Co na roczek dla chłopca? Przegląd propozycji – jesień 2016

Pierwsze urodziny dziecka to ważne wydarzenie w życiu rodziców i całej rodziny. Jednym z największych dylematów, przed którymi stają rodzice, dziadkowie, chrzestni i inni zaproszeni na urodziny goście jest: co kupić chłopcu na roczek? Jaka zabawka sprawi mu prawdziwą przyjemność?

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu zabawki?

Przy wyborze zabawki, oprócz tego najważniejszego kryterium “czy zabawka się spodoba” istotne są jeszcze inne aspekty. W poszukiwaniu prezentu na roczek dla chłopca warto zadać sobie takie pytania:

Czy zabawka jest dopasowana do wieku oraz umiejętności chłopca?

Jeżeli zabawka ma spełniać swoje zadanie, czyli uczyć i bawić, powinna być dostosowana do etapu rozwoju chłopca i jego wieku. Jeśli zabawka będzie zbyt dziecinna lub za bardzo zaawansowana (np. puzzle składające się ze zbyt wielu elementów), wówczas nie zainteresuje dziecka, a nawet może być przyczyną wypadku (zbyt małe elementy, które może połknąć).

Każda zabawka pochodząca od renomowanego producenta zazwyczaj posiada na opakowaniu podany przedział wiekowy, do jakiego  jest rekomendowana. Warto kierować się sugestiami producentów w tym zakresie.

Czy jest bezpieczna?

Przed zakupem sprawdźmy, czy prezent jest bezpieczny dla rocznego dziecka. Na zabawce musi się znajdować  oznaczenie CE, które informuje,   że to  produkt spełniający wszystkie unijne normy bezpieczeństwa.

Powinnyśmy być szczególnie uczelni na jedno z ostrzeżeń:  “Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat”.  Zawracajmy też uwagę na materiały, jakie zostały wykorzystane do produkcji np.  czy zabawka nie zawiera BPA i ftalanów.

Jak jest wykonana?

Zabawka dla chłopca musi być solidnie wykonana, ponieważ roczny maluch jest zdolny do… wszystkiego! W przypadku prezentu dla dziecka nie warto oszczędzać i kupować zabawki no name. Tylko renomowany,  sprawdzony producent zagwarantuje odpowiednią jakość wykonania. Wówczas będziemy mieli pewność, że samochód czy układanka  nie rozpadnie się w rękach malucha podczas “intensywnej” zabawy.

Czy ma walory edukacyjne?

Dobra zabawka powinna wspierać rozwój malucha. A to szczególne ważne jest w przypadku rocznego chłopca, ponieważ w tym okresie następuje dość intensywny czas rozwoju motorycznego oraz intelektualnego. Warto mieć to na uwadze i szukać zabawki, która oprócz dobrej zabawy, stymuluje rozwój.

Wyposażeni w podstawową wiedzę dotyczącą  wyboru zabawki, możemy rozpocząć przegląd zabawek, które nadadzą się na prezent na roczek od chrzestnego, dziadków i pozostałych członków rodziny.

Wózek do nauki chodzenia

Idealny prezent.  Szczególnie, jeżeli dziecko dopiero stawia pierwsze kroki i zafascynowane jest… przemieszczaniem.  Podczas wyboru istotne jest, aby wózek był solidnie wykonany oraz był stabilny. Interesującym rozwiązaniem jest drewniany wózek z systemem hamowania. Daje on możliwość regulowania prędkości jazdy wózka, dzięki czemu wózek dostosowuje się do chodu malucha. Kolorowy, wykonany z drewna, z gumowymi kółkami nie tylko przyda się do nauki chodzenia, ale również transportu zabawek i samochodów.

Czerwony wózek drewniany marki Vilac, z hamulcem.

