Jaka pozytywka jest najlepsza dla niemowlaka?

Pozytywka, to poza karuzelą nad łóżeczko, jedna z pierwszych zabawek kupowanych dla niemowlaka. Na rynku produktów dziecięcych wybór jest jednak na tyle duży, że nierzadko trudno jest zdecydować się na konkretny model. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym właściwie różnią się między sobą pozytywki.

Rodzaj muzyki

Dokonując wyboru pozytywki, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj melodii, jaką ona oferuje. To ważne nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców, bo muzyki będą oni słuchać na okrągło. Powinna mieć ona spokojny rytm, który doskonale ukoi dziecko i pozwoli mu się zrelaksować po dniu pełnym intensywnych bodźców. Kojąca muzyka przyda się do uśpienia malca i opanowania jego napadów płaczu, gdy maluszek na przykład cierpi z powodu kolek. Muzyka może być również wesoła, poprawi wówczas dziecku humor i będzie dobrym towarzyszem zabawy.

W momencie, kiedy dziecko intensywnie płacze i nie daje się niczym uspokoić, rodzice także stają się rozdrażnieni. Zmęczenie i martwienie się zdrowiem niemowlaka to mieszanka prawdziwie wybuchowa. Dobrze wówczas zrelaksować się przy znanej melodii. Pozytywka więc to odpowiedni zakup nie tylko ze względu na malucha.

Właściwym wyborem jest muzyka, którą samemu potrafi się zanucić. Wówczas nawet gdy pozytywki nie będzie pod ręką, można przywołać znaną melodię. Ewentualnym wyjściem jest zakup dwóch pozytywek: jednej z melodią usypiającą, idealną do snu, a drugiej z bardziej żwawą, działającą jako zabawka w ciągu dnia. Muzyka może dawać dziecku wyraźny sygnał tego, co będzie się z nim działo w najbliższym czasie, pomoże również uporządkować dzień.

Rodzaj zabawki

Jeżeli planujesz zakup tylko jednej pozytywki, dobrym wyborem jest taka w wersji pluszowej. Wówczas niemowlak będzie jej nie tylko słuchał, ale może również przytulić ulubioną zabawkę. Kojarzyć mu się będzie z czymś miękkim, pozytywnym i bezpiecznym. Pozytywka w formie pluszowej zabawki powinna mieć wyjmowany mechanizm, dzięki któremu całość będzie można wyprać. Praktycznym dodatkiem do niej jest także zawieszka, umożliwiająca łatwy montaż przy łóżeczku, wózku, czy foteliku samochodowym. Pluszowe pozytywki nie są duże, idealne do rączek dziecka, dzięki czemu maluch może je zabrać ze sobą na spacer. Przykładem jest pluszowa pozytywka dla niemowląt w formie owieczki od Moulin Roty.

W przypadku chęci zakupu dwóch modeli, jeden może być pluszowy, natomiast drugi bardziej dekoracyjny, stojący obok łóżeczka. Idealnym przykładem jest pozytywka-lampka L’Oiseau  Bateau w różnych wzorach. Delikatne światło ułatwi zasypianie. Innym wyborem może być wiszący kinkiet motylki marki Haba albo pozytywka w formie drewnianej figurki dla chłopca i dziewczynki od Vilac. Ważne, aby wybrać produkt wysokiej jakości, ze wszystkimi atestami, by dziecko w zabawie nie zrobiło sobie pozytywką krzywdy.

Najważniejszą rolą pozytywki jest uspokojenie dziecka. Właśnie z tego powodu dobrze jest zrezygnować z produktów o bardzo kontrastowych, drażniących barwach. Delikatne pastele są milsze dla dziecka i naprawdę mają kojącą moc. Z pewnością pozytywka będzie ulubioną zabawką niemowlaka i pozostanie we wspomnieniach dziecka na wiele lat, warto więc wybrać coś wyjątkowego.