Skąd pochodzi mydło?

Mydło jest produktem, którego wytworzenie jest bardzo proste. Oczywiście w drogeriach znajdziemy mnóstwo wariantów, zawierających różnorodne substancje i barwniki. Jednak do wykonania mydła wystarczą trzy proste składniki. Kiedy zatem zaczęto go używać i jaka jest jego historia? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba będzie sięgnąć kilka tysięcy lat wstecz.

Cywilizacje starożytne

Wiadomo, że Babilończycy, niemal 3000 lat przed naszą erą, stworzyli przepis pozwalający na wykonanie mydła. Składnikami były tłuszcze zwierzęce i roślinne, woda oraz popiół drzewny. Warto wspomnieć, że produkt ten nie od razu trafił do łaźni. Mydło wykorzystywano w leczeniu chorób skóry oraz w przemyśle tekstylnym, gdzie służyło do oczyszczania włókien.

Czasy naszej ery

Istotną rolę w historii mydła odegrali Rzymianie i ich liczne podboje. Uważa się, że podbite przez nich plemiona galickie i germańskie miały swój wkład w tworzenie receptury mydła i wykorzystania go w celach higienicznych. W każdym razie, wiadomo, że w roku 200 p.n.e. Rzymianie używali go do mycia się, co już było dużym krokiem na przód. Niestety dwa wieki później sytuacja uległa drastycznej zmianie. Kościół, który miał ogromny wpływ na społeczeństwo, zniechęcał ludzi do kąpieli, łącząc ją z pogaństwem i hedonizmem. Trwało to przez wiele wieków, przyczyniając się do rozwoju wielu chorób wynikających z braku higieny.

Słynne mydła z Aleppo

Wiele mówi się również o roli, jaką w historii mydła odegrało Aleppo – miasto w Syrii, które obecnie niestety kojarzy się przede wszystkim z prowadzonymi tam działaniami wojennymi. Mydło z Aleppo wytwarzane było przy użyciu wody morskiej. Dzięki temu było twarde, co pozwalało na krojenie go w kostki. Oprócz wody morskiej, stosowano oliwę z oliwek oraz olej laurowy. Ten ostatni ma wyjątkowe działanie lecznicze, co dodatkowo wpływa na popularność tego mydła – jest ono wytwarzane do czasów dzisiejszych.

Europa

W końcu receptury z bliskiego wschodu dotarły również do Europy. Hiszpanie, dzięki muzułmanom w XI i XII wieku, poznali mydło kastylijskie. W Anglii korzystano z mydła z popiołu drzewnego. Natomiast we Francji w XIV wieku zaczęto wytwarzać mydło marsylskie. Mimo zdecydowanych kroków naprzód, aż do XVIII wieku mydła nie wykorzystywano na szeroką skalę. Nie tylko było drogie, ale i zazwyczaj nie pachniało zbyt dobrze. W końcu zmiany nastąpiły wraz z rewolucją przemysłową. Dzięki olejkom zapachowym i składnikom, przywiezionym z egzotycznych krajów, które nadawały przyjemny aromat, mydło zaczęło być produktem coraz bardziej pożądanym, a co za tym idzie – wytwarzanym na większą skalę.

Czasy współczesne

Dopiero na początku XX wieku znacząco wzrosła świadomość znaczenia utrzymywania higieny i regularnego sięgania po mydło. Jednocześnie największe firmy zaczęły inwestować w reklamę, aby produkt uczynić jeszcze bardziej atrakcyjnym i pożądanym. W końcu powstało również mydło w płynie oraz wszelkiego rodzaju żele pod prysznic. Współczesne metody produkcji znacznie odbiegają od tych starożytnych. Nadal jednak w ofercie drogerii i małych mydlarni znajdują się mydła wytwarzane za pomocą tradycyjnych metod, przy użyciu kilku prostych składników.

Dzieci i historia

Warto pokazywać dzieciom, że tak proste i oczywiste w ich życiu przedmioty, mogą mieć tak bogatą historię. Można przy okazji przemycić lekcję dotyczącą higieny i mycia rąk. Znakomitym sposobem na połączenie zabawy z nauką jest samodzielne wytworzenie kolorowego mydełka. Zestawy tego typu mają wszystkie potrzebne składniki i foremki, które umożliwiają zrobienie własnego, pachnącego mydełka.

Źródło: soaphistory.nettodayifoundout.com.