Jeździk

Jak wspominaliśmy wcześniej, na okres 12-18 miesięcy przypada czas intensywnego rozwoju fizycznego. Dziecko uczy się chodzić a samo przemieszczanie jest dla niego niezwykle fascynujące. Jeśli nauczy się już chodzić, będzie chciało rozwinąć szybsze prędkości. Z tego powodu bardzo dobrym pomysłem jest zakup dla chłopca jednego z jeździków, które pomogą w doskonaleniu umiejętności chodzenia oraz odkrywania nowego wymiaru przemieszczania. A jakim samochodem jeździ się najszybciej? Oczywiście wyścigówką Formuły 1. Jeżeli zależy nam na oryginalnym prezencie i chcemy zobaczyć błysk w oku swojego synka, chrześniaka czy wnuka, warto zastanowić się nad zakupem samochodu w stylu retro. Takim  jak wyścigówka- jeździk od firmy Vilac. Samochód, oprócz niecodziennego designu,  posiada również szeroki rozstaw kół oraz kierownicę z systemem ograniczenia skrętu. Te elementy zminimalizują… ryzyko wywrotki.

Biały jeździk retro marki Vilac

Na biegunach

Konik na biegunach to klasyka prezentów. Nie dość, że z takiego “bujanego” prezentu chłopcy mają wiele frajdy, to jeszcze przy okazji ćwiczą zmysł równowagi. Jeżeli chcemy wyjść poza schematy,  zamiast konika kupmy naszemu roczniakowi wilka na biegunach. To prezent, który pewnością wpadnie w jego gusta.  Kolorowy,  drewniany szalony wilk T’es Fou Louloup na biegunach nie tylko zabawnie wygląda, ale również sprawi wiele radości. Wilk ma żywe kolory a jego konstrukcja jest solidna, bezpieczna dla najmłodszych.

Wilk T'es Fou Loulou na biegunach, z chłopczykiem

Auto

Samochód to prezent, z którego zawsze ucieszy się każdy chłopiec. Chłopcom,  którzy ukończyli roczek,  najlepiej kupować duże samochody o kształtach, które można łatwo chwycić. Prawdziwą frajdę sprawi mu samochód, którym może samodzielnie sterować.

Autko zostało specjalnie przygotowane dla dzięki powyżej 1 roku życia. Pilot sterujący jest łatwy w obsłudze. Dziecko może się nim bawić samodzielnie lub z niewielkim wsparciem rodzica. Sterowana wyścigówka oprócz tego, że szybko się przemieszcza, to dodatkowo trąbi, świeci, miga i kręci młynki a po napotkaniu przeszkody sprawnie zawraca. Tego typu podarunkiem na roczek dziecko będzie się bawić z wielką radością. A przy okazji będzie rozwijać sprawność wzrokowo – ruchową.

Dwa autka B.Toys z pilotem

Zabawki do ciągnięcia

To ostatnia kategoria zabawek, którymi warto zainteresować się w poszukiwaniu prezentu na roczek dla chłopca. Dzieci uwielbiają ciągać za sobą wszelkiego typu przedmioty, dlatego warto tę potrzebę zaspokoić. Zabawki do ciągnięcia ćwiczą w dziecku nie tylko koordynację ruchową i  zmysł równowagi. Dzięki nim  m.in. dziecko poznaje związek przyczynowo-skutkowy między jazdą a ciągnięciem sznurka. Chłopcy w każdym wieku uwielbiają pociągi, dlatego dla malucha znakomitym prezentem od chrzestnego będzie drewniany pociąg z królikami Le Toy Van. Ta drewniana zabawka  wykonana jest z wysokiej jakości materiałów oraz farb ekologicznych. Pociąg składa się z trzech wagoników, w których  pasażerami są mama królik, dzieci oraz… marchewki . Dziecko  nie tylko porusza pociągiem, ale również uczy się dopasowywać kształty, elementy i  poznaje liczby.

Chłopczyk z drewnianym pociągiem do ciągnięcia

Pierwsze urodziny to ważny okres zarówno dla rodziców, jak i dla solenizanta. A prezent w postaci kolorowej,  estetycznej,  solidnie wykonanej i bezpiecznej zabawki  sprawi maluchowi wiele frajdy.