Gluten i nabiał w diecie dziecka

Możesz usłyszeć i przeczytać bardzo wiele różnych opinii na temat tego, czy podczas karmienia małego dziecka wprowadzać do jego diety gluten, pszenicę i nabiał. Marka Béaba, w porozumieniu z ekspertami z nią współpracującymi uważa, że tych składników w żywieniu maluchów nie powinno się unikać chyba, że istnieje jakiś szczególny powód takiego postępowania. Przyjrzyjmy się zatem, co wzbudza tak wiele kontrowersji i jaka jest najlepsza metoda wprowadzania glutenu i nabiału do codziennej diety.

Instytucje odpowiedzialne za zdrowie w Wielkiej Brytanii zalecają poczekać do momentu skończenia przez malucha sześciu miesięcy z wprowadzeniem do jego diety zbóż, pszenicy, nabiału oraz innych alergizujących pokarmów, takich jak orzeszki ziemne, jaja i skorupiaki.

Powodem jest to, że wczesne wprowadzenie tych produktów może zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych. Reakcja immunologiczna na produkty spożywcze może być wyzwalana, jeżeli niestrawione cząstki żywności wnikną do krwioobiegu z jelit. Dzieje się tak wówczas, kiedy jelita nie są szczelnie zamknięte, ale mają „luki” pozwalające na przenikanie dużych cząstek. Dziecięcy układ trawienny dojrzewa, to znaczy można uznać go za zamknięty, do pierwszego roku życia. Badania pokazują, że jest on gotowy do strawienia glutenu, pszenicy i mleka w wieku około sześciu miesięcy.

Ważne jest, aby pamiętać, że przed podaniem tych składników dziecku, warto porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem. Dotyczy to rozpoczęcia podawania wszystkich produktów stałych. Czasami może zajść potrzeba opóźnienia tego działania przez kilka tygodni.

Czy można zrobić coś, by jelita dziecka dojrzały?

Rodzice mogą pomóc organizmowi dziecka w procesie dojrzewania jego jelit. Przede wszystkim nie warto śpieszyć się z odstawieniem malucha od piersi. Najlepiej jest karmić go w ten sposób przez co najmniej cztery miesiące. Do szóstego miesiąca życia malca w jego diecie należy unikać nabiału, ryb, jaj i orzechów. Żołądek dziecka dojrzeje samoczynnie wraz z upływem czasu i różnicującą się dietą, ale można wspomóc namnażanie się dobrych bakterii, które ochronią ścianki jelit. Karmienie piersią lub dobrze dobraną do potrzeb malucha mieszanką, zadziała skutecznie.

Co to jest gluten i w jakich produktach występuje?

Gluten to białko zawarte w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień, orkisz i żyto. Gluten pomaga żywności utrzymać kształt, dlatego do produkcji chleba używa się mąki pszennej o wysokiej zawartości glutenu, aby ciasto było elastyczne i nie opadało podczas pieczenia.

Żywność zawierająca gluten to wyroby z pszenicy (głównie pieczywo, pizza, makaron, krakersy, bułeczki, precle, sucharki, ciasteczka, ciasta), jęczmień, orkisz (pieczywo, ciasta i makaron), żyto (chleb, krakersy), bulgur, kuskus, semolina (pizza) i owies (owsianka, muesli, chleb).

Ale istnieją także „ukryte” źródła glutenu w niektórych produktach spożywczych, takich jak kiełbaski, farsz, paluszki rybne, sos sojowy, przetworzona żywność, czekolada i sosy. Jeżeli unikasz glutenu, sprawdź etykiety produktów, by dowiedzieć się czy nie ma go w kupowanych przez ciebie rzeczach.

Zboża bezglutenowe można wprowadzać od czwartego miesiąca życia dziecka. Są to przede wszystkim ryż i kukurydza. Quinoa, gryka i amarantus to pseudozboża, nie zawierają glutenu i są bardzo pożywną alternatywą dla makaronu.

Niektórzy ludzie są uczuleni na gluten i cierpią na chorobę, zwaną celiakią. Jej objawy obejmują wymioty, biegunkę i/lub zaparcia, gazy, wzdęcia i skurcze, a także zmęczenie i niekorzystne zmiany w nastroju.

