Fazy rozwoju ruchowego dziecka i pojazdy Puky

Ruch jest istotny dla zdrowia i dobrego samopoczucia każdej osoby. Dla dzieci, szczególnie w młodszym wieku, ruch jest wręcz potrzebą fizjologiczną. Rozpiera je energia, więc potrzebują się „wyszaleć” i wybiegać, aby potem móc w skupieniu wykonywać zadania w pozycji siedzącej, takie jak rysowanie, układanie puzzli czy pisanie. Warto o tym pamiętać, planując wolny czas z dzieckiem lub szukając dla niego urodzinowego prezentu.

Ruch nie tylko hartuje ciało: ruch stymuluje rozwój mózgu!

Twórcy wizji firmy Puky już 60 lat temu wiedzieli, że zdrowe dzieci, to takie które nie znają nudy i aktywnie spędzają każdą chwilę. Współcześnie ta koncepcja jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu, ponieważ coraz częściej najmłodsi podejmują aktywność fizyczną jedynie w minimalnym wymiarze. Odpowiedzią na potrzeby rozwojowe dzieci jest przemyślana aktywność, której firma Puky pragnie towarzyszyć na każdym etapie dziecięcego rozwoju. Na wsparcie Puky mogą liczyć zarówno maluszki od początku swojej przygody z zabawami na powietrzu, jak i dzieci w wieku szkolnym korzystające z pełnej wolności w ruchu ulicznym. Pojazdy tego producenta dostarczają wiele okazji do łączenia przyjemnej zabawy z pożytecznym treningiem pewności siebie oraz zdolności psycho-ruchowych.

Dziecko dzięki aktywności fizycznej staje się nie tylko sprawne, ale i bystre. Duża dawka ruchu dodaje maluchom sprytu i przyczynia się do prawidłowego dojrzewania. Niezależnie od etapu rozwoju, ruch fizyczny w wyjątkowy sposób wspiera intelektualne i społeczne funkcjonowanie. Krótko mówiąc: zachęcajmy najmłodszych do treningu fizycznego. To nie tylko zdrowie, ale także wiele radości i wspólnej zabawy. Udanej rozrywce kibicuje także Puky !


Wiek dziecka i pojazdy Puky

Jak dobrać pojazd Puky odpowiedni do wieku dziecka


Fazy rozwoju ruchowego

Faza 1 – Dziecko w pierwszym i drugim roku życia

W tym wieku maluchy potrzebują aktywności, aby móc poznawać świat, docierając do nieodkrytych jeszcze miejsc. Charakterystyczną dla tego okresu aktywnością jest raczkowanie po podłodze, które z czasem wyzwala bardziej skomplikowane ruchy w trakcie zabawy. W tej fazie rozwoju firma Puky poleca najpierw jeździki PUKYlino, Wutsch, Rutscher, a w drugiej kolejności albo dla bardziej aktywnych maluchów – rowerki trójkołowe, biegowe i hulajnogi cztero- lub trzykołowe.

Faza 2 – Dziecko w drugim i trzecim roku życia

Nic tak nie rozbudza ciekawości poznawczej u dzieci jak zabawy z rodzicami lub innymi maluchami. Poszerzanie dziecięcych horyzontów odbywa się w doświadczeniu odkrywania świata, a więc podczas zabaw ruchowych, które pozwalają na trening koordynacji czy poczucia równowagi. W tej fazie rozwoju firma Puky poleca przede wszystkim rowerki trójkołowe, rowery biegowe i hulajnogi, oraz dla bardziej aktywnych – rowery dziecięce.
Ruch to zdrowie! Dziecko na rowerze.

Faza 3 – Dziecko w czwartym i piątym roku życia

Charakterystyczna dla tego okresu jest rozwijająca się u dzieci kreatywność, która ujawnia się szczególnie podczas wspólnych zabaw, zwłaszcza wymagających odgrywania różnych ról. Aktywność fizyczna wzmacniająca kondycję umożliwia im coraz pewniejsze odkrywanie otoczenia i zdobywanie większej samodzielności. W tej fazie rozwoju firma Puky zdecydowanie poleca rowery dziecięce.

Faza 4 – Dziecko od szóstego roku życia

To czas niekończących się pytań o właściwości rzeczy i przyczyny zjawisk. Dziecięca, szczegółowa analiza świata sprzyja nauce niezależności. Posiadane już podstawowe umiejętności koordynacji psycho–ruchowej umożliwiają samodzielne podejmowanie aktywności fizycznej. Wycieczki rowerowe to idealna okazja do przeżycia nowych przygód, szczególnie jeśli pojazd posiada rzeczywiste cechy prawdziwego roweru. Dla chłopaków to już wiek na wystrzałowy gokart na pedały !