Zabawki drewniane bezpieczne dla niemowląt?

Pierwsze tygodnie

Moment, kiedy dziecko zaczyna interesować się zabawkami jest szczególny i ściśle określony. Nie następuje wraz z urodzinami. Przez pierwsze trzy miesiące życia najważniejsze dla malucha jest jego bezpośrednie otoczenie, twarze, głosy osób, własne rączki.

Dopiero po tym czasie zabawki wkraczają w sferę zainteresowania dziecka. Zaczynają odgrywać coraz większą rolę. Dziecko stopniowo zaczyna wykorzystywać zabawki do rozrywki – chwyta je, rozróżnia intensywne kolory, reaguje na znajome dźwięki, w tym przyjemne dla ucha odgłosy grzechotek i pozytywek. Wszystkie zmysły z ogromną prędkością rozwijają swoją wrażliwość.

To bardzo ważny moment nie tylko dla naszego syna czy córki, ale również dla rodziców. To na tych drugich spoczywa odpowiedzialność inspirowania rozwoju poprzez dostarczaniu dziecku różnych bodźców do których zaliczą się zabawki.

Wybór odpowiednich zabawek dla dzieci

Rodzice powinni przykładać szczególną uwagę do doboru odpowiednich zabawek dla swoich dzieci. By podjąć słuszną decyzję należy mieć świadomość, co wziąć pod uwagę. Pierwszymi zabawki naszego malucha będą oczywiście zabawki z tkanin, z miękkich i miłych w dotyku materiałów. Gdy nasz mały szkrab skończy pół roku, idealnym prezentem dla niego będą zabawki edukacyjne typowe dla niemowląt. Wtedy zabawki drewniane będą doskonałym uzupełnieniem miękkich, materiałowych zabawek. Grzechotki, gryzaki, i pozostałe zabawki miękkie i drewniane dla dzieci od szóstego miesiąca doskonale rozwijają wyobraźnię, są ciepłe w dotyku, w przeciwieństwie do zabawek plastikowych. Zabawki drewniane idealnie sprawdzają się jako pierwszy gryzak. Wybierając zabawki dla maluchów, zwróćmy uwagę:

  • czy są przeznaczone dla dziecka w wieku Twojego synka, czy córki,
  • czy są atestowane – sprawdzone przez fachowców, czy spełniają wszystkie podstawowe normy krajowe i unijna,
  • czy nie zawierają małych elementów, które mogłyby zostać połknięte,
  • czy nie zawierają substancji toksycznych.

Najważniejsze są oczywiście dwa pierwsze punkty. Teoretycznie jeśli kryteria te spełnia dana zabawka, powinna ona również spełniać dwa ostatnie. Dobre sklepy z zabawkami proponują wyroby markowe które często wyróżniają się prostotą i niezawodnością. Zabawki miękkie są uszyte z tkanin najwyższej jakości, farbowane bezpiecznymi atestowanymi farbami. Pomalowanie zabawek drewnianych ekologiczną farbą także sprawia, że są one bezpieczne i nie musimy się obawiać, że niemowlę weźmie je do buzi. Sprostanie wszystkim wymaganiom stawianym produktom przed otrzymaniem certyfikatu w Polsce i Europie świadczy o ich wysokiej jakości.

Zalety zabawek wysokiej jakości są nie do przecenienia. Jedyną ich wadą może być tylko cena. Zabawki markowe wysokiej jakości, drewniane lub z miękkich tkanin, są bowiem droższe od swoich plastikowych odpowiedników. Jednak na bezpieczeństwo ich stosowania, jakości wykonania i co najważniejsze aktywizowaniu rozwoju dziecka nie ma sensu oszczędzać. Prawdę tę powinien wziąć sobie do serca każdy rodzic.

[ © I.Dyląg Allegro Sp.j. – Tekst chroniony prawem autorskim, nie może być kopiowany]