Pojawienie się na świecie malucha nie musi zmieniać wakacyjnych planów całej rodziny – ten świat można zacząć zwiedzać wspólnie. Spośród szeregu możliwości noclegowych, jak hotele, pensjonaty czy prywatne kwatery, warto zastanowić się nad kempingiem. Dzięki niemu lato z pewnością zostanie zapamiętane!
Morze, góry, las?
Planując rodzinne wakacje na kempingu, zacząć powinniśmy od wyboru odpowiedniego miejsca. Na co zwracać uwagę?
Najpierw zdecydować musimy o lokalizacji: czy interesują nas kempingi polskie, czy zagraniczne. Następnie o tym, czy wakacje spędzić chcemy nad morzem, w górach, czy np. pośrodku lasu, nad jeziorem. Kempingi często usytuowane są w pobliżu lokalnych atrakcji, a sposobem organizacji przypominają ośrodki hotelowe – mają m.in. bezpośrednie wyjścia na plażę. Oprócz tego, coraz częściej na ich terenie znajdują się też parki wodne czy bogate zaplecza restauracyjne. To właśnie dostępna infrastruktura pola powinna pomóc nam w podjęciu ostatecznej decyzji.
Udogodnienia…
Szczególne znaczenie będzie mieć więc to, czy wybrane przez nas pole jest ogrodzone, teren jest oświetlony i stale nadzorowany, a stanowiska do obozowania są wydzielone. Na bezpieczeństwo wpłynie też oddalenie od głównej drogi dojazdowej.
Na polu kempingowym musi być dostępny punkt poboru wody pitnej oraz pełen węzeł sanitarny (z ciepłą wodą!) – jeśli zdecydujemy się na domki kempingowe niewykluczone, że to w nich znajdą się łazienki. Wybierając się na wakacje z dziećmi (szczególnie mniejszymi) sprawdźmy, czy na terenie kempingu dostępne są urządzenia do prania, prasowania i suszenia odzieży. Będzie to duże ułatwienie, szczególnie, że dziecięce ubranka brudzą się w tempie ekspresowym.
Przydatna będzie też instalacja do podłączenia własnych urządzeń elektrycznych – chociażby po to, aby podpiąć radio czy naładować baterię aparatu fotograficznego, którym uwieczniamy nasz pobyt.
… i atrakcje
Spróbujmy też zobaczyć wybrany kemping oczami swojego dziecka. Czy po całodniowym zwiedzaniu będzie jeszcze gdzie zagrać w piłkę lub pobawić się na placu zabaw? Czy będziemy mogli wspólnie skorzystać np. z salonu gier albo basenu? Coraz częściej kempingi oferują obecność animatorów, którzy prowadzą zajęcia grupowe dla dzieci – ruchowe czy edukacyjne. Warto więc i na to zwrócić uwagę, myśląc o wspólnych wakacjach z naszym malcem.
Z drugiej strony – czas na sen będzie równie ważny. Sprawdźmy, czy niedaleko naszego obozowiska nie będzie znajdować się np. dyskoteka. Pamiętajmy, że na polach kempingowych także obowiązuje cisza nocna, a jeśli ktoś będzie nam (i naszym dzieciom) ją zakłócać, nie wahajmy się i zwróćmy na to uwagę obsłudze.
Przygotowania czas zacząć!
Kiedy już wybierzemy miejsce, pora zacząć… przygotowania! W ramach nich spakować musimy nie tylko odpowiedni ekwipunek. Dobrze nasze dzieci oswoić z tym, co przeżyją na polu kempingowym. Na przykład: spaniem w namiocie.
Pola kempingowe oferują kilka możliwości noclegowych – jednym z ciekawszych (z pewnością dla dziecka) jest namiot. Jeszcze przed wyjazdem rozstawcie go w ogrodzie, wspólnie nadmuchajcie materace, zorganizujcie jakąś zabawę albo opowiedzcie sobie o tym, jak będą wyglądały nadchodzące wakacje. Jeśli dzieci boją się ciemności – pospacerujcie wcześniej po ogrodzie nocą, zabierzcie latarki lub lampki. Dzięki temu maluchy przyzwyczają się do spędzania czasu bliżej natury.
Walizki spakowane
Nie mniej ważne będzie zabranie wszystkich potrzebnych rzeczy. Od naszego przygotowania będzie zależało to, jak przyjemny okaże się nasz wypoczynek. Za pakowanie dobrze jest się zabrać kilka dni wcześniej (przez to unikniemy przykrych niespodzianek, wynikających z zapomnienia o czymś). Przydatna może okazać się lista niezbędnego wyposażenia.
Mimo że na polu kempingowym powinien znajdować się punkt pierwszej pomocy, warto zabrać ze sobą apteczkę, a kilka plastrów mieć zawsze pod ręką. Dla mniejszych dzieci zabrać trzeba łóżeczko turystyczne czy nocnik, chociaż coraz więcej kempingów daje możliwość wypożyczenia takiego wyposażenia.
Zabawa to podstawa!
Nie zapomnijcie o zabawkach! Dzięki temu nasze pociechy na pewno nie będą się nudzić. Sprawdzą się książeczki (szczególnie tematyczne – o naturze, lesie, morzu, górach czy faunie i florze), gry karciane i gry podróżne, z których będziecie mogli korzystać całą rodziną. Przydadzą się też zabawki do piasku oraz wszelkie akcesoria do zabaw ruchowych – frisbee, skakanki czy piłeczki. Warto wziąć także ulubioną maskotkę lub zabawkę (samochodzik, laleczkę), która umili czas spędzony w podróży.
Wakacje to także świetna okazja do tego, by nauczyć się czegoś nowego. Biwakowanie szczególnie sprzyja nauce odpowiedzialności i samodzielności. Ciekawym zajęciem będzie też np. nauka chodzenia z kompasem czy poznawanie mapy.
Smakowite wakacje
Bardzo istotny jest też czas jedzenia. Warto go wykorzystać inaczej niż w domu i zaplanować zabawne, jeszcze bardziej kolorowe niż zwykle posiłki. Potrawy przygotowywane na ogniu są zawsze bardziej smaczne od tych gotowanych standardowo – można to wykorzystać. Oczywiście, pilnując w tym czasie swoich pociech!
Wygodniejsze będzie też wcześniejsze zaplanowanie posiłków i przygotowanie wszystkiego w miarę możliwości. Dobrym pomysłem jest spakowanie jedzenia i przypraw do pojemników czy woreczków (i opisanie ich). Przez to nie trzeba będzie zabierać ze sobą wszystkich opakowań, a prowiant zajmie mniej miejsca w bagażu.
Ku przygodzie!
W trakcie wyjazdu nie można zapomnieć o podstawowej kwestii: na wakacje wyjeżdżamy po to, aby wypocząć i dobrze się bawić! Nowe miejsca i nowe przygody przeżyte zostaną jednak jeszcze intensywniej, jeśli – jako rodzice – będziemy do nich dobrze przygotowani.