Aktywna mama to aktywne dziecko – jak zaszczepić w dziecku miłość do sportu?

Początek roku to dobry moment, aby wyznaczyć sobie nowe cele. Jeżeli jesteś mamą, to być może jednym z punktów Twojego noworocznego planu jest: “Spędzać ze swoim dzieckiem więcej czasu”. Jak zorganizować aktywny wypoczynek i zainteresować przedszkolaka sportem?

Niepokojące statystyki

Pokutuje przekonanie, że dzieci nie trzeba zachęcać do ruchu. Tymczasem współcześnie już nawet najmłodsi mają styczność z urządzeniami, które zapewniają rozrywkę na długie godziny – wymienić wystarczy smartfona i komputer. Efekt? Dzieci w wieku przedszkolnym często wolą spędzać czas wolny przy grze komputerowej zamiast na świeżym powietrzu ze swoimi rówieśnikami. Taki styl życia wiąże się jednak z poważnymi konsekwencjami.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że z roku na rok na świecie przybywa dzieci borykających się z nadwagą i otyłością. Jak temu zapobiec? Każdy rodzic ma ogromny wpływ na to, czy jego dziecko będzie w przyszłości aktywne fizycznie – dorośli są dla dzieci wzorem do naśladowania. Wystarczy, że pokażesz swojemu maluszkowi, że uprawianie sportów to doskonała zabawa i świetna alternatywa dla rozrywki przed komputerem.

Jak zacząć ćwiczyć z dzieckiem?

Kilka miesięcy po porodzie wiele kobiet podejmuje wyzwanie – zaczyna ćwiczyć, aby odzyskać dawną sylwetkę. Ty również? Niektóre ćwiczenia bez problemu możesz wykonać z dzieckiem u boku. To także sposób, aby mieć na oku maluszka i przyzwyczajać go np. do porannych lub wieczornych ćwiczeń. Kilkuletnie dziecko najpewniej będzie Cię będzie naśladować Twoje ruchy – dla niego będzie to po prostu dobra zabawa.

Starsze dzieci warto zabierać nie tylko na dłuższe wycieczki piesze lub rowerowe, lecz także małymi krokami pokazywać różne dyscypliny sportowe. Zima to idealny czas, aby wybrać się całą rodziną na lodowisko. Letnie popołudnia można spędzać na grze np. w badmintona lub ucząc dziecko pływać. Jako aktywna mama, powinnaś też bacznie obserwować, które sporty sprawiają Twojemu maluszkowi największą radość – nie ma sensu zmuszać dziecko do ćwiczeń, na które nie ma ono ochoty.

Chcesz zaszczepić w dziecku miłość do sportu? Nie musisz ćwiczyć codziennie – z powodzeniem możesz zacząć od zajęć raz w tygodniu, a następnie zwiększać ich cykliczność. W tym przypadku liczy się przede wszystkim systematyczność – tylko wówczas zauważysz efekty. Jeżeli Twoje dziecko zna już dni tygodnia, możesz poprosić je, aby pilnowało dni treningowych. Wówczas też trudniej będzie Ci przełożyć ćwiczenia.

Dlaczego jako mama powinnaś przykładać uwagę do ćwiczeń z dzieckiem?

Dzieci, których rodzice dają dobry przykład i uprawiają sporty, są bardziej aktywne – tak wynika z badań. Codzienna porcja ruchu pozwala spalić zbędne kilogramy i tym samym przyczynia się do utrzymania prawidłowej wagi. Powodów, dla których warto zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, jest jednak znacznie więcej.

Jeżeli będziesz ćwiczyć z dzieckiem, będziesz spędzać z nim czas – nawiąże się między wami silna więź emocjonalna. Aktywność fizyczna ma też wpływ na rozładowanie napięcia – to sposób, aby zachować równowagę emocjonalną. Dziecko również się uczy – poza cierpliwością, mowa także o ćwiczeniu refleksu i nauce godzenia się z przegraną.

Nie ma przeszkód, aby do aktywnego spędzania czasu zaprosić również innych członków rodziny, np. tatę czy dziadków dziecka. Współcześnie seniorzy bardzo często przywiązują uwagę do aktywności fizycznej i chcą jak najdłużej zachować dobre samopoczucie. W efekcie sport może też być elementem integrującym wielopokoleniową rodzinę.