Zabawki bez CE

Bezpieczeństwo to jedno z najważniejszych kryteriów, jakimi powinniśmy kierować się podczas kupowania zabawek dla dzieci. Bezpieczne zabawki w Polsce muszą być zgodne z rozporządzeniem Rady Ministrów, a także dyrektywami Unii Europejskiej. Najważniejszym symbolem, jaki powinien znaleźć się na zabawkach, jest CE. Co oznacza i dlaczego jest taki ważny?

Co oznacza symbol CE?

Każda zabawka, która jest importowana lub produkowana na rynek polskim, musi być zgodna z dyrektywami Unii Europejskiej. A te dotyczące bezpieczeństwa zabawek są jednymi z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Najistotniejszym z dokumentów jest Dyrektywa 2009/48/WE, w której znajdują się wytyczne i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa „produktów zaprojektowanych lub przeznaczonych, wyłącznie lub nie, do użytku podczas zabawy przez dzieci poniżej 14 roku życia”, czyli zabawek.

Jeżeli producent zabawki spełni wszystkie wymagane w dyrektywie badania i testy (m.in. pod kątem bezpieczeństwa mechanicznego, chemicznego oraz palności) wówczas jego produkt może zostać oznaczony symbolem CE. Symbol CE (Conformité Européenne), który znajduje się na opakowaniu zabawki, jest dla nas informacją, że została ona  wyprodukowana zgodnie z normami europejskimi.

Kupując produkt z oznaczeniem CE możemy być pewni,  że zabawka:

  • została wykonana z nietoksycznych, bezpiecznych dla ciała dziecka materiałów;
  • jest solidnie zrobiona i nie rozpadnie się w rękach podczas zabawy;
  • jest bezpieczna zarówno,  gdy jest używana przez dziecko zgodnie  przeznaczeniem jak również w sposób “możliwy do przewidzenia”;
  • bez obaw mogą się nią bawić dzieci z grupy wiekowej dla jakiej została zaprojektowana;
  • na opakowaniu lub w opakowaniu znajdują się ostrzeżenia i instrukcje  związane z jej prawidłowym i bezpiecznym użytkowaniem, które mają wyeliminować ewentualne szkody.

Warto pamiętać, że CE jest obowiązkowym oznaczeniem na zabawkach produkowanych w Polsce  lub importowanych do naszego kraju. Bez tego symbolu zabawka nie może być wprowadzona do obrotu i nie powinna znaleźć się na półce sklepowej.

Czy istnieją zabawki bez znaku CE?

W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeszcze nie na wszystkie produkty przeznaczone dla dzieci wymagany jest znak CE. Istnieje grupa wyrobów dziecięcych, które na razie wyłączone są z takiego obowiązku. Należą do nich m.in. ubrania i dodatki do ubrań, które mogą przez dziecko zostać wykorzystane jako zabawka, a także  puzzle składające się z więcej niż 500 elementów.

Ponadto znak CE  nie jest umieszczany na:

  • sprzęcie do publicznego użytku na placach zabaw (zjeżdżalnie, karuzele itp.)
  • automatach do gier, działających na monety lub nie, przeznaczonych do
    publicznego użytku (np. samochody na monety w hipermarketach)
  • pojazdów dla dzieci wyposażonych w silniki spalinowe;
  • zabawek z silnikami parowymi;
  • procach i katapultach.

Uwaga na podrobiony znak CE!
Z otrzymaniem certyfikatu CE wiąże się wiele procedur i wymagań, jakim musi sprostać producent. Niektórzy producenci zabawek do tych procedur się nie stosują i próbują obejść wytyczne Unii Europejskiej. Dotyczy to przede wszystkim produktów sprowadzanych z Chin. Często na tych zabawkach znajduje się symbol niemal bliźniaczo podobny do CE (Conformité Européenne), który oznacza… China Export. Oba znaczki bardzo łatwo jest pomylić, ponieważ różni je jedynie odległość między obiema literami i długość belki w literze E. W oryginalnym znaku CE odległość między literkami wyznaczają wewnętrzne krawędzie okręgu, a środkowa belka w literze E jest krótsza.

Każdy rodzic chce, aby zabawki kupowane dla dziecka edukowały,  rozwijały jego zmysły i wyobraźnię, ale przede wszystkim były bezpieczne. Z tego względu wybierając zabawki, uważnie przyglądajmy się symbolom i informacjom, które znajdują się na opakowaniu.