Pegaz – konik ze skrzydłami

W wielu zabawkach, zwłaszcza dla dziewczynek, pojawia się wizerunek pegaza. Jest to skrzydlaty koń, który potrafi latać. Przedstawiany jest jako smukłe, szybkie zwierzę. Pegaz w zabawkach dla dzieci uzyskuje nieco bajkowy wyraz. Często łagodnieje i wygląda jak uroczy konik ze skrzydłami. 

Pegaz jest zwierzęciem, które istniało w mitologii Greckiej. W jaki sposób się narodził? Zdarzyło się tak, że Perseusz odciął głowę meduzie i z jej krwi narodził się Pegaz. Warto wspomnieć, że mimo tego, iż mieszkał on na Olimpie, był śmiertelny (w przeciwieństwie do nieśmiertelnych bogów).

Pegaz trafił do niebiańskiej stajni Zeusa, gdzie stał się jego ulubionym koniem i pomocnikiem. Dostarczał mu zawsze grzmoty i pioruny, przy czym niezwykle dbał o broń tego najważniejszego z bogów. Opłaciło mu się to. Kiedy nadszedł dzień śmierci Pegaza, Zeus zamienił go w gwiezdną konstelację, którą umieścił na niebie. Możemy ją oglądać do dzisiaj.

Z postacią pegaza wiąże się również określona symbolika. Jest on postrzegany jako odważny wojownik, który służył na górze Olimp. Wiele firm zdecydowało się umieścić pegaza w kogo swojej firmy bądź jak nazwie, ponieważ budzi on skojarzenie z dynamiką, odwagą i najwyższą jakością.

W świecie dzieci, pegaz jest po prostu konikiem ze skrzydłami, wzbudza ciekawość i pozytywne skojarzenia. Jego wizerunek wykorzystuje się zazwyczaj przy tworzeniu zabawek skierowanych do dziewczynek. Bestsellerowym produktem w sklepie Dadum jest zestaw Aquarellum z obrazkami z pegazem do pokolorowania. Cieszy się on ogromną popularnością. Wizerunek pegaza jest tu bajeczny, a zdobienia, które pojawiają się podczas zamalowywania obrazka, potęgują magiczny efekt. To właśnie sprawia, że dziewczynki z chęcią sięgają po malowniczą postać konika ze skrzydłami.