Bezpiecznie na hulajnodze

Hulajnoga to świetny, sportowy gadżet odpowiedni już dla dzieci powyżej drugiego roku życia. Warto jednak wiedzieć jakich zasad należy przestrzegać, aby dziecko w trakcie poruszania się na niej było całkowicie bezpieczne.

  1. Przed rozpoczęciem przygody swojego dziecka z hulajnogą, rodzice powinni wnikliwie przeczytać dołączoną do niej instrukcję obsługi. Informacje tam zawarte należy bezwzględnie przekazać dziecku, zaznajamiając je z podstawowymi zasadami poruszania się na niej. Oczywiście, jeżeli dziecko już czyta, ono także powinno przeczytać instrukcję i zadać rodzicom wszelkie nurtujące je pytania.
  2. Przed rozpoczęciem jazdy każdorazowo należy sprawdzić, czy wszelkie elementy konstrukcyjne są prawidłowo zainstalowane, czy nic się nie poluzowało i czy sprzęt nadaje się do bezpiecznego poruszania się.
  3. Kask to podstawa. Dotyczy to zarówno maluchów, jak i starszych dzieci. W przypadku wywrotki posiadanie kasku może ochronić dziecko przed groźnym urazem. Równie ważne są pozostałe ochraniacze: na łokcie oraz na kolana.
  4. Na hulajnodze bezwzględnie należy jeździć w obuwiu. Najlepiej o gumowej, antypoślizgowej podeszwie.
  5. Błotnik chroniący hamulec rozgrzewa się, zwłaszcza w trakcie hamowania przez długie odcinki trasy. Dlatego nie należy go dotykać dłonią bezpośrednio po hamowaniu.
  6. Hulajnoga nie nadaje się do jazdy w deszczu. Wówczas podłoże jest zbyt śliskie, co grozi upadkiem.
  7. Na hulajnodze nie należy jeździć po zmroku w niedostatecznie oświetlonych miejscach. To niebezpieczne i grozi kolizją.
  8. Nie wolno przejeżdżać na hulajnodze przez tory tramwajowe i kolejowe. Kółka mogą utknąć w szczelinach.
  9. Ograniczenie prędkości dotyczy także osób poruszających się na hulajnogach. Nie powinno się na nich rozwijać prędkości przekraczającej 20 kilometrów na godzinę.
  10. Przez przejście dla pieszych hulajnogę zawsze należy przenieść lub przeprowadzić, zamiast przez nie przejeżdżać.

Mamy nadzieję, że te kilka prostych, uniwersalnych rad, pomoże wam zachować bezpieczeństwo i w pełni cieszyć się ogromem wrażeń, jakie daje jazda na hulajnodze.