Jak zabezpieczyć dziecięcy rower przed kradzieżą?

Wiosna i lato to czas, w którym dzieci chętnie korzystają ze swoich rowerków biegowych, hulajnóg i „prawdziwych” rowerów. Trudno ograniczać tę dziecięcą aktywność, ale z drugiej strony, rodzice obawiają się, by sprzęt jeżdżący pozostawiony pod sklepem, szkołą, przedszkolem lub cukiernią, nie padł ofiarą złodzieja lub żartownisia. Istnieje kilka pomysłów na to, jak zabezpieczyć swoją własność.

Jak wyrobić w dziecku zwyczaj pilnowania swojego sprzętu?

Przede wszystkim należy postarać się, by w dziecku wyrobić zwyczaj pilnowania swoich rzeczy i zostawiania ich w bezpiecznym miejscu. Jeżeli maluch nie będzie pamiętać o zapięciu zabezpieczenia, na nic zda się jego zakup. Rowery i hulajnogi muszą być zostawiane tylko w miejscach do tego przeznaczonych, przede wszystkim na stojakach. Warto uczyć dziecko, że nawet we własnym ogródku nie wolno po prostu porzucać swojego roweru, a za każdym razem odstawiać go we właściwe miejsce. Nawet, jeżeli do sklepu ma się wejść tylko na krótko i tak należy przypiąć rower. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony, a dobry nawyk przyda się na przyszłość. Takie odstawianie przedmiotów na miejscu to także nauka dbania o posiadane przez siebie rzeczy, by nie uległy one zniszczeniu.

Jakie zabezpieczenie wybrać?

Istnieje wiele form zabezpieczeń rowerowych. Przede wszystkim warto wybrać rozwiązania markowe, które dają większą pewność skuteczności. Może to być na przykład elastyczna linka lub U-Lock. U-Lock jest formą stalowego, solidnego pałąka, który przekłada się przez ramę oraz miejsce, do którego chce się rower przypiąć. To bardzo porządna konstrukcja, która jest niemalże niemożliwa do sforsowania przez złodzieja, który nie jest profesjonalistą.  Takie zabezpieczenie, pomimo swoich niewątpliwych zalet, ma także zdecydowane wady. Jest ono dość drogie, dodatkowo ciężkie, a więc kłopotliwe w codziennym noszeniu. O ile nie jest to problem dla dorosłych cyklistów, to w przypadku dzieci jest to spore utrudnienie. Na szczęście istnieje sposób na ochronę rowerków i hulajnóg przeznaczony dla najmłodszych.

Zapięcie rowerowe Puky

Marka Puky, producent rowerów i hulajnóg, w swoim asortymencie ma również zapięcia rowerowe. To kolorowe gadżety, które wyglądają bardzo atrakcyjnie, a więc dzieci chętnie będą z nich korzystać i nie zapomną o przypinaniu swojego rowerku. Zapięcie jest dostępne w kolorze zielonym, różowym i niebieskim. Posiada ono czterocyfrowy kod, który umożliwia bezpieczne odpięcie swojego sprzętu. Długość linki to aż 1,2 metra, a jego grubość – 1 centymetr. To wystarczające zabezpieczenie przed żartami kolegów, którzy na przykład mogą schować rower, a także przed amatorskimi złodziejami. W ten sposób można również zapewnić bezpieczeństwo rowerowym kołom.

Zapięcie rowerowe to taki sam niezbędne gadżet, jak kask dla każdego posiadacza roweru, hulajnogi, a nawet rowerka biegowego. Warto dzieci już od początku ich przygody z jednośladami przyzwyczajać do odruchu ich zabezpieczania. Dzięki temu prawdopodobieństwo kradzieży jest dużo mniejsze. A uśmiech nie zniknie z buzi malucha.