Zabawa w przebieranie

Zabawa w przebieranie to odzwierciedlenie naturalnej potrzeby dzieci. To również jeden z elementów ich rozwoju na wielu płaszczyznach. Poprzez zakładanie masek oraz przymierzanie bajkowych kostiumów mały brzdąc nie tylko zwraca na siebie uwagę i ogranicza swoje lęki, ale również wzmacnia swoją pewność siebie. Odczuwa również moc płynącą z pozornie zwykłych przedmiotów. Kawałek kija może być nagle mieczem, a kamień czarodziejską kulą. Wkracza również w magiczny świat, który jest dla niego tak cenny, w nim bowiem dziecko ma władzę nad tym, nad czym w realnym życiu panują dorośli.

Psychologiczny aspekt przebierania

Nie bez znaczenia jest to, jaki strój zostanie wybrany przez dziecko. Chłopiec z pewnością będzie chciał pokazać swoją siłę, stając się rycerzem lub policjantem, z kolei dziewczynka będzie poszukiwała podziwu w oczach ojca, gdy założy suknię księżniczki. Przebieranie jako forma zabawy pozwala również na odgrywanie roli. To sposób na poznawanie świata poprzez odtwarzanie go w zabawie. To niezwykle istotne z socjologicznego punktu widzenia. Maluch uczy się, jak funkcjonuje społeczeństwo, wcielając się w rolę policjanta, lekarki czy mamy. Zakładanie bajecznych ubrań jest ponadto drogą małego brzdąca do stania się „większym” „starszym”, jednak drogą w pełni kontrolowaną, z której w razie konieczności można szybko zejść. Takie zmiany umożliwiane przez przebieranie pozwalają, według naukowców, na przygotowanie do zmian, jakie następują w okresie dojrzewania i dorastania. Przebierające się w różne postacie, dziecko zdecydowanie szybciej zaakceptuje znaczące zmiany, które następują w jego ciele i psychice.

Rozwój słownictwa

U młodszych dzieci, zabawa w przebieranie to również okazja do rozwoju mowy i poszerzania zasobu słów. Nowe postaci i wcielanie się w role niejako wymusza na maluchach nazywanie elementów potrzebnych do zabawy, przedmiotów i zachowań. Dzieci powtarzają też zwroty zasłyszane w filmach i bajkach oraz w życiu codziennym. „Moi rycerze przybędą z pomocą” lub „Konieczne będzie wykonanie zastrzyku” – tych zwrotów dziecko raczej nie wykorzystałoby w codziennej zabawie. Wcielając się w nową rolę odczuwa potrzebę wypowiadania się w sposób z nią powiązany.

Magia zamknięta w kostiumach

Dlaczego warto zapewnić dzieciom dostęp do kostiumów nie tylko w trakcie karnawału, ale także podczas codziennej zabawy? Przede wszystkim dlatego, że przygotowane przez znanych i cenionych producentów kostiumy są bezpieczne, łatwe w praniu oraz wygodne. Dając dzieciom kostiumy, w jakie lubią się one przebierać ograniczymy ich potrzebę sięgania po nasze ubrania. Mamy poczucie kontroli nad ich zabawą oraz przede wszystkim poprawienia jej poziomu bezpieczeństwa. Czasem wystarczy jeden element, na którym dziecko będzie bazować. Mając tarczę, może z koca zrobić pelerynę, a z czapki hełm i to będzie wystarczające do zabawy. Dziewczynki zazwyczaj marzą o wyjątkowym przebraniu. Kostium księżniczki bądź wróżki sprawi, że poczują się wyróżnione.