Jaka karuzela jest najlepsza dla niemowlaka?

Spoglądając na rozkosznego brzdąca zainteresowanego poruszającą się nad jego głową karuzelą, łatwo jest zapomnieć, że zaledwie kilka minut wcześniej był to mały, płaczący potworek. Karuzele montowane nad łóżeczko to świetne narzędzie służące rozrywce dziecka, ale także dobry uspokajacz. Na rynku wybór jest jednak tak olbrzymi, że trudno od razu znaleźć swój ideał.

Dlaczego warto korzystać z karuzeli?

Na początku swojego życia twoje dziecko będzie spędzać dużo czasu leżąc na plecach. Zamiast skazywać go na wpatrywanie się w nudny, płaski sufit, wielu rodziców decyduje się kupić maluchowi karuzelę, aby dać mu interesującą i stymulującą zabawkę.

Istnieją dwa główne rodzaje karuzelek dla dzieci. Pierwszy to te przyczepiane do boczku łóżeczka, drugi – karuzele przyczepiane do sufitu. Przez wiele lat to właśnie ten drugi rodzaj był jedynym dostępnym dla rodziców. Ich wadą jednak jest konieczność instalowania haka w suficie. Dlatego współcześnie zdecydowanie większą popularnością cieszą się te, które są montowane do łóżeczka. Trwa to zaledwie kilka sekund.

Na co zwracać uwagę w trakcie wybierania karuzeli?

Przede wszystkim warto wybrać model, który się porusza. Do wyboru są karuzele napędzane wiatrem lub obsługiwane mechanicznie. Te bez mechanizmu są bardzo lekkie, więc ich ruch łatwo jest wywołać delikatnym poruszeniem. Niektórzy rodzice w tym celu wykorzystują na przykład wentylator elektryczny. To dobre rozwiązanie latem, ale zupełnie nieprzydatne zimą. Dlatego większość osób decyduje się jednak na zakup karuzelki z silniczkiem. Wystarczy włożyć do niej baterie i wcisnąć przycisk, aby kolorowe ozdoby zaczęły się poruszać.

Dawno minęły czasu, kiedy karuzela robiła niewiele więcej, ponad poruszanie się w kółko. Nowoczesne modele nie tylko obracają się, ale mogą również poruszać się w górę oraz w dół, a nawet naprzemiennie obracać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara oraz przeciwnie. Jeżeli twoje dziecko uwielbia oglądać obiekty poruszające się w różnych kierunkach, rozważ zakupienie karuzeli z więcej niż jedną osią ruchu. Jednocześnie taki mechanizm musi być zainstalowany poza zasięgiem rączek dziecka.

Karuzele dla dzieci występują w setkach wzorów, z których każdy zawiera inne zabawki. Zanim staniesz przed tym wyborem, przyjrzyj się jakie preferencje ma twoje dziecko. Może maluch kocha samochody? Małpki? Albo misie? Dzięki dobraniu czegoś zgodnego z preferencjami niemowlaka, istnieje szansa, że będzie się on zabawką bawił dłużej.

Rodzaj łóżeczka także ma znaczenie przy wyborze karuzelki. Jeżeli łóżeczko twojej pociechy jest nietypowe, przed zakupem konkretnego modelu warto upewnić się, że będzie on pasował. Niektóre modele lepiej pasują do mebli z zaokrąglonymi krawędziami, inne natomiast do tych kwadratowych. Próba instalacji nieodpowiedniej karuzelki może spowodować uszkodzenie łóżeczka.

Wielu rodziców zwraca uwagę na estetykę karuzeli, to znaczy na to, czy pasuje ona do wystroju pokoju. Wybór jest tak duży, że zawsze można znaleźć motyw podobny do już wykorzystanego w dekoracjach pomieszczenia.

Pozytywka z przyjaznymi melodiami to także plus karuzelki. Pomaga ona ukoić dziecko. Istnieją modele, w których pozytywkę należy nakręcić samodzielnie, przy pomocy odpowiedniego klucza. Melodyjka nie trwa zbyt długo i za każdym razem trzeba ją ponownie uruchomić. Są także karuzelki z pozytywką zasilaną bateriami. Niektóre pozwalają na przykład na wybranie jednej z kilku melodii. Każdy model będzie odtwarzał muzykę przez inny czas. Niektóre robią to przez 20 minut, inne – przez kilkadziesiąt sekund. Z muzyką wiąże się także poziom głośności. Powinna być ona miękka, kojąca i melodyjna.

Niestety, w sklepach spotkać można również karuzelki, które nie zostały zaprojektowane z myślą o dzieciach. Nie ma bowiem znaczenia, jak wygląda ona od góry lub z boku, ważny jest wygląd urządzenia od spodu. To właśnie ten widok oglądał będzie maluch. Dlatego ważne jest, aby rodzice sprawdzili jak wybrany przedmiot prezentuje się również z tej perspektywy. W końcu to zabawka dla dziecka, nie dla dorosłych.

Ostatnią kwestią, którą należy rozważyć przed zakupem karuzelki, jest miejsce jej powieszenia. Bo chociaż łóżeczko wydaje się być oczywiste, to można również zdecydować się na instalacje karuzelki na przykład nad przewijakiem. Po prostu – musi być ona w zasięgu wzroku niemowlaka.

Dodatkowe funkcje

Karuzelki, poza obracaniem się i wydawaniem dźwieków, mogą mieć także szereg dodatkowych funkcji, w tym:

  • migające światła,
  • projekcyjne światełko nocne,
  • klips, który umożliwia montaż na przykład na wózku,
  • wymienne zabawki, które umożliwiają zabawę w ciągu dnia,
  • kojące dźwięki do spania,
  • możliwość sterowania za pomocą pilota,
  • świecenie w ciemności.

Żaden model nie będzie wyposażony w nie wszystkie, dlatego warto pójść na kompromis i wybrać jak najlepiej.

Jaka karuzela nad łóżeczko turystyczne?

Niemowlak także może udać się w podróż albo z wizytą, na przykład do dziadków. Wówczas idealnie sprawdzi się składane łóżeczko turystyczne. Także w takim przypadku można zamontować karuzelę. Jednak z powodu cienkich ścianek takiego łóżeczka, niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniego uchwytu. Taki uniwersalny model pozwoli na użytkowanie karuzelki zarówno w standardowym łóżeczku, jak również w jego wersji mobilnej.

Kiedy zamontować karuzelę nad łóżeczkiem?

Wielu rodziców zastanawia się również, kiedy jest odpowiedni moment na zamontowanie karuzelki nad łóżeczkiem niemowlaka. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji malucha. Nie warto tego robić zbyt wcześnie, ponieważ noworodek może jeszcze nie potrafić skupić na niej wzroku, dodatkowo na początku świeżo upieczeni rodzice chcą mieć jak najlepszy dostęp do łóżeczka dziecka. Zazwyczaj idealny moment na montaż nowego nabytku to wiek około 4 tygodni. Łatwo to zaobserwować po tym, że dziecko skupia wzrok na wirujących zabawkach i po prostu karuzela sprawia mu olbrzymią radość.

Karuzelka nad łóżeczko, to element wyposażanie pokoju malucha, który sprawdza się u większości dzieci. Zabawka stymuluje wzrok, wspiera rozwój motoryki, a dodatkowo jest atrakcją, dzięki której rodzice zyskują kilka minut w ciągu dnia wiedząc, że maluszek dobrze się bawi. Pomaga także w zasypianiu, a to cenna pomoc dla młodych rodziców.