Hulajnoga dla dzieci

Hulajnoga to lekki, zajmujący mało miejsca wyjątkowy pojazd dziecięcy. O tym jak dobrać hulajnogę przeczytacie w naszym poradniku poniżej.

 

Jak dobrać hulajnogę?

Jazda na hulajnodze jest nie tylko fascynująca, ale też przynosi wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Zapewnia aktywny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu i ćwiczenie licznych funkcji:

  • Usprawnia zmysł równowagi oraz umiejętność panowania nad swoim ciałem
  • Poprawia koncentrację
  • Rozwija siłę mięśni – nóg, pleców i brzucha
  • Uczy, czym jest prędkość i w jaki sposób należy dostosowywać ją do warunków jazdy
  • Ćwiczy refleks – sprawność kierowania, hamowania, szacowania odległości i reagowania na zmiany w otoczeniu
  • Poprawia kondycję dziecka
  • Ułatwia późniejszą jazdę na rowerze.

Decydując się na zakup hulajnogi, powinniśmy być świadomi tego, że nie jest to tylko zabawka, ale również sprzęt sportowy. Tylko odpowiednio dobrany model zapewni dziecku bezpieczeństwo i radość z użytkowania.

Dziecko na hulajnodze PukyNa co zwrócić uwagę, dokonując wyboru hulajnogi? Skorzystaj z poniższych wskazówek i wybierz odpowiednie parametry.

Najważniejsze to bezpieczeństwo małego użytkownika

Hulajnoga nie nabiera takiej prędkości jak rower, ale jazda na niej może być niebezpieczna. Zawsze możliwy jest upadek, dlatego trzeba wybrać taki model hulajnogi, która najskuteczniej zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Sprzęt sportowy dla naszego dziecka powinien przede wszystkim posiadać certyfikat bezpieczeństwa. Kierujmy się nie wyglądem, a funkcjami, nie najniższą ceną, a solidnym wykonaniem. O dobrej jakości hulajnogi świadczy m.in. brak odstających elementów, ostrych wykończeń oraz precyzyjne dopasowanie poszczególnych części.

Poważnym błędem jest kupowanie hulajnogi „na wyrost”, czyli za dużej na ten moment, ale do której dziecko urośnie na przykład w przyszłym roku. Konieczne jest uwzględnianie zaleceń producenta, który do każdej hulajnogi przypisuje określony wiek, wzrost i wagę użytkownika. Sprzęt nie spełniający właściwych parametrów w przypadku konkretnego dziecka, będzie utrudniał, bądź uniemożliwiał swobodną jazdę.

Nie zawsze bezpieczne są też modele najbardziej dla nas, dorosłych, wygodne. Dotyczy to przede wszystkim hulajnogi składanej. Ma ona pewien element zawodności – może, choć oczywiście nie musi, złożyć się w trakcie jazdy lub skaleczyć dziecięcy palec podczas składania.

Jak dobrać hulajnogę do wzrostu dziecka

Wybór odpowiedniej wielkości hulajnogi dla dziecka jest ważny nie tylko ze względu na komfort, ale również bezpieczeństwo jazdy. Dlatego, zanim kupimy hulajnogę, musimy dokładnie zmierzyć nasze dziecko. Jak zrobić to prawidłowo?

1. Mierzymy dziecko.

● Dziecko powinno mieć ubrane buty (ważne!). Najlepiej takie, w których najczęściej bawi się na dworze.
● Prosimy dziecko, aby ugięło ręce w łokciach pod kątem ok. 90 stopni i przyjęło taką postawę, jakby trzymało kierownicę w dłoniach.
● Dokonujemy pomiaru od podłogi do wysokości zgiętych rąk.

2. Mierzymy hulajnogę.

● W przypadku hulajnogi pomiarów dokonujemy od podstawki do wysokości kierownicy.
● Optymalnie dobrana hulajnoga powinna mieć w tym zakresie wysokość zbliżoną do wartości pomiarów dokonanych na dziecku.

Dodatkowe uwagi:

● Optymalna postawa na hulajnodze jest wówczas, gdy ręce dziecka ułożone są na kierownicy pod kątem ok. 100-110 stopni.

