Dlaczego moje dziecko jeździ na rowerku biegowym?

W ostatnich latach niesamowicie popularne stały się rowerki biegowe. Nie jest to jednak tylko chwilowa moda. Jazda na rowerku biegowym pozytywnie wpływa na rozwój dziecka i jest znakomitym wstępem do nauki jazdy na rowerze z pedałami. Mimo tego, nadal są rodzice, którzy twierdzą, że lepiej forsować jazdę z kółkami treningowymi. Przedstawiamy zatem argumenty za tym, że jazda na rowerze biegowym jest, z punktu widzenia rozwoju malucha, dużo lepsza. Mówią o tym również osoby, które zawodowo zajmują się tym tematem – tak jak Victoria Hazael. To blogerka, która jest kolarzem, ale też mamą, więc jest dla nas niewątpliwym autorytetem w tym zakresie.

Równowaga

Do jazdy na rowerze niezbędny jest rozwinięty zmysł równowagi. Na rowerku biegowym jest on w sposób naturalny stymulowany, a dziecko samo decyduje, kiedy potrzebuje podeprzeć się nogami o podłoże. Na początku maluch „chodzi” na rowerku, jednak z biegiem czasu coraz lepiej radzi sobie z łapaniem równowagi. W końcu bez problemu siada na siodełku, odpycha się, unosi nogi i swobodnie jedzie, dopóki rower nie wyhamuje. Uczy się wtedy, że aby utrzymać równowagę, trzeba balansować ciałem. Na rowerku z przykręconymi kołami nie rozwija tej umiejętności, a jedynie nabiera złych nawyków podczas jazdy.

Poczucie bezpieczeństwa

Dzieci jeżdżące na rowerku biegowym uczą się tego, że to one mają panować nad rowerem, nie na odwrót. Jak zauważa Victoria – chodzi o to, by dziecko zaczęło instynktownie działać, biorąc pod uwagę to, jak jego ruch i masa wpływają na rower. To pozwala mu coraz sprawniej manewrować kierownicą, jednocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo. Stabilizatory w rowerach z pedałami dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Dziecko myśli, że niezależnie od tego, jak szybko jedzie, zawsze może gwałtownie przechylić kierownicę i nadal utrzymywać pozycję pionową. Na rowerku biegowym szybko nauczy się, że musi balansować, aby nie przewrócić się w trakcie manewrów.

Nauka

Victoria jest mamą, więc rozumie, że uczenie dziecka nowej umiejętności może być frustrujące również dla rodzica. Jeżeli jednak cały proces nauki na rowerze rozbijemy na etapy, będzie to korzystniejsze i pozwoli dziecku skupić się na rozwijaniu w danym czasie jednej umiejętności. Ważne jest też wyznaczenie odpowiedniego celu. Nie powinno być to forsowanie dziecka do samodzielnej jazdy na rowerze z kółkami pomocniczymi. Lepiej czerpać radość z całego procesu i systematycznie doskonalić umiejętności. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym podejmujemy temat rowerków biegowych i ich odpowiedniego doboru.

Jeżeli ktoś miał wątpliwości co do tego, czy rower biegowy jest dobrym wyborem dla malucha, mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości. Jesteśmy za mądrym wspieraniem rozwoju malucha oraz podejmowanych przez niego aktywności. Rodzicom, którzy rozważają zakup rowerka biegowego, proponujemy modele renomowanych marek, które znajdują się w naszym sklepie. To inwestycja na lata. Kiedy dziecko dorośnie, rower może przejąć młodsze rodzeństwo bądź rodzice mogą go sprzedać po korzystnej cenie.

Pamiętajmy też o tym, że wyrabianie dobrych nawyków zaczyna się już ”od pieluchy”. Jeżeli zatem sami promujemy aktywny styl życia, przekazujmy tę ideę naszym pociechom już od najmłodszych lat.

Źródło: theguardian.com.