Co zrobić z niewykorzystanymi prezentami?

Znasz tę sytuację, kiedy połowa prezentów, które otrzymuje twoje dziecko, leży niewykorzystana? To dość przykre, ale niestety nieuniknione, jeśli rodzina i znajomi kupują dziecku bardzo wiele, nie zawsze dopasowanych zabawek, czy ubrań. Można wówczas przekazać ich część komuś, kto bardziej się z nich ucieszy.

Dobry zwyczaj

Praktycznym rozwiązaniem jest przekazanie rzeczy używanych, z których dziecko już wyrosło lub nie wykorzystuje ich, aby zrobić miejsce na nowe. Jest to zwyczaj, który stanowi bardzo dobre przyzwyczajenie na przyszłość, warto więc je zaszczepić już w dzieciństwie: „nie należy kupować nic nowego, dopóki nie zrobi się na to miejsca w swoim domu”. W rozmowie z dzieckiem podkreślaj, że jest wielu rówieśników, którzy ucieszyliby się z przedmiotów, które leżą zapomniane w rogu szafy lub pod łóżkiem.

Pamiętaj, abyście wspólnie zajęli się wybieraniem przedmiotów do oddania i ich spakowaniem. Oddawać należy tylko rzeczy w bardzo dobrym stanie, niezniszczone. Wytłumacz maluchowi, że on także ucieszyłby się z prezentów, którymi jeszcze z przyjemnością może się bawić.

Propozycja, nie zmuszanie

Pamiętaj, że zmuszanie dziecka do oddawania swoich rzeczy nie jest dobrą metodą. Dużo lepszym sposobem, polecanym przez psychologów, jest za to proponowanie tego samego, jednak tak, aby decyzja wyszła już od niego. Jeżeli nowa zabawka nie została nawet tknięta przez kilka tygodni, warto porozmawiać o tym z maluchem. Powiedz mu, że chociaż jemu zabawka nie odpowiada, to może stać się wspaniałym prezentem dla kogoś innego.

Innym podejściem jest wprowadzenie rutyny oczyszczania starych zabawek i ubrań, aby znaleźć miejsce na nowe rzeczy. Ciekawym pomysłem jest używanie w tym celu na przykład pudełek, w których dziecko dostało prezenty świąteczne. Można stworzyć prawdziwy rytuał, w którym nie tylko dzieci, ale również dorośli, pozbywają się swoich rzeczy.

Takie podejście uczy dzieci uważnego kupowania, czy proszenia o kupowanie nowych zabawek i ubrań. Żyjemy w kulturze obfitości, ciągle pragniemy czegoś więcej, niż już posiadamy, a jednocześnie nie mamy miejsca na przechowywanie nowych rzeczy. Nie bez znaczenia jest utrzymanie czystości i porządku w swoim domu. Cudownym darem, który można przekazać swojemu dziecku, jest nauczenie go, że nie musi zachować wszystkiego. Dzielenie się jest wielką wartością. Nie warto przywiązywać się do rzeczy, których nawet się nie używa.

Rutynę sprzątania można wprowadzić nie tylko po świętach Bożego Narodzenia, ale także przed urodzinami dziecka i przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Tak naprawdę to od was zależy, z jaką częstotliwością i kiedy będziecie to robić. Przyzwyczajenie dziecka do dawania i dzielenia się, z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Źródło: chicagotribune.com