają szansę stworzyć swoje dzieło w tym samym stylu co wielcy malarze.

Cytując za Wikipedią: pointylizm to „neoimpresjonistyczna technika kształtowania formy obrazu, polegająca na budowaniu kompozycji obrazu poprzez zapełnianie gęsto rozmieszczonymi, różnobarwnymi punktami i kreskami kładzionymi na płótno czubkiem pędzla.” Dzieciom może jednak sprawić trudność wykreowanie dzieła, składającego się z wielu drobnych kropek, które z oglądane z odpowiedniej perspektywy, stworzą obraz. Kiedy nie widzą efektów, często zniechęcają się i odkładają zabawę na bok. Jeżeli jednak widzą, jaki cel ma ich praca i jaki będzie jej efekt, w postaci przygotowanego obrazu, cieszą się na swoje działanie, które od razu daje rezultat.

Jak bawić się w  “malowanie kropek” ?

Jeżeli nie mamy doświadczenia w tworzeniu takich impresjonistycznych obrazów, dobrym pomysłem jest zakup gotowego zestawu. Zestawy do tworzenia obrazów tą techniką zawierają wszystko, co potrzebne, do przygotowania obrazu w technice pointylizmu. Jest w nich pędzel z okrągłą końcówką z gąbki, farby oraz tematyczne tła, np. zwierzęta egzotyczne. Na obrazkach widnieje delikatnie zarysowany obraz, który należy zamalować robiąc kropki za pomocą pędzla. Dzięki temu dzieci mają możliwość stworzenia malunków, które mogłyby być zbyt trudne do samodzielnego wykonania.

Jeżeli nie posiada się takiego zestawu, można podsunąć dziecku inne rozwiązanie. Jest ono niezwykle proste. Zamiast pędzelka, sięgamy po ołówek z gumką. Tę końcówkę namaczamy w farbie i za jej pomocą malujemy kropki. Mając jednak taką możliwość, warto udać się do sklepu plastycznego i zakupić pędzel z odpowiednio przygotowana w tym celu końcówką.

W jakim wieku dzieci mogą korzystać z tego typu gotowych zestawów? Od piątego roku życia. Powinny oczywiście znajdować się pod okiem rodziców. Gotowe dzieło, stworzone przez malucha, można oprawić w ramkę dołączoną do zestawu. Może to być ciekawa ozdoba dziecięcego pokoju, salonu bądź prezent, który maluch wręczy komuś w rodzinie.

Crea Lign' Puentylizm dla dzieci Afryka Crea Lign' Puentylizm dla dzieci Sówka Crea Lign' Puentylizm dla dzieci Wróżka