Podarujmy przede wszystkim swój czas i swoją miłość

Nie możesz wyobrazić sobie większej ilości rzeczy w swoim domu? Nadmiar zabawek cię przeraża? Hojność znajomych w obdarowywaniu twoich dzieci prezentami nie ma granic? To moment, w którym warto zastanowić się, czy materialne rzeczy mają aż tak duże znaczenie dla dziecka. Okazuje się bowiem, że współczesne maluchy nierzadko mają już wszystko – poza czasem i zainteresowaniem ze strony swoich rodziców i rodziny.

Idealny prezent

Idealne prezenty to najczęściej te, nad których wyborem trzeba się długo zastanowić. Przemyślenie zakupu także świadczy przecież o stosunku do obdarowywanej osoby. Ale co w sytuacji, kiedy twoje dziecko posiada już bardzo wiele przedmiotów? Dar doświadczania, przygody i wspólnoty to coś, czego każdy maluch tak naprawdę potrzebuje, co realnie go rozwija. Jedyne, co każde dziecko musi mieć, to szansa na spędzanie większej ilości czasu ze swoimi najbliższymi.

Być może namówisz osoby obdarowujące twoje dziecko tysiącem gadżetów, aby zamiast spędzać czas w sklepach, spędzili go z obdarowywanym. Nawet wspólny spacer może stać się wspaniałą przygodą i szansą na pogłębienie więzi, zwłaszcza jeżeli będzie wzbogacony o atrakcje takie jak wyścig rowerowy, czy poszukiwanie skarbów. Zamiast kupować zabawkę-lwa lepiej jest pójść do ZOO i zobaczyć prawdziwe zwierzę. Jeżeli maluch przejawia talent i chce go rozwijać, dobrym pomysłem jest wykupienie dla niego specjalnych lekcji. Może to być nauka gry na instrumencie, taniec, nauka języka obcego. Zamiast inwestować w nowy zbiór zabawek, lepiej jest inwestować w relacje z najmłodszym pokoleniem. Czasami bardziej cieszą te wspólne chwile, niż najdroższy gadżet. I tego warto uczyć malucha od najmłodszych lat. W końcu czyjaś pamięć ma naprawdę olbrzymie znaczenie.

Jeśli prezent, to jaki?

Oczywiście nie znaczy to, że każdy prezent materialny jest zły i dziecko nie powinno mieć zabawek. Dobierając prezent dla niego postaraj się wybrać jednak taki, którego użytkowanie sprawi, że spędzicie razem trochę więcej czasu. Gry towarzyskie, planszowe nie tylko rozwiną u najmłodszych spostrzegawczość czy zdolność analitycznego myślenia, ale również pozwolą wzmocnić wasze rodzinne więzi. Dotyczy to zresztą także klocków. Wspólne tworzenie budowli to niezapomniane wspomnienia, a to silny kapitał na przyszłość. Dobre zabawki pozwalają maluchowi wyszaleć się artystycznie, stworzyć coś, z czego będzie dumny. Na przykład teatrzyk. Oglądanie improwizowanych przedstawień to niezwykłe doświadczenie. Dotyczy to wszystkich zabawek kreatywnych, DIY i eksperymentów. Dziecko z pewnością będzie chciało pochwalić się swoimi osiągnięciami. Innym rodzajem wartościowych zabawek są wszystkie te, które umożliwiają wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Rowery, hulajnogi, piłki to klucz do wspólnych zabaw, odbywania ciekawych wycieczek, zachęcają do spacerów i aktywności. Wymuszają także niejako spędzanie ze sobą czasu.

A więc nie tylko mniej, ale również mądrzej. Może warto kupić mniej produktów, ale za to wysokiej jakości, które posłużą dłużej i będą po prostu lepiej dopasowane do potrzeb malucha? Które pozwolą na tworzenie waszych wspomnień, waszych małych tradycji, do których chętnie będzie się wracało nawet po wielu latach?

Źródło: www.huffingtonpost.com