Dlaczego pluszaki są ważne dla niemowląt?

Nie jest tajemnicą, że maluchy kochają swoich pluszowych przyjaciół. Jednak tak naprawdę ci wyobrażeni towarzysze odgrywają dużo istotniejszą rolę w rozwoju dziecka, niż sądzą dorośli.

Zapewniają bardzo potrzebny komfort

Być może najbardziej oczywistą funkcją pluszaków jest złagodzenie niepokoju. Dla niemowląt świat może czasami przypominać niepewne, przerażające miejsce. Pluszaki mogą pomóc im poradzić sobie z tymi emocjami, ponieważ reprezentują one coś znajomego i pewnego.

Jest to również ważne dla stopniowego budowania zdolności dziecka do samodzielnego uspokojenia się bez pomocy mamy czy taty. Wielkie wydarzenia życiowe, jak na przykład powitanie rodzeństwa, mogą być mniej trudne, jeżeli ma się pod ręką swojego przyjaciela z pluszu. W rzeczywistości naukowcy z North Dakota State University twierdzą, że przytulanie maskotki pomaga małym dzieciom nauczyć się ich własnej zdolności szukania komfortu. Jak potężne są pocieszające moce takich zabawek? Jedno z badań wykazało, że mogą one złagodzić traumę nawet u dzieci narażonych na wojny i terror. Olbrzym to przytulanka, której rolą jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa. Cała historyjka stojąca za tą kolekcją pokazuje, jak ważne jest dla dziecka doświadczenie własnego „opiekuna”, maskotki, której powierzyć można swoje lęki.

Pomagają rozwijać umiejętności społeczne

Tego typu zabawki pomagają stworzyć podstawy umiejętności społecznych. Eksperci twierdzą, że wiek od 12 do 18 miesięcy jest optymalnym czasem, aby zacząć używać zabawek, takich jak pluszaki i lalki, w celu zachęcenia do udawania. Często obejmuje to naśladowanie znanych, codziennych czynności, które są częścią ich regularnych aktywności.

Umożliwienie małym dzieciom zanurzenia się w udawanej grze z innymi dziećmi ma również ogromne znaczenie dla rozwoju społecznego. Może to obejmować wszystko, od rodzeństwa odgrywającego role z maskotami, do dziecka, które za pomocą ulubionej pluszowej zabawki jest zdolne do interakcji z towarzyszem zabaw w przedszkolu. Chodzi o to, że taka zabawa wzmacnia umiejętności społeczne.

Doskonałym przykładem jest sensoryczna przytulanka Szalony Wilk. Cała kolekcja jest oparta na historii Szalonego Wilka, który odzwyczaił się od gryzienia swoich przyjaciół. To nie tylko miękka maskotka, ale także świetny pretekst do przeprowadzenia edukacyjnej pogawędki z maluchem.

Wspierają rozwój języka

Angażowanie się w grę z odgrywaniem ról służy również jako praktyczny sposób rozwijania umiejętności mówienia i języka. Kiedy rodzic pomaga swojemu dziecku odgrywać zabawne sceny, mówienie jest naturalną częścią tego procesu. Kolejny profit: eksperci twierdzą, że opowiadanie historii poprzez operowanie maskotkami jest potężnym sposobem tworzenia podstaw do czytania i pisania.

W przypadku niemowląt wystarczy nieco cofnąć ten scenariusz, aby uzyskać ten sam efekt. Na przykład, jeśli dziecko gaworzy, warto nawiązywać z nim dialog, posługując się właśnie pluszakami. Pomoże to promować konwersację i uczyć dziecko jej zasad. Pluszaki z kolekcji Szalony Wilk zachęcają do zmagań językowych, ponieważ są bardzo różnorodne.

Zachęcają do współczucia i empatii

Udawanie opieki nad maskotką lub lalką zaspokaja potrzebę empatii. Fakt, że małe dzieci mają tendencję do identyfikowania się z pluszakami może sprawić, że będą idealną zabawką do użycia w tym celu. Eksperci twierdzą, że wprowadzenie nowej maskotki jako nowego członka rodziny, który potrzebuje miłości i troski, może wzmocnić zarówno empatię, jak i współczucie. Przekłada się to bezpośrednio na maluchy w domu. Opieka nad misiem zmusza dziecko do rozważenia „potrzeb” zabawki. Pluszak Tata Miś ze swoim synem z kolekcji Miś WoodOurs to przykład możliwości zaopiekowania się swoimi ukochanymi przytulankami, a przy okazji także szansa na wskazanie ról ojca i dziecka.

Tak więc korzyści wynikające z zabawy pluszakami są olbrzymie i warto te elementy sprytnie wykorzystać w trakcie rozwoju dziecka.