Kiedy rowerek biegowy?

Czy powinienem już kupić mojemu dziecku rowerek biegowy? To pytanie zada sobie w pewnym momencie każdy rodzic aktywnego i pełnego temperamentu malucha.

Obserwujemy własne dziecko każdego dnia, znamy jego potrzeby i umiejętności. Pomimo tego, przed decyzją o zakupie nurtują nas pewne wątpliwości. Czy nie jest jeszcze zbyt małe na rowerek? Czy nie jest za niskie? Czy poradzi sobie z utrzymaniem równowagi? Czy jest dostatecznie sprawne fizyczne? Czy nie stanie się mu nic złego podczas jazdy? Oto odpowiedzi na nurtujące pytania rodzica.

Rowerek biegowy = wszechstronny rozwój

Kupując naszemu szkrabowi rowerek biegowy, nie tylko zaspokajamy wrodzoną potrzebę dziecka do przemieszczania się (dodajmy — szybkiego przemieszczania), ale przy okazji robimy pierwszy krok do nauki samodzielnego poruszania się na typowym dwukołowym rowerku na pedały. Rowerek biegowy ma w tym zakresie przewagę nad wszelkiego typu trójkołowcami i rowerami z doczepianymi bocznymi kółkami lub kijkiem, ponieważ od razu zmusza dziecko do trzymania równowagi i prawidłowego balansu ciałem. A ponadto kształtuje koordynację ruchową, zmysł orientacji przestrzennej oraz wzmacnia siłę mięśni. W ten sposób dziecko podczas zabawy rozwija najistotniejsze umiejętności niezbędne do jazdy na klasycznym dwukołowym rowerze.

Dziecko na rowerze biegowym Puky

W jakim wieku?

Każdy rodzic intuicyjnie wyczuwa ten moment, kiedy dziecko jest gotowe na rowerek biegowy. Większość producentów zaleca ten pojazd od 18 miesiąca życia, ale zazwyczaj dzieci rozpoczynają jazdę na rowerku biegowym w okolicach 2 roku życia. Niektóre wcześniej inne później. To kwestia bardzo indywidualna. W każdym razie, jeśli wcześniej nie myśleliście o rowerku dla dziecka, okolice drugich urodzin, są odpowiednim momentem na jego zakup. W tym mniej więcej wieku zmysł równowagi twojego malucha jest na tyle ukształtowany, że dziecko nie powinno mieć problemów z bezpiecznym poruszaniem się na rowerku.

Czy wzrost ma znaczenie?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rowerków biegowych przeznaczonych dla dzieci o różnych parametrach fizycznych. Na rowerek moją wsiadać już maluszki o wzroście ok. 80 cm. Na ogół o rowerku biegowym możemy myśleć wówczas, gdy maluch siedząc w rowerku pewnie dotyka nogami ziemi (całymi stopami!). Jeżeli twoje dziecko jest jeszcze zbyt niskie i nie spełnia tych kryteriów, odczekaj jeszcze kilka miesięcy. Dziecko jeżdżąc na rowerku nieprzystosowanym do jego wzrostu, nie tylko naraża się na niebezpieczeństwo, ale również na wady postawy wynikające z asymetrycznego ustawienia ciała.

Mojemu dziecku już znudził się trójkołowiec, więc…

Wiek i wzrost nie powinny być najważniejszymi parametrami, które zdecydują o tym, kiedy kupisz dziecku rowerek biegowy. Wiele zależy od umiejętności motorycznych malucha i tego, czy jest w ogóle zainteresowany taką formą poruszania się. Wybranie odpowiedniego momentu należy do rodzica, w końcu on zna swoje dziecko najlepiej i zna jego możliwości. Jeżeli twój maluch nie ma jeszcze skończonych dwóch lat, ale ma odpowiedni wzrost i fascynuje go jazda we wszelkiego rodzaju jeździkach czy trójkołowcach, i jednocześnie masz wrażenie, że maluch potrzebuje „czegoś nowego”, bo dotychczasowe pojazdy już nie spełniają jego oczekiwań – rowerek biegowy będzie znakomitym rozwiązaniem.

Z drugiej strony nie ma sensu na siłę uszczęśliwiać rowerkiem na wyrośniętego dwulatka, u którego nie widać pociągu do szybkości a tym samym zainteresowania dwukołowymi pojazdami (może się boi szybko jeździć)? Być może jeszcze w tym momencie nie jest gotowy na jazdę na rowerku biegowym, ale za dwa lub trzy miesiące nadejdzie ta chwila, kiedy sam poprosi o zakup rowerka?

Małe dzieci najlepiej rozwijają się i uczą wówczas, kiedy są w ruchu. Jeśli tylko czujesz, że przyszła pora na zakup rowerka biegowego, nie czekaj, ponieważ wpłynie on korzystnie na wszechstronny rozwój dziecka.

Nie odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania ?
Zapraszamy do naszego poradnika o rowerkach biegowych.