Powrót do pracy po urodzeniu dziecka

Szykujesz się do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim? Przygotowaliśmy dla ciebie garść porad, dzięki którym będzie to nieco łatwiejsze.

W momencie, w którym powoli przyzwyczajasz się do bycia z dzieckiem w domu i udało ci się wreszcie dopasować swój styl życia do codziennej rutyny malucha, okazuje się, że urlop macierzyński właśnie się kończy. Myśli na temat ponownego wstawania o 6 rano i pośpiesznego szykowania się do pracy po nieprzespanej z powodu płaczu malucha nocy, wydają się być całkowicie nierealne. Ale przede wszystkim pojawia się poczucie winy, w końcu jak można spędzić aż tyle czasu z dala od swojego szkraba?

Bez względu na to jak długo i ciężko rozmyślałaś nad decyzją o powrocie do pracy i jak bardzo jesteś pewna tej decyzji, trzeba przygotować się na mieszane uczucia. Możesz poczuć się nawet winna pozostawiając dziecko pod czyjąś opieką, czy wracając do swojego dawnego stylu życia. Z pewnością natkniesz się także na kilka wybojów. Przygotowaliśmy garść wskazówek, dzięki którym być może powrót do pracy będzie dla ciebie mniej stresujący.

Ćwicz swoją nową rutynę

Może trochę potrwać, zanim dowiesz się jak zrównoważyć swoje nowe role, ale im szybciej to zrobisz, tym codzienne rutyny będą skuteczniejsze i lepiej zorganizowane. Zacznij już na kilka tygodni przed powrotem do biura. Postaraj się codzienny harmonogram ustawić tak, aby wyglądał tak samo jak po powrocie do pracy. To również dobry moment na przyzwyczajenie się do trudnej sztuki rozstawania się ze swoim dzieckiem. Ustaw budzik zgodnie z godziną, o której musisz wstawać do pracy, nie zapomnij o zapasie czasu, gdyby coś nie poszło zgodnie z harmonogramem oraz nie zapomnij o pozostawieniu dla siebie koła zapasowego na dni, kiedy dziecko lub jego opiekunka będą chorzy.

Karmienie piersią

Jeżeli twoje dziecko jest nadal karmione piersią, na kilka tygodni przed powrotem do pracy musisz zacząć przyzwyczajać je do butelek. Być może uda się karmienie zorganizować w taki sposób, by odbywało się tylko rano i wieczorem, a w dzień maluch spożywał już stałe produkty? Kwestia karmienia piersią wymaga starannego przeanalizowania przed powrotem do pracy.

Odpoczynek ponad obowiązkami

Jedną z najważniejszych skarg pracujących matek, jest ich przemęczenie. A kiedy jest się przemęczonym, dużo łatwiej jest się rozsypać na kawałki. Twoja potrzeba snu powinna przeważać nad wszelkimi obowiązkami domowymi. Zrobienie prania, czy doszorowanie kuchenki nie jest tak istotne, jak twój zdrowy odpoczynek. Zadbaj o to, aby twój partner również uczestniczył w obowiązkach domowych. Ponieważ w najbliższym czasie będziesz skazana na wcześniejsze wstawanie, zadbaj również o to by kłaść się spać stosunkowo wcześnie. Dzięki temu twoja doba się nie wydłuży, ale ty czas spędzisz dużo bardziej racjonalnie. Szukaj także wszelkich form pomocy i nie odtrącaj wyciągniętych do ciebie dłoni. Poproś babcię malucha o zabranie go na plac zabaw, a swoją siostrę o pomoc w umyciu okien w domu. Zwłaszcza, jeżeli bliscy sami deklarują się z chęcią pomocy.

Poświęć czas dla życia „macierzyńskiego”

Pewnie podczas urlopu macierzyńskiego poznałaś wiele nowych kobiet, które również są matkami. Nie rezygnuj z tych znajomości zbyt pochopnie. Relacje z innymi mamami są niezbędne, ponieważ zawierają w sobie dużą dawkę wsparcia emocjonalnego. Wypracuj sobie system, dzięki któremu będziesz mogła uczestniczyć w regularnych, weekendowych spotkaniach towarzyskich.

Pozostań w grze

Oczywiście, że pierwszy okres godzenia macierzyństwa z pracą zawodową nie jest łatwy i możesz być w tym czasie mocno zmęczona. Ale jednocześnie nie możesz pokazać swoim współpracownikom, że wypadłaś z firmowych ram albo, co gorsza, że jesteś gorszym pracownikiem tylko dlatego, że zostałaś mamą. Jest wręcz przeciwnie, bo dzięki nowej roli dużo lepiej godzisz wiele obowiązków i stałaś się prawdziwą mistrzynią planowania.

Na początku twój powrót do pracy nie będzie dla twojej rodziny łatwy. Potrzebujecie nawet kilku miesięcy, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Być może twój szef zgodzi się na pewne ustępstwa, takie jak elastyczny czas pracy, czy możliwość zdalnego wykonywania obowiązków chociażby przez kilka dni w miesiącu. Przed rozmową z kimś wyżej przygotuj konkretny plan. Tylko dzięki przedstawieniu twardych argumentów i dowodów, pokażesz swojemu szefowi, że jesteś bardzo wartościowym pracownikiem.

Jednocześnie pamiętaj, że to nie praca jest wartością samą w sobie. Twoim celem jest znalezienie zdrowej równowagi pomiędzy karierą, a życiem prywatnym. Liczne dowody pokazują, że jest to możliwe, chociaż nie zawsze proste.

Źródłowww.parents.com