Dlaczego zręczność manualna (mała motoryka) jest ważna?

Zręczność manualna, inaczej zwana małą motoryką, to umiejętność wykorzystania małych mięśni kontrolujących dłonie, palce, kciuki. Wraz z rozwojem tych umiejętności, dziecko może realizować coraz bardziej skomplikowane zadania, takie jak: pisanie, samodzielne jedzenie, czy korzystanie z guzików przy ubraniach. Z czasem dziecko jest coraz bardziej zdolne pod tym względem, dzięki codziennemu doświadczeniu, używaniu różnorodnych zabawek i zabawom plastycznym. Rodzice mają możliwość pomocy dziecku w tym procesie, zachęcając malucha do zabawy, odkrywania i interakcji z różnego typu przedmiotami.

Zajęcia artystyczne

Bardzo korzystne są zajęcia artystyczne. I to nie tylko dla dzieci szczególnie uzdolnionych w tym kierunku. Jest to dobra zabawa rozwijająca kreatywność i wyobraźnię, ale także sposób na rozwijanie zdolności manualnych. W Polsce na zajęcia związane z plastyką lub muzyką zapisuje się dziecko mające talent albo wiążące swoją przyszłość z takim zawodem. Tymczasem na przykład we Francji zdecydowanie więcej dzieci maluje lub gra tylko z powodu przyjemności, jaką im to sprawia. Taki maluch jest nie tylko bardziej zadowolony, ale także ma szansę na wszechstronny rozwój nawet najmniejszych mięśni swojego ciała.

Dla kogo ważna jest mała motoryka?

Zręczność manualna jest niezbędna nie tylko dla osób, które zostaną muzykami lub plastykami, ale także dla przedstawicieli wielu innych zawodów. Od fryzjera, mechanika samochodowego, poprzez osobę zajmującą się pracami technicznymi, inżyniera, aż po dentystę, a nawet chirurga. Mało kto bierze pod uwagę, że przedstawiciele prestiżowych w opinii społeczeństwa zawodów medycznych, poza olbrzymią wiedzą, muszą mieć także dobrze wyćwiczone dłonie, aby być w stanie przeprowadzać skomplikowane zabiegi, na przykład neurologiczne. W tym przypadku od zręczności palców i dobrego wyczucia zależeć może bardzo wiele.

Tymczasem rodzice marzący o przyszłej karierze swoich dzieci, wybierają raczej zajęcia językowe, zaniedbując rozwój artystyczny. Harmonijny, holistyczny rozwój jest bardzo ważny. Dlatego nie warto rezygnować z wszelkich form aktywności manualnej. Zorganizowane zajęcia, ale także zabawy plastyczne w domu i zabawki kreatywne to szansa na poprawę małej motoryki dziecka niezależnie od wieku.

Przykłady zabaw

Wśród zabaw rozwijających małą motorykę dziecka, wybór jest szeroki. Można na przykład:

  • zachęcać dziecko do malowania palcami, i to nie tylko przy użyciu farb, ale także na przykład pianki do golenia;
  • układać wspólnie puzzle i różnego typu układanki – manipulowanie niewielkimi kawałkami to dobre ćwiczenie;
  • dawać ubranka, które posiadają guziki, zamki błyskawiczne, wiązania, rzepy;
  • przyczepiać przedmioty przy pomocy klamerek do bielizny, mogą to być na przykład zabawki, rysunki, zdjęcia, co trenuje ważny chwyt szczypcowy;
  • dziecko może kolorować przy użyciu kredek dopasowanych wielkością do swojej dłoni;
  • układać klocki, nawlekać koraliki, tworzyć biżuterię – to w przypadku starszych dzieci;
  • zachęcać dziecko do pomocy w kuchni, na przykład pieczenia ciastek;
  • bawić się masą plastyczną, lepić, tworzyć;
  • robić wyklejanki z papieru do wycinanek lub bibuły.