Dbamy o zdrowe zęby.

Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Dentysty. Warto przy tej okazji przypomnieć jak ważne jest dbanie o czyste i zdrowe zęby.

Zanim dziecko będzie mogło uczyć się jak poprawnie myć zęby warto już od niemowlęcia oswajać go z tą czynnością. Po jedzeniu warto przemyć język i dziąsła dziecka letnią, ale przegotowaną wodą. Dzieci mogą się wtedy  przytulać do kocyka-przytulanki np. Sowy.

Można również kupić szczoteczkę-gryzak w kształcie pierścienia. Jest to gryzak bezpieczny dla dziecka, idealny do ssania, gryzienia czy żucia w czasie ząbkowania. Natomiast kiedy dziecku wyjdą pierwsze ząbki możemy zaopatrzyć się w 1 szczoteczkę, zazwyczaj zakłada się ją na palec oraz 1 pastę bez fluoru, najlepiej kupić ją w aptece. Farmaceuta da nam odpowiednią do wieku dziecka. Warto pamiętać, że czas wychodzenia zębów jest dla dziecka (jak i dla rodziców) bardzo bolesny i trudny. Możemy ulżyć dziecku dając mu gryzaczki. Można je wcześniej schłodzić w lodówce.

Ząbkujące dziecko z gryzakiem chłodzącym marki Corolle. Gryzak jest różowy.

W wieku 18mc – 24mc dziecko powinno zaczynać samodzielnie myć zęby. Warto dawać mu przykład i wspólne mycie zębów zmieniać w rodzinny rytuał 🙂 Możemy wybrać się razem z dzieckiem na zakupy by wybrało sobie szczoteczkę i pastę. Oczywiście musimy skontrolować wybrane produkty czy są odpowiednie dla wieku naszego dziecka. Jeżeli mamy już pastę i szczoteczkę nie możemy zapomnieć o kubku 🙂 Możemy wybrać taki z melaminy, akrylu lub tworzywa sztucznego. W ofercie znajdziemy różne wzory i kolory. Każda dziewczynka i chłopiec znajdą model dla siebie.

Jeżeli nasze maluchy dbały o zęby, a przyszła pora na wymianę mleczaków na zęby stałe możemy im podarować pudełko na mleczaki lub woreczek na zęby Wróżka Zębuszka aby mogły zatrzymać swoje skarby na pamiątkę albo oddały je Wróżce Zębuszce 🙂