Królik Piotruś

Królik Piotruś jest głównym bohaterem książki dla dzieci autorstwa Beatrix Potter. Czytelnikom po raz pierwszy został zaprezentowany w 1902 roku, w powieści The Tale of Peter Rabbit (po polsku po prostu Piotruś Królik). Całą historię Beatrix wymyśliła w roku 1893 dla synka jej dawnej guwernantki, Noela Moore’a. Sympatyczny królik najpierw wystąpił na kartkach listu wysłanego do chłopca. Z czasem fabuła została rozbudowana do całej opowieści.

Polskie wydanie tego dzieła nastąpiło dopiero w roku 1991, w tłumaczeniu Małgorzaty Musierowicz.

Piotruś i jego przyjaciele

Piotruś Królik należy do rodziny antropomorficznych królików. Zwierzęta noszą ubrania i posługują się ludzkimi przedmiotami, ale jednocześnie żyją w warunkach podobnych do prawdziwych królików. Historia Piotrusia zaczyna się w momencie, kiedy matka-wdowa królik ostrzega swoje młode przed wejściem do ogródka warzywnego, należącego do mężczyzny o nazwisku McGregor. Taka eskapada mogłaby skończyć się bardzo źle, tym bardziej, że już ojciec Piotrusia został tam złapany i jego los zakończył się tragicznie. Trzy królicze córki posłuszne są słowom matki i zadowalają się podjadanie przysmaków w sąsiedztwie ogrodu. Jednak Piotruś, najbardziej ciekawski i żądny przygód z całej gromadki, postanawia podjąć ryzyko i poszukać warzyw w ogrodzie. Pomimo początkowych sukcesów, królik jest naprawdę łakomy, co kończy się silnym bólem brzucha. Poszukuje on więc pietruszki, która mogłaby mu pomóc. Wówczas zostaje on dostrzeżony przez pana McGregora, a podczas panicznej ucieczki gubi swoje ubrania, między innymi charakterystyczny, jasnoniebieski płaszczyk. Wszystko kończy się dobrze i Piotrusiowi udaje się uciec. Zagubione ubranko bohatera służy odtąd właścicielowi ogródka do przystrajania stracha na wróble. Po powrocie do domu mały królik nie czuje się najlepiej i zatroskana matka posyła go do łóżka. W przeciwieństwie do swoich posłusznych sióstr, otrzymuje on na kolację jedynie herbatę z rumianku.

Postać Królika Piotrusia jest bliska każdemu dziecku. Posiada on bowiem cechy, które charakteryzują wiele maluchów: jest bardzo ciekawski, nie zawsze słucha poleceń rodziców, co powoduje jego tarapaty. Sympatycznemu zwierzątku udaje się jednak wyjść cało z opresji i może on zawsze liczyć na swoją rodzinę. Pomimo, że morał płynący z powiastki jest raczej czytelny, pozbawiono go natrętnego moralizatorstwa. Całość przedstawiono lekko, z elementami humorystycznymi.

Inne powiastki Beatrix Potter, w której występują antropomorficzne zwierzęta, to między innymi: Wiewiórka Orzeszko (The Tale of Squirrel Nutkin), Krawiec i jego kot (The Tailor of Gloucester), Dwie niegrzeczne myszy (The Tale of Two Bad Mice), czy Pani Mrugalska (The Tale of Mrs. Tiggy-Winkle).

Ilustracje

W książkach dla dzieci autorstwa Beatrix Potter, zostały wykorzystane oryginalne akwarele autorki. Była ona bowiem także uzdolnioną ilustratorką, zwłaszcza w tematyce przyrodniczej. Ich kolorystyka jest bardzo pastelowa, rozmyta, delikatna. Dzięki temu w spójny sposób nawiązują do urody angielskich pejzaży. Dzieci są szczególnie wrażliwe na to piękno. Nic dziwnego, że książki w których wykorzystano oryginalne ilustracje Beatrix Potter, do dziś cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony czytelników. Dzięki nim łatwiej jest wyobrazić sobie daną scenę, są one również spójnym elementem wizualnym. Tym bardziej, że wykonano je bardzo precyzyjnie. Posiadają one prawdziwie artystyczną wartość, dzięki czemu kształtują poczucie dobrego gustu i wrażliwość na piękno już od maleńkości. Postać Królika Piotrusia oraz jego przyjaciół promują również ekologię i konieczność ochrony środowiska naturalnego. Taka lekcja przyrody może zostać później przez rodziców i nauczycieli wykorzystana na wiele sposobów.

Wydawanie książeczek z obrazkami nie było na przełomie XIX i XX wieku popularne. Uznawano, że wydawnictwa przeznaczone dla małych dzieci stawały się w ten sposób zbyt drogie i nowatorskie, by zainteresować małych czytelników i ich rodziców. Jednakże nie doceniono uporu Beatrix Potter. Nie tylko Piotruś Królik od początku posiadał kolorową szatę graficzną, to również współcześnie, a więc ponad sto lat później, już chyba nikt nie wyobraża sobie publikacji dla dzieci bez obrazków i ilustracji. To właśnie dzięki nim najmłodsi, którzy nie potrafią jeszcze czytać, przenieść się mogą do zaczarowanej krainy królików i ich przyjaciół. Po dziś książka Piotruś Królik zdobi szczyty rankingów najchętniej kupowany książek. Przetłumaczono ją na 36 języków i  sprzedano łącznie około 45 milionów egzemplarzy.

Od momentu wydania książki i zaistnienia Piotrusia Królika i jego przyjaciół, producenci dbają o to, by nie tylko książki, ale również przedmioty codziennego użytku i zabawki ozdobione były tymi pięknymi ilustracjami. Kolorowe akwarele, które wydawcy tak usilnie starali się zmienić na czarno-białe, są nadal wykorzystywane do ozdabiania produktów dziecięcych, na przykład naczyń Petit Jour Paris.