Jedziemy na wakacje, czyli rodzice i dzieci

Rodzinne wakacje, podróże i wycieczki to wyjątkowy czas – zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Podchodzą oni jednak w różny sposób do tego tematu i mają inne wyobrażenia o wspólnym wyjeździe.

Badania przeprowadzone wśród amerykańskich rodzin są bardzo ciekawym źródłem informacji na temat tego, czego dzieci oczekują, co im się zdecydowanie nie podoba, a co z kolei spotyka się z największą aprobatą z ich strony. Choć nieco różnimy się od rodzin, które mieszkają w Stanach Zjednoczonych, z pewnością nasze dzieci mają podobne doświadczenia w kwestii wyjazdów.

Warto zacząć od tego, że więcej dzieci, z okazji urodzin zamiast prezentu wolałoby wyjazd na wakacje. To potwierdzenie tezy, że doświadczanie i przeżywanie jest ważniejsze od przedmiotów, zatem warto iść w tę stronę, podążając drogą rodzicielstwa.

Nie dziwi to, że 41% rodziców stwierdziło, że ich dzieci nie wiedzą, ile kosztuje wyjazd na wakacje. Z kolei połowa z nich określiła, że dzieci mają na ten temat jakieś wyobrażenie. Jedynie 10% rodziców powiedziało, że dzieci wiedzą, z jakim wydatkiem wiąże się taka podróż. Dzieci nie zwracają uwagi na koszty, zapewne dlatego chętnie zabrałyby ze sobą zwierzątko, kuzyna bądź babcię i dziadka, nie mając świadomości, że wiązałoby się to z dodatkowymi wydatkami.

Dzieci mają nieco inne oczekiwania odnośnie miejsca wyjazdu. Również, w sferze marzeń. O ile dla rodziców idealna byłaby prywatna wyspa, maluchy nadal najmocniej marzą o pobycie w domku na drzewie. Cieszy z pewnością to, że zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, trzy idealne miejsca pobytu, który miały największą liczbę głosów, to  wspomniana prywatna wyspa i domek na drzewie oraz zamek. Jaki z tego można wysunąć wniosek? Organizując wakacyjny wyjazd warto postarać się, by znaleźć wspólne oczekiwania oraz potrzeby i sprawić, by usatysfakcjonowane były i dzieci, i dorośli.

Okazuje się, że jest niejedna rzecz, która dzieci wprowadza w stan zażenowania podczas rodzinnego wyjazdu. Połowa dzieci twierdzi,że rodzice nie zawstydzają ich, kiedy są na wycieczce. Niestety jednak spora grupa, która jest skrępowana, gdy rodzice publicznie całują je oraz przytulają. Podobnie jest, gdy rodzic stara się ubierać zbyt młodzieżowo i zachowuje w sposób nieadekwatny do swojego wieku.

Choć trudno jest pogodzić potrzeby i oczekiwania dzieci i dorosłych, można zorganizować wycieczkę, która będzie atrakcyjna dla wszystkich.  Warto szukać kompromisów i takich atrakcji czy miejsc, które odwiedzą z entuzjazmem całe rodziny.