Jak dziecko uczy się siadać?

W pierwszych latach życia dziecka następuje wiele przełomowych momentów, które zmieniają wiele z perspektywy rodziców, jak i maluszka. Jednym z takich kamieni milowych jest nauka siadania. Kiedy mięśnie pleców i szyi są wystarczająco mocne, dziecko zaczyna podpierać się na rękach, następnie siada, a stąd już blisko do raczkowania, wstawania i nauki chodzenia.

W jakim wieku dzieci siadają?

Widełki są dość szerokie, ponieważ dzieci zazwyczaj siadają pomiędzy 4 a 7 miesiącem życia. Zanim to jednak się stanie, maluch uczy się przewracać na brzuszek, podnosić głowę i podtrzymywać korpus na rączkach. Większość dzieci w wieku 8 miesięcy potrafi przez kilka minut siedzieć samodzielnie.

W jaki sposób dzieci uczą się siadać?

Przede wszystkim – zanim dziecko nie będzie potrafiło samodzielnie utrzymać główki, nie będzie mowy o samodzielnym siedzeniu. Około czwartego miesiąca mięśnie szyi są na tyle silne, że maluszek, leżąc na brzuszku chętnie podnosi głowę i uczy się podpierać korpus na rączkach. W wieku 5 miesięcy jest wstanie przez moment siedzieć bez podtrzymywania, ale stabilny będzie dopiero wtedy, gdy obłożymy go poduszkami.

Kolejnym etapem jest samodzielne siedzenie i podtrzymywanie się rączkami. W końcu, w wieku 7 miesięcy zazwyczaj maluszek potrafi siedzieć bez podtrzymywania się, co daje mu możliwość uwolnienia rąk i chwytania nimi zabawek. Zazwyczaj potrafi wtedy przejść od leżenia do pozycji siedzącej, odpychając się od podłoża rączkami. Większość dzieci, które skończyły 8 miesięcy, bez problemu siedzi samodzielnie, bez wsparcia.

Jak pomóc dziecku w nauce siadania?

Dziecko wzmacnia mięśnie szyi i pleców kiedy leżąc na brzuszku podnosi głowę i klatkę piersiową. Warto zatem bawić się z nim, kiedy znajduje się w tej pozycji i zachęcać, by podnosiło główkę oraz odrywało klatkę piersiową od podłoża.

Nie trzeba jednak czekać kilka miesięcy od narodzin. Już w pierwszych miesiącach życia dziecka można wspierać rozwój jego mięśni oraz postawy. Trzymając dziecko w pozycji pionowej, opieramy je na ramieniu. Maluszek uczy się utrzymywać głowę na właściwym miejscu, choć na początku potrzebuje pomocy. Z czasem jego mięśnie szyi i pleców są na tyle silne, że potrafi odchylić głowę i utrzymać ją w jednej pozycji. Wtedy można sadzać dziecko sobie na kolanach, podtrzymując je, by siedziało prosto. Na początku wspieramy górną partię ciała, potem tułów, a w końcu tylko biodra. Nie należy jednak nic na dziecku wymuszać. Trzeba dostosować się do indywidualnego tempa rozwoju maluszka.

Kiedy dziecko uczy się utrzymywać równowagę siedząc, można umieszczać zabawki w zasięgu jego rąk, by sięgając po nie uczyło się balansować ciałem.

Nie zapominajmy jednak o wspieraniu mięśni, które znajdują się z przodu ciała. Dlatego ważne są zabawy, które wymagają leżenia na plecach. Można podawać dziecku różne zabawki, albo kłaść je na macie edukacyjnej. Maluch sięgając po zabawki w końcu uczy się przekręcać z pleców na brzuch i odwrotnie, co również wpływa na rozwój jego mięśni, które pomogą mu w pionizacji ciała.

Wiele dzieci uwielbia łapać swoje stopy, bawić się nimi i wkładać je do buzi. Warto wiedzieć, że taka zabawa również wpływa pozytywnie na rozwój mięśni – w tym przypadku mięśni brzucha. Silne mięśnie to podstawa do tego, by bez problemu utrzymywać pionową pozycję podczas siedzenia, wstawania i w końcu nauki chodzenia.

Co robić, jeśli dziecko nie siada?

Jeżeli maluch nie potrafi utrzymać samodzielnie głowy w wieku 4 miesięcy, a po ukończeniu 9 nadal nie siedzi samodzielnie, należy skonsultować się z lekarzem.

Niemowlęta rozwijają się w różnym tempie, jednak kwestia trzymania i kontroli główki jest kluczowa i rzutuje na naukę siedzenia, raczkowania i chodzenia. Warto też pamiętać, że wcześniaki mogą później niż ich rówieśnicy osiągać pewne umiejętności.

Co, kiedy dziecko nauczy się siadać?

Dziecko dość szybko orientuje się, że z pozycji siedzącej może przejść do raczkującej. Najpierw balansuje na kolanach, podpierając się na rękach, a następnie pełza oraz raczkuje. W wieku 10 miesięcy maluchy są bardzo ciekawe świata, a taka mobilność daje im możliwość eksplorowania nowych obszarów. Pediatrzy zalecają też, by pokarmy stałe podawać dziecku dopiero wtedy, gdy potrafi siedzieć lekko wspierane.

Bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że każdej sytuacji należy dbać o bezpieczeństwo maluszka – być blisko i nie dopuścić do niebezpiecznego w skutkach upadku. Rodzice, obserwując kolejne etapy rozwoju swojego dziecka, cieszą się każdą nową umiejętnością. Czasami są one zaskoczeniem i dla niemowlęcia i dla dorosłego. Dlatego zawsze dziecko powinno znajdować się w miejscu dla niego bezpiecznym. Nie zostawiamy go zatem samego na przewijaku, ponieważ akurat tego dnia może pierwszy raz samodzielnie przekręcić się z pleców na brzuszek, potem dalej aż w końcu spadnie. Podobnie należy usunąć z zasięgu rączek dziecka przedmioty potencjalnie niebezpieczne oraz zabezpieczyć kontakty. To jest kwestia zdrowia i życia tych niewinnych istot, dlatego lepiej we właściwym czasie zadbać zarówno o ich rozwój, jak i bezpieczeństwo.