● Oczywiście trudno jest dobrać hulajnogę, która pasować będzie idealnie do wzrostu dziecka. Z tego powodu najlepiej kupować hulajnogi, które posiadają regulowaną kierownicę. Wówczas możemy dostosowywać wymiary pojazdu do zmieniającego się wzrostu dziecka.

Materiał, z którego wykonana jest hulajnoga

Ze względu na materiał, z którego została wykonana, możemy wybrać hulajnogę drewnianą, plastikową lub metalową.

Hulajnoga drewniana

Hulajnoga drewniana, aby w sposób zadowalający spełniać swoje funkcje, powinna być wykonana z najwyższą precyzją, z materiału dobrej jakości (np. drewna bukowego klasy „A”). Równie istotne są farby używane do malowania sprzętu – koniecznie certyfikowane i bezpieczne dla dzieci. Zaletą hulajnóg drewnianych jest niewątpliwie ich bogate wzornictwo.

Hulajnoga plastikowa

Hulajnoga plastikowa również przeznaczona jest dla dzieci młodszych. Lekka, co zmniejsza ryzyko wyrządzenia sobie przez dziecko krzywdy w trakcie jazdy. Niestety nie tak trwała jak ta wykonana z aluminium.

Hulajnoga metalowa

Hulajnoga metalowa polecana jest dla dzieci starszych. Jest cięższa od plastikowej i drewnianej , ale jednocześnie bardziej trwała. Stalowa lub aluminiowa rama wytrzyma wiele jakże prawdopodobnych upadków. Hulajnogi wykonane z aluminium są lekkie, ponieważ aluminium jest bardzo lekkim materiałem.

Na rynku dostępne są również hulajnogi mieszane, plastikowo-aluminiowe (hulajnogi Micro). Najlżejsze ważą zaledwie 1,5kg.

Wielkość kół

Większe koło z przodu pozwala bez problemu pokonać przeszkody, takie jak drobne nierówności na chodniku dla małego dziecka czy nawet chodnik dla starszego dziecka.

Ilość kół – podstawowy podział hulajnóg

Zasadniczy podział hulajnóg dotyczy ilości posiadanych kół. Zgodnie z tą cechą wyróżniamy hulajnogi dwu- oraz trójkołowe.

Hulajnoga dwukołowa

Hulajnoga dwukołowa wymaga większej wprawy, dlatego jest przeznaczona dla starszych dzieci (od 5.-6.roku życia). Hulajnoga ta jest zwykle cięższa od jej odpowiednika trójkołowego, ale też bardziej zwrotna. Umożliwia wykonywanie różnego rodzaju manewrów. Ponadto posiada często szybsze łożyska, pozwalające na rozwinięcie znacznej prędkości.

Hulajnoga trójkołowa

Hulajnoga trójkołowa jest przeznaczona dla młodszych dzieci (od 2.roku życia). Trzy koła zapewniają większość równowagę i stabilność w trakcie jazdy. Jest też lżejsza od hulajnogi dwukołowej, dzięki czemu mały użytkownik nie zrobi sobie krzywdy.

W zakresie hulajnóg trójkołowych wyróżniamy jeszcze dwa kolejne rodzaje, które charakteryzują się innym rozstawieniem kół:

  • dwa koła umieszczone z przodu, a pojedyncze w tyle – ten typ hulajnogi posiada hamulec w tylnym kółku oraz ułatwia napędzanie wolną stopą (innymi słowy – noga, którą dziecko odpycha się od podłoża, nie zahacza o tylne koła).
  • dwa koła zamontowane w tyle, a pojedyncze z przodu – tutaj koło przednie służy głównie do skręcania. Ważne jest, aby hulajnoga była dobrze zbudowana, a więc żeby tylne koła nie były zbyt szeroko rozstawione. W hulajnodze Micro Mini koła z tyłu nie wystają.

Cztery koła posiadają niektóre hulajnogi drewniane, przeznaczone dla najmłodszych użytkowników.

Ponadto na rynku dostępne są nawet hulajnogi elektryczne, z silnikiem, nie wymagające pracy naszych mięśni, których adresatem są starsze dzieci.

Rodzaj kół

Bardzo ważną kwestią jest materiał, z jakiego zostały wykonane koła hulajnogi. Dobrze jest wziąć pod uwagę podłoże, po którym dziecko będzie najczęściej jeździło.