Istnieje również nadwrażliwość na gluten, która może powodować niektóre z tych objawów bez wywoływania reakcji alergicznej. W obu przypadkach ważne jest monitorowanie reakcji organizmu dziecka na to białko i omówienie wszystkich wątpliwości ze swoim lekarzem.

Czy powinno się unikać glutenu?

Glutenu powinno się unikać tylko wtedy, gdy dziecko ma niekorzystne objawy po jego spożyciu. W innym wypadku można go spożywać i cieszyć się nim z umiarem. Gluten występuje w wielu codziennych produktach spożywczych i jego nadmiar może zwiększyć ryzyko wystąpienia wrażliwości lub nietolerancji w późniejszym okresie życia.

Białka mleczne i żywność zawierająca nabiał

Żywność zawierająca mleko nie jest ograniczona tylko do mleka, sera i jogurtu. Lody, wyroby piekarskie, a nawet kiełbaski, słodycze, przekąski zbożowe i wiele przetworzonych produktów spożywczych, może zawierać pochodne mleka. Więc jeżeli unikasz nabiału, sprawdzaj etykiety i obecność na nich symboli mleka.

Alergia na mleko jest najczęstszą alergią pokarmową u niemowląt, która występuje u 5% maluchów. Mleko zawiera dwa różne białka: 80% kazeiny i 20% serwatki. Alergia może dotyczyć jednego z tych białek lub obu. Białka kazeiny mogą mieć dwa typy: kazeina beta A1 i A2. Badania wykazały, że mleko zawierające tylko kazeinę A2 ma mniejsze działanie na osoby z alergiami mlecznymi.

Jeśli rozpoznasz alergię na mleko krowie u dziecka, może ono nadal pić mleko kozie i cieszyć kozim jogurtem oraz serem, ponieważ ich białka są różne. Jeżeli dziecko zareaguje negatywnie na te produkty lub kozie mleko nie jest opcją, alternatywny nabiał może być dodawany do jego diety. Upewnij się jednak, że nie zawiera on dodatku cukru i jeśli nie ma wzmocnienia wapniem, skonsultuj się z pediatrą lub dietetykiem w kwestii korzystania z suplementów diety.

Alergia na nabiał bardzo różni się od nietolerancji laktozy, która nie jest związana z problemami immunologicznymi. Nietolerancja laktozy to niezdolność do trawienia cukru w mleku ze względu na niski poziom laktazy enzymatycznej w jelicie. Jest na rynku obecne mleko krowie wolne od laktozy, które osoby z nietolerancją mogą dobrze trawić.

Produkty mleczne to dobra przekąska i dobre źródło białka, które wspomaga wzrost oraz wapnia, niezbędnego dla zdrowia kości i zębów. Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli dziecko toleruje i bardzo lubi mleko krowie lub kozie, nigdy nie jest ono tak pożywne jak pierś lub mieszanka, dlatego nie powinno być ono używane jako główny napój dziecka aż do skończenia przez nie dwunastu miesięcy.

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko ma problemy z trawieniem glutenu lub mleka?

Objawy alergii lub nadwrażliwości u niemowląt obejmują:

  • Problemy skórne, takie jak egzema, wysypka lub świąd;
  • Problemy z oddychaniem, takie jak ciągły katar i kaszel, ból w uszach;
  • Problemy z trawieniem, w tym wymioty, biegunkę i/lub zaparcia, gazy, wzdęcia i skurcze.

Aby sprawa była jeszcze bardziej skomplikowana, objawy mogą się pojawić nawet po kilku godzinach od spożycia produktu. Dlatego zaleca się, aby każdą nową żywność wprowadzać samodzielnie, zwłaszcza to, co może powodować alergię.

Warto pamiętać o ostrożnym wprowadzaniu pożywienia i obserwacji objawów szczególnie, jeżeli podejrzewasz, że dziecko reaguje negatywnie na niektóre pokarmy. Jeżeli twoje dziecko ma którekolwiek z wymienionych objawów regularnie, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem rodzinnym w celu omówienia ewentualnych alergii. W niektórych przypadkach zalecane jest przeprowadzenie testów krwi w celu określenia, jakie produkty wywołują reakcję alergiczną. Dzięki temu można je wyeliminować z diety malucha.

Źródłobeaba.co.uk