Jak uczyć dzieci o kwiatach?

Kwiaty to nie tylko element otaczającego nas ekosystemu, ale także ozdoba, a nawet prezent dla kogoś bliskiego. Ważne, by dzieci już od najmłodszych lata posiadały wiedzę dotyczącą biologii kwiatów, rozróżniania ich gatunków, a także umiejętności związane z prawidłowym dbaniem o ich rozwój. Przedstawiamy szereg przydatnych pomysłów na uczenie dzieci o roślinach i z wykorzystaniem roślin, zarówno w szkole, jak i w domu.

Podstawowa wiedza

Podstawową umiejętnością jest wysianie kwiatów z nasion lub posadzenie sadzonek. Dzięki temu przedszkolaki i uczniowie poznają najpopularniejsze gatunki i warunki, które są dla poszczególnych roślin najlepsze. Najlepiej jest sprawdzić, w jakim stopniu dzieci są w stanie rozróżnić rodzaje kwiatów. Aby to ułatwić, francuski producent Radis et Capucine ma w swojej ofercie sadzonki dla dzieci, gotowe doniczki z nasionami, a także zestawy do wykonywania doświadczeń. To nie tylko estetyczne, ale również wygodne. Tym bardziej, że wybór kwiatów jest dostosowany do potrzeb dzieci od trzeciego roku życia aż po nastolatki. Są one dostępne w sklepie Dadum.pl. Dalsza nauka powinna dotyczyć już samego cyklu rozwojowego kwiatów. Dzieci powinny znać pojęcia takie jak kiełkowanie, zapylanie, rozsiewanie.

Nauka o kwiatach może być związana także z… historią sztuki. W dobie impresjonizmu, ale nie tylko, wielobarwne łąki były chętnie wykorzystywanym motywem, na przykład przez Claude’a Moneta. To przyczynek nie tylko do poznania technik malarskich, ale również do stworzenia własnego dzieła inspirowanego kwiatami.

Motywy kwiatowe można wykorzystać również na matematyce. Dzieci często mają problemy z działaniami arytmetycznymi wykonywanymi na abstrakcyjnych cyfrach. Z powodzeniem wykorzystacie w tym celu kwiaty. Liczenie płatków i łodyżek to tylko wstęp do bardziej zaawansowanej matematyki. A dla nauczycieli z większą pomysłowością, dobrym tropem jest wykorzystanie tabliczek jak w centrum ogrodniczym. Pobawcie się wspólnie w sklep.

doniczka, podłoże i ziarna: zestaw do hodowania rosiczki dla dzieci

Dla starszych dzieci

Kwiaty wykorzystajcie również podczas wspólnych lekcji fizyki. Być może płatki i łodygi nie są pierwszym skojarzeniem, kiedy pomyślisz o rozmieszczeniu struktur. Jednak rośliny w końcu także potrafią się kurczyć lub rozszerzać w zależności od dostępnego miejsca i tę właściwość dobrze jest wykorzystać do przeprowadzania obserwacji fizyczno-biologicznych.

Posadzenie własnego ogrodu przy szkole lub przy domu, to także świetna lekcja przyrody. Szybko przekonasz się z jakim zaangażowaniem dzieci podejmą się opieki i pielęgnacji nad roślinami, co jednocześnie nie będzie dla nich przytłaczające. Zaproponuj im dobry podręcznik na ten temat i służ dobrą radą. To także lekcja techniki, na przykład przygotowania podpórek dla roślin pnących.

Kwiaty stanowią pretekst do szerokiej dyskusji na temat historii i kultury. Być może gdzieś oddaje się hołd ofiarom wojny poprzez przygotowanie kwiatowego dywanu? A może w innych kulturach określony gatunek lub jego kolor symbolizują coś konkretnego? Dlaczego pszczoły są tak ważne dla ekosystemu i powinno się ograniczać stosowanie pestycydów? Tematy same przyjdą wam do głowy.

Kwiaty to piękna ozdoba i niezbędny do przetrwania ludzkości fragment ekosystemu. Ale można je wykorzystać także w celach edukacyjnych. Wystarczy tylko poruszyć swoją wyobraźnię!

Źródło: theguardian.com.