Niesamowite jajka wielkanocne

Okres wielkanocny to nie tylko czas wiosennych porządków i szykowania pysznych dań na Święta. To również okazja do przystrojenia domu na Wielkanoc oraz okres poświąteczny. Jednym z najbardziej znanych symboli, związanych z tym świętem, jest jajko. To znak narodzin nowego życia i odrodzenia. W dekoracjach można wykorzystywać je na wiele sposobów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Naturalnie nie każdy ma umiejętności i talent do stworzenia spektakularnych pisanek, czy misternych czekoladowych deserów w kształcie jajka. Jest jednak wiele sposobów na efektowne dekoracje, do wykonania których wystarczy chęć i kilka prostych przedmiotów. Przedstawiamy kilka z nich. Z powodzeniem mogą wykonać je rodzice wspólnie z dziećmi.

Niesamowite jajka wielkanocne dekoracja okienna
Źródło http://pin.it/K9EPFQI

Dekoracja okienna

Najprostszy sposób na dekorację, to sięgnięcie po już gotowe elementy. Zawieszone w oknie wiaderka z jajeczkami prezentują się interesująco – zarówno z punktu widzenia mieszkańców, jak i z zewnątrz. Do wykonania ich potrzebne są:

  • małe metalowe wiaderka z uchwytem (do kupienia m.in. w sklepach ogrodniczych)
  • kolorowe tasiemki tekstylne (z pasmanterii)
  • jajeczka w kolorowych pazłotkach
  • opcjonalnie: farby

Wiaderka zawieszamy na tasiemkach i zawiązujemy na karniszu. Niech wstążki będą różnej długości. Do środka wsypujemy jajeczka. Wiaderka można pomalować farbami – w kropki lub inny dowolny wzór.

Niesamowite jajka wielkanocne - Jajo z niespodzianką
Źródło: http://pin.it/DWuEyrx

Jajo z niespodzianką

Szukacie oryginalnego wielkanocnego wypieku? Czekoladowe jajo wypełnione słodkościami z pewnością zaskoczy Waszych bliskich. Jego wykonanie jest niezwykle proste, ale końcowy efekt robi wrażenie. Potrzebne są:

  • kruche ciasto z kakao
  • lukier do ozdoby
  • pisaki dekoracyjne
  • kolorowe cukiereczki

Kruche ciasto przygotowujemy według podstawowego przepisu, z dodatkiem kakao, aby uzyskało kolor brązowy. Formujemy dwa placuszki w kształcie jajka oraz dwa lub trzy wałeczki odpowiadające ich obwodowi. Pieczemy je. Wałeczki, za pomocą lukru, przyklejamy do jednego z jajek. Tak powstałą „szkatułkę” wypełniamy kolorowymi cukiereczkami. Drugie jajo z ciasta dowolnie ozdabiamy z jednej strony lukrem i pisakami do dekoracji. Przykrywamy nim „szkatułkę”. Tak przygotowane jajko z niespodzianką jest ciekawą ozdobą stołu wielkanocnego.

Proste i efektowne pisanki

Spektakularne pisanki wydrapywane bądź przygotowane z użyciem wosku robią wrażenie, jednak do ich wykonania potrzeba wprawy i szczególnych zdolności. Można jednak udekorować jajka w dużo prostszy sposób i również cieszyć się pięknym efektem. Potrzebujemy:

Takie pisanki są minimalistyczne, ale dzięki wykorzystaniu brokatu nie prezentują się zbyt skromnie. Wydmuszki przygotowujemy przy okazji robienia ciast, do których potrzebne jest ich wnętrze. Ostrożnie je myjemy i osuszamy. Klejem z brokatem (najlepiej w tubce z aplikatorem) dekorujemy wydmuszki. Proste wzory, takie jak kropki, paski lub częściowe pokrycie jajka brokatem wygląda naprawdę ciekawie, kiedy wszystkie pisanki umieścimy razem w jednym koszyku bądź na półmisku. Warto najpierw upewnić się, czy brokat dobrze wysechł. Aby nie rozmazał się, wydmuszki można malować i suszyć nadziane na patyki od szaszłyków.