Nie organizujesz nic specjalnego na roczek dziecka? Nie przejmuj się!

Pierwsze urodziny dziecka to z pewnością wyjątkowa data. Maluch wychodzi z wieku niemowlęcego, staje się coraz bardziej samodzielny, a do tego może po raz pierwszy zdmuchnąć świeczkę na torcie. To również okazja do tego, by rodzice przygotowali dla niego dużą imprezę. Jeżeli nie mamy funduszy na organizację imprezy urodzinowej bądź po prostu ochoty lub czasu – nie ma w tym nic złego. Gdy bliscy dopytują o to, czy takie wydarzenie będzie miało miejsce, trzeba wprost odpowiedzieć, co mamy w planach. Zamiast robić sobie wyrzuty sumienia, lepiej wprost podać argumenty, które są wsparciem dla naszej decyzji.

Babeczka z świeczką na roczek dziecka
Babeczka z świeczką na roczek dziecka

Niektórzy rodzice rezygnują z urządzania imprezy urodzinowej na roczek dziecka i jest to jak najbardziej OK. Dlaczego? Poniżej kilka argumentów.

Dziecko nie będzie tej uroczystości pamiętać

Sprawa jest prosta. Do tego maluch niewiele będzie rozumieć z tego, co się wokół niego dzieje i nie będzie mieć wpływu na to, kto znajdzie się wśród gości.

Pieniądze można wydać w lepszy sposób

Organizacja urodzin to dość spory wydatek, zwłaszcza gdy urządzamy je w lokalu bądź zapraszamy wiele osób. Te pieniądze można zaoszczędzić i przeznaczyć je chociażby na rozwój dziecka, czy zajęcia dodatkowe, kiedy będzie już starsze. Dobrym pomysłem jest zatrzymanie ich do czasu, aż dziecko będzie już bardziej świadome i zechce urządzić urodziny – tak jak wiele kolegów i koleżanek.

Impreza na roczek właściwie nie jest dla dziecka

Spójrzmy prawdzie w oczy – pierwsze urodziny to raczej okazja do spotkania się w gronie rodziny i przyjaciół. To oni wszyscy świętują, a nie dziecko, które jeszcze nie rozumie wiele z tej uroczystości.

Tłum ludzi męczy dziecko

Roczny maluch zazwyczaj dość szybko jest zmęczony dużą ilością ludzi wokół, zamieszaniem i hałasem. Wiąże się to też z zakłóceniem rutyny, do której jest przyzwyczajony. Zamiast wyprawiać duże przyjęcie, lepiej zaprosić kilka najbliższych osób i nie wtłaczać dziecka w sytuację, która jest dla niego niekomfortowa.

Są lepsze sposoby na uczczenie urodzin

Zauważmy, że impreza nie jest przecież jedynym sposobem na podkreślenie tego, jak ważnym dniem są pierwsze urodziny. Zamiast tego można chociażby pojechać na wycieczkę, zrobić coś ciekawego, zatrzymać na zdjęciach i filmie to, co dziecko w tym dniu robiło – co z pewnością będzie kiedyś dla niego fantastyczną pamiątką z czasu, którego niestety nie będzie pamiętać.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wręczyć dziecku prezent – z pewnością będzie to dla niego coś miłego. W naszym poradniku rodzice mogą znaleźć ciekawe propozycje upominków dla maluchów, które kończą roczek.