Małe poliuretanowe koła sprawdzą się zarówno na asfaltowych alejkach, jak również na wybrukowanych chodnikach. Poliuretan sprawia, że pojazd ma dobrą przyczepność do podłoża, nie ślizga się po nim, ale też cicho jeździ. Cicha jazda zapewnia spokój rodzicom i sąsiadom.

Na leśne dróżki lepsze będą jednak większe kółka, najlepiej pompowane. Szerokie, pompowane koła zapewniają dobrą amortyzację, ale niekoniecznie nadają się na kamieniste podłoże – pojazd może złapać gumę!

Z kolei koła twarde, szerokie i specjalnie wyprofilowane przeznaczone są do szybkiej jazdy po cementowych, gładkich placach. Niewskazane do jazdy po bruku.

Podest – wysokość i długość

Ogólnym wskazaniem jest niskie położenie podestu. Niemniej, jeżdżąc po nierównym terenie, lepiej jest mieć wyższą hulajnogę.

Niskie położenie podestu sprawia, że dziecko wykonuje mniejszy przysiad podczas odpychania się, a tym samym mniej się męczy i wkłada więcej siły w samo odepchnięcie (jedzie szybciej!).

Podest powinien być również odpowiednio długi. Hulajnogi Micro mają dłuższe podesty, co pozwala dziecku na swobodne ułożenie obu stóp.

Dobrze jest, jeśli podest pokrywa warstwa antypoślizgowa.

Dodatkowe elementy

Do najważniejszych elementów, które powinny mieć wszystkie hulajnogi (a niestety tak nie jest), należą:

  • Regulacja wysokości kierownicy – dzięki tej opcji mamy zagwarantowaną możliwość „rośnięcia hulajnogi wraz z dzieckiem”. Regulacja kierownicy pozwala więc na maksymalne dopasowanie pojazdu do wzrostu dziecka.
  • Hamulec – niezmiernie przydatny element. Wygodnym rozwiązaniem dla dziecka jest hamulec umieszczony nad tylnym kółkiem – trzeba nacisnąć go stopą.
  • Antypoślizgowe nakładki na podest
  • Pianka pokrywająca rączki – zabezpiecza dłonie przed otarciami
  • Opcja, w zależności od sposobu korzystania, składania hulajnogi lub demontowania drążka (jak w przypadku hulajnogi Micro).

Akcesoria

Zakup hulajnogi to nie wszystko. Podobnie jak do każdego sprzętu sportowego możemy dobrać do niej odpowiednie akcesoria.

  • Kask – zakup absolutnie konieczny, szczególnie w początkowej nauce jazdy na hulajnodze oraz w przypadku dzieci młodszych. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet dzieci starsze są narażone na urazy głowy. Kask powinien zostać fachowo dopasowany i posiadać certyfikat bezpieczeństwa.
  • Ochraniacze na łokcie i kolana – zabezpieczają przed zadrapaniami i zmniejszają ryzyko poważniejszych kontuzji
  • Elementy odblaskowe (np. oświetlenie kół) – sprawiają, że użytkownik hulajnogi jest bardziej widoczny
  • Pokrowiec do noszenia hulajnogi składanej
  • Torebka, plecak lub pokrowiec na butelkę – do zawieszenia na hulajnodze
  • Dzwonek
  • Klakson
  • Ocieplacze na dłonie, montowane na kierownicy
  • Ozdobne wstążki na kierownicę
  • Tabliczka rejestracyjna personalizująca hulajnogę
  • Ozdobne naklejki.

 


Hulajnogi Puky

Hulajnogi Puky są wyprodukowane w Niemczech, i wykonane z metalu (stali lub aluminium) z plastikowymi dodatkami. Hulajnogi Puky są trochę cięższe niż hulajnogi marki Micro, jednak ich metalowa konstrukcja sprawia, że są wyjątkowo solidne i trwałe. Nie można ich złożyć.

 

Hulajnogi Puky R 1

Hulajnogi Puky R 1

Hulajnogi Puky R 3

Hulajnogi Puky R 3

Hulajnogi Puky R 3 L

Hulajnogi Puky R 3 L

Hulajnogi Puky Challenger R 2002 L

Hulajnogi Puky Challenger R 2002 L


Hulajnogi Micro

Hulajnoga

Leave a Comment